Sihlerin kutsal şehri Amritsar

Sihlerin kutsal şehri Amritsar

Delhideki son gecemizde güzel bir uyku çektikten sonra sabah daha hava aydınlanmadan uyandık. Çantalarımızı sırtlanıp dünden anlaştığımız taksici Rajivin bizi alması için otelin yan sokağındaki Metropolitan Hotelin önünde beklemeye başladık. Tam etrafımızı rikşacı ve taksiciler sarmak üzereyken Rajiv  anlaştığımız saatte çıkageldi. 08:25 de Jet Airways ile Amritsara hareket edecek uçağa zorlanmadan yetiştik. Kahvaltımızı oldukça modern olan Delhi Havaalanında yaptıktan sonra yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk sonrasında Sih dininin en kutsal yapısı olan Altın Tapınağın bulunduğu Amritsar’a indik. Amritsar Hindistanın Penjab bölgesinde ve nüfusun önemli bir kısmını Sihler oluşturuyor. Sihler tipik türbanları ve sakalları ile hemen kendilerini belli ediyorlar.  Havaalanından yarım saatlik bir taksi yolculuğu sonrası şehir merkezinde indik ve sırt çantalarımızla beraber insan seline kapılıp Altın Tapınağa doğru yürümeye başladık. Planımız gündüz şehri gezmek ve akşamüstü Pakistan-Hindistan sınırındaki törenleri izleyip akşam tekrar uçakla Delhiye dönmekti. Bunun için öncelikle tapınağa oldukça yakın bir yerde bulunan Lucky Guest House a girdik. Hem çantalarımızı bıraktık hem de öğleden sonra bizi sınıra götürecek ve sonra direk havaalanına bizi bırakacak bir taksinin organizasyonunu yaptık. Daha sonra Altın Tapınağın girişinde ayakkabılarımızı teslim ettik. Yalın ayak sokaklarda yürüyerek tapınak girişindeki kutsal sudan geçtik ve tapınak tüm görkemiyle karşımıza çıktı.

Tapınak kutsal sularla dolu bir havuzun tam ortasında yer alıyor. Sihlerin bir kısmı tapınağı görür görmez yere uzanıp yüzlerini yerdeki mermere kapatıp dua etmeye başlıyorlar. Gerçekten de son derece ihtişamlı ve gözalıcı bir yapı. Tapınak bölgesinde kadın-erkek herkes başını örtmek zorunda.

Biz de kalabalığa uyup tapınağın etrafında dönmeye başladık. Bir yandan da ibadet eden Sihleri gözlemliyorduk. Bazıları havuzda kutsal sularla banyo yapıyordu. Bazıları ise bağdaş kurarak huşu içinde ibadet ediyordu.

Tapınağın içine girebilmek için tıklım tıklım bir sıraya girdik. Ancak yaklaşık 15 dakika beklememize rağmen 2 metre bile ilerleyemedik.

Zamanımız kısıtlı olduğu için sıradan istemeyerek de olsa çıkmak zorunda kaldık. Tapınakta Sih felsefesine uygun olarak hergün yüzlerce gönüllünün katkısı ile binlerce insana ücretsiz yemek veriliyor. Ayrıca isteyenler tapınağın yakınındaki odalarda da ücretsiz konaklayabiliyormuş. İçeride dolanırken pek çok Sih yanımıza gelip dinleri hakkında bilgi vermek istedi ancak bunu asla rahatsız edici bir tavırla yapmadıklarını belirtmek isterim.

Yaklaşık 2 saatlik tapınak turumuzdan sonra sırada başka bir etkileyici mekan vardı. 15 dakikalık yürüme mesafesinde olan Jallianwala Bagh aslında oldukça sevimsiz olaylara sahne olmuş. 1919 da İngilizler bu alanda toplanan silahsız Hintlilerin üzerine ateş açarak yüzlerce insanın ölmesine ve yaralanmasına yol açan Amritsar Katliamını burada gerçekleştirmişker. Duvarlardaki kurşun delikleri trajedinin boyutlarını oldukça etkili bir şekilde anlatmaya yetiyor. Gandi filmini izleyenlerin bu sahneyi hatırlamamaları imkansız. Bahçenin ortasında ölenlerin anısına bir anıt yapılmış. Hemen yakında da olaylarla ilgili bir müze var.

Biraz daha şehirde gezindik ve bir kahve içerken bir yandan da insanları izlemeye devam ettik. Artık gezimizin son günüydü ve yorgunluk iyiden iyiye kendini belli etmeye başlamıştı.

Saat 14:00 civarında Pakistan sınırına bizi götürecek olan taksicimizle otelin önünde buluştuk. Yol yaklaşık 1.5 saat sürüyormuş. Törenler akşam 17:00 civarında başlıyormuş ancak erken gitmekle ne kadar iyi bir iş yaptığımızı anladık. Zira tören yerinde oldukça kalabalık bir insan topluluğu vardı. Kapıların açılması ile beraber insanlar sınır töreninin yapıldığı tribünlere doğru adeta akın etti. Burada çok sıkı güvenlik önlemleri olduğunu ve kesinlikle fotoğraf makinesi dışında hiçbir şeyin yanınınzda bulunmamasına dikkat etmenizi öneririm (çanta dahil). Sıra çok kalabalık olmasına rağmen turistlere kolaylık sağlanıyor ve töreni VIP bölümünün hemen yanında oldukça güzel bir yerden izlemek mümkün oluyor.

Bu tören her akşam yapılan ve adeta bir milli maç havasında geçen bir şov aslında. Birbirinden pek de hazzetmeyen iki düşman kardeş askerleri birbirlerine nazire yaparcasına tuhaf harektler yapıyorlar. Her iki tarafta tribünleri tıklım tıklım dolduran insanlar ise slogan ve marşlarla kendi askerlerini coşturuyor. Pakistan tarafı daha sakin ve haremlik-selamlık şeklinde otururken Hindistan tarafı turistler ve çoşkulu Hintliler sayesinde oldukça eğlenceli.

Tören her akşam mutlaka icra ediliyor ve her iki ülkenin bayraklarının göndere çekilip sınırın ertesi sabaha kadar kapatılması ile son buluyormuş.

Sınır töreni bizim Hindistan gezimizin son atraksiyonu oldu. Kalabalığa kalmamak için biraz erken ayrıldık ve bizi yaklaşık 1.5 km geride bekleyen taksicimize doğru yola koyulduk.

Yol kenarında rengarenk Hint kamyonları oldukça ilginç görüntüler oluşturuyordu.

İnsan ve araç hengamesinin içinde zor da olsa taksicimizi bulduk. Yaklaşık 1.5 saatlik bir yol sonunda havaalanına geldik. Havaalanında masala çayı içip gezimizin kritiklerini yaparak zaman geçirdik ve Delhi uçağı ile saat 23:00 de Delhi havaalanına indik. İstanbul uçağımız sabah 05:00 teydi. Bekleme salonunda Agrada karşılaştığımız Dışişleri personel eşlerinden oluşan bir grupla beraber Hindistan izlenimlerini birbirimize aktardık. Tüm ekip oldukça yorgun ancak bir o kadar da mutlu görünüyordu. Ancak gruptaki hemen herkes hastalanmıştı. Biz ise Hindistan macerasını sağ salim ve sadece hafif bir gribal enfeksiyon ile atlatmış olmanın sevinci ve kızımıza kavuşacak olmanın heyecanı içindeydik. Konforlu bir yolculuk sonrasında önce İstanbul ve aktarmalı olarak Ankaraya vardık.

Hindistan genel olarak beni oldukça etkiledi. Dünya üzerinde daha önce gördüğüm hiçbir yere benzemiyor. Orada gördüklerim, yaşadıklarımın önemli bir kısmı anlatmakla olacak gibi değil insanın yaşaması gerekiyor. Kendi adıma tüm gezgin ruhlu insanlara bu coğrafyayı ve insanlarını mutlaka görmelerini tavsiye ediyorum.

8 thoughts on “Sihlerin kutsal şehri Amritsar

 1. Harika hikaye ve fotoğraflar! Bir gün ço Hint kamyonları fotoğraflarını çekmek ve onalrla yolculuk yapmak istiyorum. Planım Eylül’de. Şimdiye kadar blogunuzu düzenli takip edemesem de, o zaman kadar blogdaki yazıalrınızın hepsini okumuş olacağım.

  Malezya’dan Selamlar. İyi eğlenceler.

 2. Güzel yorumlarınız için teşekkürler. Hindistan bizi çok etkiledi. Umarım siz de keyif alırsınız. Malezya’ya selamlar ve size de iyi eğlenceler…

 3. Hindistani gormekenbuyk hayalm ve birilerinin bunu yapmis olmasi guven verici.. ama bu geziyi nasil planliyorsunuzz?

  1. selamlar. aslında o kadar da zor değil. sadece biraz ayrıntılı bir araştırma ve planlama sonrası şansınız yanınızda olursa çok keyifli anlar yaşayacağınıza eminim. ayrıntılar için styavuz@yahoo.com a mesaj atabilirsiniz.

 4. Harika bir gezi olmus bende 18 martta gitcem henuz bir yol arkadasi bulmamama ragmen umudimi kesmedim

 5. yazıları bir solukta okudum.ocak ayında yapacağımız hindistan seyahati için çok önemli bilgiler edindim. seyahat planımızı delhi-varanasi-delhi-agra-jaipur-delhi şeklinde yaptık.24 ocakta delhide olacağız 1 şubatta da delhiden türkiyeye hareket edeceğiz.sanırım siz de hindistan için soğuk sayılabilecek bir mevsimde gitmişsiniz.hangi aydaydı seyahatiniz gece için çok kalın giysilere ihtiyaç duydunuz mu?geceleri bu şehirlerde güvenlik problemi var mı rahatça dolaşabildiniz mi?özellikle delhi varanasi ve jaipurda …agrada konaklamayı düşünmüyoruz sabah gidip akşama doğru dönelim diyoruz.bir de bu güzergahları trenle geçmişsiniz biz 4 kişi seyahat edeceğiz taxi kiralamak uygun olur mu?karayoluyla ilgili bir bilginiz var mı

 6. Selamlar,
  Biz de yaklaşık aynı dönemlerde oradaydık. Özellikle gece ve sabah erken saatlerde oldukça soğuk olabiliyor bu nedenle mutlaka kalın birşeyler alın. Kat kat giyinmek kesinlikle çok faydalı olacaktır. Bu 3 şehir için de özellikle turistlerin yoğun bulunduğu kalabalık ve aydınlık bölgelerde sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Otellerinizden de bilgi almak faydalıdır. Delhide Pahar ganj bölgesi çok hareketliydi. Jaipurda gece dışarı çıkmadık otelin bahçesi çok keyifliydi. Varanaside ise nehir kenarı aydınlık ve kalabalıktı diye hatırlıyorum. Taksi bir alternatif olabilir ancak biz denemedik, karayolu güvenliğini ise en iyi Zafer Bey bilir.
  Sevgi ve selamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir