Toskana’da uzun hafta sonu: son durak San Gimignano

Toskana’da uzun hafta sonu: son durak San Gimignano

Artık Toskana’dan ayrılma vakti gelmişti. İsteksizce çadırımızı topladık ve son kalan yiyeceklerle kahvaltımızı yaptık. Tam kahvatımızın sonunda yanımızda çadır kuran çift ellerinde bir kavanoz ile geldiler. Meğersem onlarda kahvaltılık birşey kalmamış ve birşeyler yemek için kasabaya gitmişler. Bizi de unutmamışlar ve bir kavanozun içine espresso doldurtmuşlar. Getirdikleri küçük plastik kaplar içinde sıcak sıcak ikram ettiler. Normalde anlatmaya bile değmeyecek bir espresso o koşullar altında çok keyifli olmuştu. Mutlu olmak için çok fazla şeye ihtiyaç olmadığını gösteren bir durum yaşamıştık yine. Bu zarif hareketleri için adını bile hatırlayamadığım dostlara teşekkürler.

Tüm eşyaları topladıktan sonra Toskana’daki son durağımız olan San Gimignano’ya vardık.P1020431P1020434P1020437San Gimignano oldukça popüler ve turistik bir kasaba. Taştan yapılan binalar ve diğer yapılar özenle korunmuş ve gerçekten etkileyici. Ancak bizim italyanlar çevreyi ve özellikle restoranları çok turistik olmuş bulunca yeme-içme anlamında birşey yapamadan etrafta ağzı açık mal turist modunda gezdik. Gerçekten de fiyatlar diğer Toskana kasaba ve köylerindekilerin oldukça üzerindeydi. Gözlem noktasından seyredilen manzara ise tam bir Toskana klasiği. P1020441 P1020435 P1020458 P1020460 P1020464Sokaklarda amaçsızca dolaştıktan sonra tepedeki kulelerden birinde gün batımını izledik.P1020472 P1020483Böylece Toskana’daki uzun hafta sonumuzu tamamladık. Andrea’nın ev arkadaşlarına makarnaları biz geldiğimizde hazır etmelerini tembihleyerek Bologna’ya doğru yola koyulduk. Yolda Andrea Bologna’nın tam 6 adet gizemi/sırrı olduğunu söyledi. Bazıları biraz zorlama da olsa Bologna sokaklarında dolaşarak bu gizemleri bulmaya çalışmak canlı adventure oyunu oynamak gibiydi. Bologna’nın tüm sırları bir sonraki yazıda…

One thought on “Toskana’da uzun hafta sonu: son durak San Gimignano

  1. San Gimignano, bizim de İtalya gezimizde önceden programda olmayıp spontane bir şekilde gezdiğimiz ve özellikle Floransadan arabayla giderken Toskananın tüm güzelliklerini gözlemleme fırsatını yakaladığımız bir durak oldu. Buraya kulelerinin çokluğu nedeniyle “Ortaçağın Manhattanı” dendiğini LP rehberinden öğrenmiştik. Tüm yazı ve fotoğraflar için teşekkürler. Biz de o gezimizi hala unutmadık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir