Samos – daha önce keşfetmediğimiz güzellikler

Samos – daha önce keşfetmediğimiz güzellikler

Ikaria’dan Samosa döndük ve tatilin geri kalan kısmını Samos’ta Pisagor köyünde geçirdik. Böylece Samos’un daha önce keşfetmediğimiz güzelliklerini görme fırsatını yakaladık.

NewImage

NewImage

Pisagor’da merkeze 2 km. uzaklıkta Glikorisa Beach de yer alan Princessa Resort isimli otelde konakladık. Özellikle booking.com da pek çok Türk tarafından olumlu yorumlar okuduğumuz için tercih ettiğimiz otel açıkcası fiyat/performans açısından beklentilerimizin çok uzağında kaldı. Otelin manzarası ve kahvaltısı olumlu yanlarıydı. Ancak odalar oldukça küçük, nisbeten eski idi. Havuz da eskiydi ve pek temiz görünmüyordu. Plaja yürüyerek gitmek özellikle bebek arabasıyla dik yokuşu güneşin altında inip çıkmak pek kolay değil.

IMG 1174

Açıkcası biz bu fiyata çok daha güzel yerlerde kaldığımız ve de zaten bu tarz otellerden pek de hoşlanmadığımız için son geceyi yine sevdiğimiz Gagou Beach otelde geçirdik. Üstelik booking.com un son dakika fırsatı sayesinde 90 euroluk odalarda 30 euroya konaklamak biraz olsun moralimizi düzeltti.

IMG 1469

Kokkari

Samos’ta daha önce ayrıntılı olarak gezemediğimiz yerler içinde ilk bahsetmek istediğim yer Kokkari isimli balıkçı köyü. Vathiden Karlovassiye doğru adanın kuzey sahil boyunca yol alırken yaklaşık 20 dk. sonra karşınıza çıkıyor. İç kısımları klasik bir ada köyü ancak sahil kısmı son derece güzel taverna, kafe ve barlarla dolu. Büyük kilisenin hemen yanındaki otoparka arabamızı parkettik ve köyü keşfe çıktık.

kokkari kilise

Kokkari eskiden bir balıkçı köyü olmakla beraber şu anda “package-tourism” açısından oldukça yoğun bir bölge haline gelmiş. Çakıltaşlı uzun plajı özellikle yelken sörfü meraklıları için güzel bir alternatif sunuyormuş. Etraftaki popüler plajlar olan Lemonaki, Tsamadou ve Tsambouya ulaşmak için güzel bir konaklama merkezi olarak nitelendiriliyor.

kokkari restoranlar

kokkari rıhtım

kokkari rıhtımdaki restoranlar

kokkari restoranlar.JPG

13

12

10

Dar sokaklar ve taş evler Kokkari de de göze çarpıyor.

11

9

8

6

Her yer cıvıl cıvıl, Pisagordan farkı restoranlarla deniz arasında yol olmaması, ayrıca liman da olmadığı için tekneler yanaşmıyor, bu nedenle denizin hemen yanında dalga sesleri ile yemek yemek mümkün.

Biz sahilde gözümüze güzel görünen ancak oldukça turistik ambiansı olan bir mekanda oturduk. Yemeklerde ise alıştığımız lezzeti bulamadık. Tüm gezimiz boyunca referanssız gittiğimiz tek lokantada beklediğimizi bulamamamız, tavsiyelerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı. Aslında bizim amacımız gidenlerin hep olumlu sözler sarfettiği Meltemi Taverna da yemekti. Ancak Meltemi, Kokkarinin arka sahilinde ve biraz yorgun olduğumuz için o tarafa gidemedik. Gidenlerin yorumlarını bekleriz…

Ireon

Samos’ta bir diğer durağımız Ireon oldu. Ireon aslında LP rehberindeki tanımlamayla Pisagordan daha küçük ve daha mütevazi bir sahil köyü. Burada da çeşitli plaj ve yemek yeme alternatifleri mevcut. Özellikle dolunayı izlemek oldukça popüler bir aktivite imiş. Ancak buraya insanların temel olarak gelme sebepleri tanrıça Hera’nın doğum yeri olması, bu nedenle de UNESCO dünya mirası listesinde yer alan tapınak ve kalıntıları hemen köyün yakınında mevcut. Şu anda halen kazı çalışmaları devam ediyormuş ve buradaki tapınağın Atinadaki ünlü Akropol tepesindeki Parthenon tapınağından 4 kat daha büyük olduğu söyleniyor.

Bizim Ireona yolumuzun düşmesinin sebebi ise tamamen farklı idi. Amacımız kaldığımız otelin sahibi tarafından tavsiye edilen “Stavros” isimli tavernayı bulmaktı. Sahilde arabamızı park ettikten sonra kıyı boyunca lokanta ve barların arasından yürümeye başladık.

1

Tarife göre köyün merkezine vardık. Burada açıkhava sinemasında Şirinler oynuyordu ve kızımız köyün çocukları ile beraber çizgifilm seyrederken biz de Stavrosu aramaya devam ediyorduk. Herkes lokantayı biliyor ve tarif ediyordu ancak biz bir türlü tarif edilen yerde “Stavros” isimli bir taverna bulamıyorduk.

5

6

Tarifler hep “Akrogiali” isimli restoranı gösteriyordu.

3

9

En sonunda aklımıza restorana sormak geldi. “Stavros restoran burası mı” deyince beyaz saçlı, babacan görünümlü adam “Stavros benim” dedi.

8

Meğer bize oteldeki adamın söylediği gibi Stavros restoranın değil patronun ismiymiş. Ancak ısrarla aramamıza değdi. Yediğimiz deniz ürünlü spagettiyi de beğenmekle beraber ahtapotun şimdiye kadar yediklerimiz içinde en iyisi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

7

Ireon, özellikle gündüz plaja girmek, akşamları da sahilde dolaşıp yemek yemek için Pisagora oldukça güzel bir alternatif olarak düşünülebilir.

Pisagor

Pisagor’dan daha önce ayrıntılı olarak bahsetmiştim. En son ziyaretimizde yine sahilde dolaşmaktan, ara sokaklarda gezip alışveriş yapmaktan oldukça keyif aldık. Ancak 2 yıl öncesine oranla en büyük fark gerek limanda tekneyle demirleyen, gerekse kendi imkanlarıyla veya turlarla ziyarete gelen Türk turist sayısında önemli bir artış olması. Hemen her restoranda, kafede, mağazada Türklere rastlamak mümkün. Sokak çalgıcılarının en çok çaldığı şarkı Sezen Aksu’nun “İstanbul İstanbul olalı” bestesi. Çalgıcılar Türkleri tespit edip hemen masa başında şarkıya başlıyor ve uzo ve deniz ürünleri ile kendinden geçmiş vatandaşlarımıza keyifli dakikalar yaşatıyor.

2

3

Pisagorda benim en beğendiğim yer, limanın sonundaki Pisagor heykelinin olduğu kısımın arka tarafında kalan ve kumsala masalarını koyan tavernaların olduğu bölüm. Burada birkaç tane taverna yan yana. Bizim durağımız Faros Taverna oldu. Özellikle karışık meze tabağı ve özel imalat Samos uzosu gönlümüzü kazandı. Tavsiye ederim…

4

6

5

Biraz da daha önce bahsetmediğimiz plajlar hakkında bilgi vermek istiyorum.

Klima Beach

Klima Plajı, adanın güneydoğusunda, Dilek Yarımadasına en yakın koylardan biri olarak göze çarpıyor. Türkiye kıyıları gerçekten de neredeyse yüzerek bile ulaşılabilecek gibi gözüküyor. Klima plajı serin suyu, tertemiz denizi ve hemen yanındaki şirin tavernası ile Samos’ta en sevdiğimiz plajlardan birisi oldu. Plaj çakıl taşlı ve denizin içi de taşlık, ağaçlar sayesinde oldukça güzel, doğal bir gölgeye sahip oluyorsunuz. Genellikle çocuklu aileler tercih ediyor. Ulaşım kolay ve park yeri sorunu yok.

1

2

3

Posidonio Beach

Sırada bizim en çok beğendiğimiz plaj olan Posidonio var. Klima plajına oldukça yakında. Bu plaj da çakıl taşlı ancak denizin içi kum ve deniz ayakkabısına ihtiyaç duymadan rahatlıkla girilebiliyor. Her yerde olduğu gibi burada da şezlong için para ödenmiyor. Hemen yakındaki taverna ve arka taraftaki otelin kafesinden başta frappe, Greek coffee olmak üzere gayet makul fiyatlarla alışveriş yapılabilir.

2

5

Posidonio daki tek olumsuzluk,  4 tane son derece lüks yat ile gelen 15-20 kişilik Türk gençlerinden oluşan bir grubun içip içip denize atlayıp denizde bağırıp çağırarak, hatta zaman zaman küfürlü şakalar eşliğinde eğlenmeleri oldu. Şimdiye kadar Yunan Adalarında gezdiğimiz onlarca plajda ilk kez başımıza gelen ve bizimle beraber plajdaki herkesi de son derece rahatsız eden bu olay yaklaşık 2 saat sürdü ve sayelerinde plaj boşalmış oldu. Vatandaşlarımızla bir kez daha gurur duyduk!

Livadaki Beach ve Agia Paraskevi

Livadaki plajı daha önce de bahsettiğimiz üzere bizim en beğendiğimiz plajlardan olduğu için mutlaka tekrar gitmek istiyorduk. Kısmet bu gezimizeymiş. Samostan Agia Paraskevi istikametine doğru giderken sola doğru oldukça bozuk toprak bir yolda yaklaşık 15 dk. ilerledikten sonra muhteşem manzara gözüküyor.

1

Plajda biraz değişiklik olmuş. Tesisler arka tarafa taşınmış. Daha güzel olmuş.

2

6

Ancak o gün felaket bir rüzgar nedeniyle deniz çok dalgalıydı. Belki zamanla azalır diye bekledik ancak rüzgar şiddetini giderek artırınca istemeyerek Livadaki den ayrılıp hemen yakındaki köy olan Agia Paraskeviye vardık. Orası çok daha keyifliydi.

4

Küçük koydaki şirin tavernada gayet güzel bir yemek yedikten sonra adeta kendimize ait plajda zaman geçirdik. Burası da küçük çakıl taşlı, ağaçlardan doğal gölgesi olan, ancak denizinde biraz büyük taşlar olan, kendi halinde bir plaj.

5

Özellikle kelimenin tam anlamıyla “kafa dinlemek” için ideal…

Toparlayacak olursak Samos, plajları, köyleri, tavernaları ve doğal güzellikleri ile yine bizden tam puan aldı. Kuşadasından 2 saatte ulaşılması ve vaad ettiği pek çok güzelliği ile farklı bir tatil arayanlar için keyifli bir alternatif olabilir.

 

7 thoughts on “Samos – daha önce keşfetmediğimiz güzellikler

 1. Merhabalar,
  Sitenizi bulduğuma o kadar sevindim ki anlatamam 🙂 Geçen sene Samos’taydık ve bu sene de sizin gibi Ikaria+Samos planları yapıyoruz. Acaba bir iki sorum olabilir mi? Eğer zamanınız olursa cevaplayabilirseniz çok sevinirim.
  Benim gördüğüm kadarı ile Ikaria Samos’a göre biraz daha pahalı bir ada. Akşam yemeklerine ne kadar vermiştiniz acaba? (balık/ahtapot & ouzo gibi)
  Bir de biz Samos’ta neredeyse hep sunbed ücreti verdik (şans diyelim :). Siz plaj olarak nereleri tercih etmiştiniz?
  Çok teşekkür ediyorum.

  1. Pelin Hanım selamlar,
   Açıkcası Ikarianın yeme içme anlamında Samostan daha pahalı olduğunu düşünmüyorum. Fiyatlar aşağı yukarı benzerdi. Tabi restoranlar arası kalite farkı olursa fiyatlar değişebilir ancak deniz kenarındaki ortalama restoranlarda fiyatlar aynıydı diyebilirim.
   Plaj olarak Klima, Posidonio, Livadaki, Lemonakia, Psili Ammos ve Agia Paraskevi de sunbed ücreti yoktu. Tsamadou ve Gagou da ise vardı.
   İyi eğlenceler

 2. Merhaba,

  Öncelikle harika yazılarınız için teşekkür ederim. Gitmeden gitmiş kadar bilgi sahibi olduk. 🙂
  Biz bu sene Samos + İkaria adası yapmak istiyoruz. Ancak öncesinde size birkaç sorum olacak.
  1- samostan ikariaya çok sefer var mı? Açıkcası internetteki bilgiler ve zaman çizelgesi bana çok güvenilir gelmedi. Bildiğiniz bir site varsa çok sevinirim.
  2- aynı gün İkariayadan Samos’a oradan da Kuşadasına dönmek mümkün mü?
  3- ikariaya için kaç gün tavsiye edersiniz?
  Son olarak da İkaria daki plajlar pek organize değil gibi. Biz de çocukla gideceğimiz için şezlong şemsiye olmasını tercih ediyoruz plajda.
  Yardımız için şimdiden teşekkürler.

 3. Nevzat Bey merhaba,
  Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederim. Gezgin ruhlu insanlara yardımcı olmaktan keyif alıyoruz. Samos-İkaria ve İkaria-Samos seferleri için en güvenilir link
  http://ankertravel.forth-crs.gr/english/npgres.exe?PM=BB
  Kuşadası-Samos için ise
  http://www.feribot.net/feribot/?lang=tr
  Bu sitede yapacağınız araştırmalar ile gidiş ve dönüş tarihlerinizi netleştirebilirsiniz.
  İkariada kalınacak gün sayısı tamamen bütçe ve beklentiler ile ilgili. Size tavsiyem LP rehberini edinmeniz ve ada ile ilgili ayrıntılı bilgileri okumanız, dolayısıyla beklentilerinizle doğru orantılı bir konaklama planı yapabilirsiniz.
  Plaj konusunda haklısınız, genelde çok organize değil, imkan varsa kendi şemsiye ve portatif sandalyenizi götürmenizi tavsiye ederim. Özellikle Seychelles plajı adanın en popüler plajı ve orası için şart.
  Sevgi ve selamlar.

 4. Merhaba,
  Uzun zamandır gezen birisiyim. Gezilerimde genelde bu tür sitelerden de oldukça yararlanmaktayım. Siteniz bu konuda çok başarılı. Fotoğraflarınız oldukça davetkar. Anlatım diliniz de oldukça keyifli. Yazılarınızı gideceğim yerler için referans alacağımı belirtip size çok teşekkür etmek isterim. İkaria daki konaklama maliyetleri ve restoran harcamaları konusunda rakam verebilir misiniz.

  1. Merhaba Bülent,
   Güzel yorumunuz bizi çok mutlu etti. Çok teşekkürler. İkariada kaldığımız otel şimdiye kadar kaldığımız ekonomik otellere göre pahalıydı. Geceliği 120€ civarı idi. Yemek fiyatları diğer Yunan adalarından farklı değildi. 3 kişi 35€ hesapla ayrılıyorduk. Sevgiler…

 5. Merhaba, Ikaria yazınızı okuduktan sonra bu sayfaya yöneldim. Gitmek isteyenler için ben de bazı bilgiler vermek isterim. Samos Adası’na biz Seferihisar’dan feribotla geçtik. Kuşadası’na göre daha uzun sürüyor ancak keyifli bir yolculuktu. Vathi yerine Karlovassi limanına iniyorsunuz. Biz 3 gece Karlovassi’de kaldık
  (2 yetişkin-5 yaşında 1 çocuk Feribot+3 gece konaklama-800TL), araba kiralayarak adayı gezdik ve çok memnun kaldık. Meltemi tavernadan bahsetmişsiniz_Kokkari’de de aynı isimde taverna yoksa_ Karlovassi’de Anema otele ait bir taverna. Deniz kenarında, yemekler gayet güzel. Potami plajının üst tarafında olan Potami Şelalesini kesinlikle tavsiye ederim. Orman içinde uzun bir yürüyüşten sonra biraz tırmanarak, biraz yüzerek ulaşabilirsiniz. Samos Adası doğası ve deniziyle bizim kalbimizi fethetti. Yunan Adası tatili isteyenlere tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir