Tanzanya – 1.gün – Lake Manyara

Tanzanya – 1.gün – Lake Manyara

7 saatlik uçuş ve Nairobide verilen moladan sonra Dar es Salaam havaalanına saat 03:30 da indik. O saatte bile son derece sıcak, nemli ve boğuk bir hava ile karşılaştık. Gümrük işlemleri için bir form doldurduktan sonra pasaportumuzu gören Tanzanyalı görevli, vizeye ihtiyacımız olmadığını ve direk geçebileceğimizi söyledi. Orada anlı şanlı Amerikalılar ve diğer Avrupalılar vize kuyruğunda beklerken salondan üstelik para ödemeden ilk ayrılanlar arasında olmak gerçekten pek de alışık olmadığımız ama oldukça hoş bir duygu idi. Saat 07:30 daki yerel havayolu Precision Air ile safari bölgesinin merkez üssü olan Kilimanjaro havaalanına bizi götürecek uçağı beklemek için dış hatlardan çıkıp havaalanının içine girdik. Kapıdan çıkar çıkmaz bizi ‘papasi’ ler karşıladı. Papasi yerel dilde bir sözcük ve anlamı ‘kene’. Tanzanyada hemen herkes potansiyel olarak organizatör konumunda. Ulaşım, otel konaklaması, yerel turlar konusunda herkes girişimci bir tavır takınmış durumda. Daha önce giden insanlar, rehber ve forumlardan haklarında oldukça bilgi topladığımız bu insanları canlı görünce insan önce biraz çekiniyor ancak ne yaptığını ve ne istediğini bilir bir şekilde ve de kendinden emin bir tarzda ilgilenmediğini ifade edersen çok fazla ısrarcı olmuyorlar. (En azından bizim rastladıklarımız öyleydi. Çok ufak tefek şeyler dışında genel anlamda ciddi bir sorun yaşamadığımızı söyleyebilirim.) Bizimle aynı uçakta gelen ve Tanzanyada iş yapan İzmirli bir arkadaştan havaalanı iç hatlar kısmının oldukça basık ve havasız olduğunu öğrendik. Yaklaşık 4 saatlik bekleme süresi için açık havada banklara oturarak beraber geldiğimiz insanlarla sohbete başladık. Herkes birbirine programını anlatıyor ve bildiklerini paylaşıyordu.  Burada sevgili Hakan Ersavaştı ile tanıştık. Bizim programımızın oldukça benzerini ama sondan başa doğru uygulamaya karar vermişti. Oldukça keyifli bir sohbet oldu. Bu arada sivrisinek paranoyamız başladı ve sinek kovucularımızı bolca sürerek sabahı ettik.

IMG_3446

Gerçekten de oldukça boğuk ve hijyenik açıdan bizi Afrika standartları ile tanıştıran iç hatlar terminalinden geçtikten sonra Precision Air in son derece rahat ve keyifli uçağı ile Afrikanın en yüksek dağı olan Kilimanjaro ve hemen yanındaki Meru dağının yanından geçip Kilimajaro Uluslararası Havaalanına indik.

IMG_3447

IMG_3451

Kilimanjaro ve yanında Meru dağı

 

Kilimanjaro havaalanı Tanzanya için çok önemli. Buraya dünyanın her yerinden dağcılar özellikle Kilimanjaro ve Meru dağlarına tırmanmak için geliyorlar. Bunun yanında binlerce insan safari için kuzeydeki parklara ulaşım amacıyla bu havaalanını kullanıyor.

IMG_3453

Burada hava Dar es Salaama göre oldukça serinlemişti. Güzel hava ve safariye başlayacak olmanın heyecanıyla keyfimiz yerine gelmişti. Sırtçantalarımızla kapıdan çıkıp üzerinde ismimiz yazılı kağıtla bizi karşılayan rehberimiz Estomih ile tanıştık. Bizi güler yüzle karşıladı ve safari aracımıza binip şirketin merkezi olan Arushaya doğru yola çıktık.

IMG_3462

Sunny Safaris LP rehber ve forumlarında budget seviyede safari isteyenler için işini iyi yapan ve güvenilir şirketlerden biri olarak bahsediliyor. Gerçekten de seyahat öncesi yazışmalardan başlayıp havaalanında karşılanma, safari, otel ve iç hat uçuş rezervasyonlarımız ve tekrar havaalanından uğurlanma aşamalarının hiç birinde en ufak bir sıkıntı ile karşılaşmadığımızı belirtmek isterim.(ki bu Afrikada çok olağan bir durum değil. Avrupaya göre hayatın her alanında her türlü işlem çok daha uzun ve meşakkatli oluyor) Safari turizmi Tanzanyada en önemli ticaret kollarından biri. İrili ufaklı binlerce firmanın olduğunu, bir o kadar da dolandırıcı şirket ve insanın özellikle önceden rezervasyon yaptırmadan direk Arushaya gelen turistleri kazıkladığını öğrendik. Kesinlikle gitmeden çok iyi bir araştırma yapmak ve mutlaka güvenilirliği teyit edilen referanslı firmalarla iş yapmak gerektiğini Tanzanyalı arkadaşlarımdan da öğrendiğim için bir kez daha buradan duyurmak isterim. Sunny Safarisin 100 kadar aracı varmış. En çok gördüğümüz Leopard Tours ise 600 araçla sektörün en büyük firmalarından biriymiş. Her bütçeye ve zevke göre safari planlamak mümkün. Çadırınızı kendinizin kurduğu kamplarda kalabilir, önceden kurulmuş çadır kamplarında içinde tuvalet banyosu olan çadırlarda veya ağaç evlerde konaklayabilir, normal ya da lüks resort tarzı otellerde geceliği kişi başı 500 ila 1000 USD arası değişen seçeneklerden bütçenize ve zevkinize en çok uyanını seçebilirsiniz.

Havaalanından Arushaya kadar olan 1 saatlik yolda rehberimizle tanıştık. Bize yolculuk ve safari programımız ile ayrıntılı bilgi verirken bir yandan da yol üstünde ilk defa şahit olduğumuz Afrika manzaraları hakkında sorularımızı yanıtlıyordu. Arusha da şirket merkezinde ödememizi yapıp öülen yemeği için kumanya ve suyumuzu alıp Lake Manyara Milli Parkına doğru yola çıktık.

Yol üstünde rehberimizin önerisiyle yağlıboya Afrika resimleri ‘tinga tinga’ ları satan bir dükkandan kızımıza kocaman bir Serengeti manzarası aldık ve tüm seyahat boyunca gözümüz gibi korumaya çalıştık.

IMG_4915

IMG_3460

Lake Manyara Tanzanya safari bölgesinin en keyifli ve de zaman zaman safariciler tarafından gözardı edilebilen parklarından biriymiş. Deniz seviyesinden 900 metre yüksekte yeralan bu alkali göl, özellikle etrafındaki orman ile beraber son derece renkli bir kuş cenneti. Ayrıca buranın özelliği babun, maymun, fil ve ceylanlara son derece yakın olabilmeniz. Ağaçta yaşayan aslanlar da bu parkın en heyecanlı aktivitelerinden imiş. Biz oldukça uzaktan da olsa bu şansa erişenlerden olduk. Bu parkta gece de araç sürüşüne izin verilebiliyormuş. Kuş izlemeyi sevenler için mutlaka kaliteli dürbünlerin beraberinde getirilmsei tavsiye edilmekte.

IMG_3648

Parkın girişinde diğer araçlarla beraber durduk. Estomih giriş için paraları ödeyip işlemleri hallederken biz de ziyaretçi merkezinde park hakkında bilgi aldık. 15 dk. sonra tam anlamıyla safari maceramız başladı.

IMG_3650

Bilgi vermek gerekirse; üstü açılan araçların içinde (2-4-6 veya 8 kişilik araçlar gördük) belirlenen yollarda kalmak suretiyle game drive denen yolculuk parkın içinde yapılıyor.

IMG_3489

Rehber-şoförümüz bir yandan yolu takip ederken diğer yandan da radar gibi etrafı tarayarak ilginç bir hayvan olup olmadığını tespit ediyor ve izlemeye değer bir şeyler yakaladığında arabayı durdurup bizim gözlememiz, fotoğraf ve kamera çekimi yapmamız için zaman tanıyor. Siz tamam deyince de yola devam ediyor. İlk başlarda bütün hayvanların yanında durup uzun uzun gözlem ve çekim yapmak istedik. Daha sonra aynı türlerden yüzlercesini görmeye başlayınca sadece ilk defa gördüğümüz hayvanlarla ilgilenmeye başladık.

IMG_3505

IMG_3609

IMG_3472

Baboon

IMG_3483

Parkın girişinde babunlarla karşılaşma

IMG_3638

 

 

IMG_3475

 

 

Blue monkey

IMG_3536

IMG_3549

dişi impala

IMG_3548

erkek impala

IMG_3579

IMG_3555

IMG_3564

IMG_3569

IMG_3573

dişi devekuşları

IMG_3620

warthog (Afrika yaban domuzu)

IMG_3511

IMG_3515

 

 

IMG_3601

IMG_3607

IMG_3623

IMG_3626

Manyaranın kuşları

IMG_3603

Manyaraya özgü ağaçlardaki aslanlardan birini uzaktan da olsa gördük.

IMG_3516

Normalde parkların içinde araçlardan inmek yasak. Sadece belirli bölgeler piknik alanı şeklinde dizayn edilmiş ve buralarda tuvalet-su ve masalar mevcut. Biz de mola diğer araçlarla beraber mola verdik ve rengarenk kuşların cıvıltıları eşliğinde öğle yemeğimizi diğer turistlerle –mzungu-beraber yedik. (Mzungu Swahili dilinde beyaz adama verilen isim. Özellikle küçük çocuklar her gördüklerinde hemen mzungu diye bağırmaya başlıyorlar)

Yemekten sonra parkı biraz daha dolaştık. Akşamüstü  ise yarınki parkurumuz olan Ngorongoro Krater Bölgesinde konaklamak üzere yola çıktık.

 

 

IMG_3652

Otoyol kenarında babunlar

Yaklaşık 1 saat kadar gittikten sonra Unesco Dünya Miras Listesinde yer alan bir koruma alanı olan Ngorongoro Krater Bölgesine ulaştık.

IMG_3657

IMG_3658

Burada da Estomih giriş işlemlerini hallederken araçtan inip ziyaretçi merkezini gezdik. Rehberimiz etrafta gezen babunların hırsızlık özelliğinden bahsederken arkamızdaki araçtan bir çığlık geldi ve babunlar araçtakilerin yiyeceklerini çalıp kaçtılar.

IMG_3659

Buradaki makette bölgenin kuşbakışı görünümü mevcut. Biz bugün güneydoğudaki Manyara gölünün etrafında gezdik. Yarın kuzeyindeki Ngorongoro Krateri ve ertesi gün de kuzeybatıdaki geniş Serengeti düzlüklerine gideceğiz.

Ngorongoro Krater bölgesine girdikten sonra tepeye doğru yükselmeye başladık. Sol tarafımız uçurum ve adeta Amazonlardaki yağmur ormanları kadar sık ağaçlarla kaplandı.Sağ tarafımızda dağ olacak şekilde iki aracın zor geçtiği toprak yoldan tırmanmaya devam ettik.

IMG_3662

Tepeye vardığımızda krater ve krater gölünün muhteşem manzarasını gördük. Otelimize az kalmıştı.

5 dakika daha ormanın içinden devam ettik. Babunların arasından ve fillerin yanından geçerek böyle bir coğrafyada hiç aklımıza gelmeyecek kadar güzellikte otelimize ulaştık. (Ngorongoro Wildlife Lodge)

IMG_3672

IMG_3677

IMG_3680

Estomih ile yarın sabah erkenden otelin önünde buluşmak üzere randevulaştıktan sonra çantalarımızı odamıza yerleştirip methini duyduğumuz krater manzarasını izlemek üzere terasa çıktık.

 

 

IMG_3681

IMG_3684

 

IMG_3687

IMG_3688

Günün yorgunluğu, manzaranın güzelliği ve Tanzanyanın ünlü Safari birası birararaya geldi.

Bu manzarayı ve atmosferi kelimelerle tarif etmek gerçekten zor. Ngorongoro bizi çok etkiledi. Akşam yemeğimizi yedikten sonra yarın yukardan manzarasına bayıldığımız krater gölünün kenarında game drive yapacak olmanın heyecanıyla erkenden yattık.

9 thoughts on “Tanzanya – 1.gün – Lake Manyara

 1. yine çok güzel bir gezi olmuş. bakalım devamında neler olacak merakla bekliyorum. yalnız doğa gerçekten de inanılmaz güzel..

 2. Oo süpermiş. Otel beklentimin çok üzerinde görünüyor. Yalnız o babun denen hayvan öyle maymuncuk değil. Bir karede üzerine giderken gödrüm. Aman derim. Elinize sağlık.

 3. Merhabalar,

  Vize istememe nedenleri yeşil pasaport mu? Yoksa vizeler gerçekten tamamen kalktı mı?

  1. müge hanım,
   biz yeşil pasaportla vizesiz girdik. ancak sanıyorum normal pasaport için de vize kalktı. havaalanında ayakbastı parası benzeri bir para ödeniyor olabilir. en garantisi dışişleri bakanlığının sitesinden öğrenmek sanırım.

  2. Biz normal pasaport ile gittik ve vizeye ihtiyaç duymadık. Sadece 50 usd ödememiz gerekti girişte.

 4. Tum tanzanya maceranizi okudum.. Aklima takilan hemen herseyin cevabini buldum diyebilirim. Gun boyunca yalnizca bir kez mi mola veriliyor? Tuvalet ihtiyaci karsilamak icin tek bir firsatimiz mi oluyor? 🙂

  1. Selamlar, kusura bakmayın biraz geç yanıt verebildim. Bu yanıtı hiç düşünmemiştim. Tekrar hatırlamaya çalıştığımda öğlen bir kez mola verdik diye hatırlıyorum ancak zannediyorum acil bir durum olması durumunda yakında bir nokta bulunabilir çünkü milli park çok büyük değil. Şimdiden iyi eğlenceler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir