Romantik Yol: Würzburg

Romantik Yol: Würzburg

Her yıl 2 milyon insanın görmek için tercih ettiği Romantik Yol’u geç keşfetmem büyük talihsizlikmiş gerçekten. Daha önce herhangi bir yerde yazılı veya görsel olarak romantik yolla ilgili bilgilere denk geldiğimi hatırlamıyorum. Şimdilerde çok yaygın. Gazetelerdeki tur programlarına göz atarsanız, romantik yol turlarına mutlaka rastlarsınız. Uçak bileti araştırırken www.kolayyolculuk.com sitesine muhakkak bir göz atın derim.

Romantik yol, Bavyara’nın batısında Würzburg ve Fussen arasında 420km boyunca devam eden bir güzergaha adını vermiş. Bu güzergahta 20’nin üzerinde kasaba bulunuyor. Birbirine benzeyen tüm kasabaları gezmek anlamsız. Biz Würzburg, Rothenburg ob der Tauber, Dinkelsbühl ve Nordlingen’i gördük. İlk durağımız Würzburg…

Romantik Yol için bir hatırlatma: Eğer elinizdeki rehber yetersiz geliyorsa, Romantik Yol üzerindeki tüm şehirlerde bulunan tourist information center’a uğrayıp detaylı haritalar edinebilirsiniz. Gerçekten çok faydalı oluyor.

Sabah erken saatte olan Würzburg trenimize binmek için Viyana tren istasyonundaydık.  Kapıları daha yeni açılmış olan bir pastaneden sandviçlerimizi aldık ve beklemeye koyulduk. Trenimiz geldiğinde yerimize oturduk. Bir süre yol aldıktan sonra biletlerimizi kontrol etmeye gelen görevli eğer istersek çocuklu ailelerin kullanabildiği özel kabinde yolculuk edebileceğimizi söyledi. Bilet alırken rezervasyon yaptırılıyormuş. Neyse ki bu geniş ve çocuklara yönelik çeşitli oyunlarla dolu olan kabin, yolculuğumuzun son yarım saatine kadar boştu. Hem kızımız hem de biz rahat bir yolculuk yaptık. Bizi oraya yönlendiren yardımsever görevliyi sevgiyle anıyorum.

Yaklaşık 4 saatlik bir yolculuk sonrası Würzburg’daydık. Trenden inince valizimizi istasyondaki kilitli dolaplara bıraktık. Yürüyerek şehri dolaşmaya başladık. Würzburg’un alışveriş caddesi olan Kaiserstrasse boyunca yürüyerek şehir merkezine doğru ilerledik.

IMG_2615

IMG_2620

Yolculuk sonrası karnımız iyice acıkmıştı. Rehberde önerilen restoranlardan birini haritamız yardımıyla bulduk ve oldukça memnun kaldık. Backöfele aslında romantik atmosferiyle daha çok akşam yemeklerine hitap ediyordu. Ağırlıkla ahşabın kullanıldığı restoran mahzeni andırıyordu. İçerisi kadar dışarıda üstü kapatılmış olan avlu da çok şıktı. Çatı aralığından içeri sızan günışığı altında avluda oturmayı tercih ettik. Alışılmışın dışında olan menüyü de görünce daha da bir keyiflendik. Lezzetle yediğimiz odun ateşinde pişen etlerimizi yedikten sonra iyice dinlenmiştik ve artık yürümeye hazırdık. Ayrılmadan önce tüm doygunluğumuza rağmen, büyükçe bir cam kasenin içinde duran parlak yeşil elmalardan da almayı ihmal etmedik. Ne de olsa gün uzundu.

IMG_2623

IMG_2626

Merkezdeki kiliselerden başladık gezmeye. Neumünster maalesef kapalıydı. Ancak fotoğraflarından, binanın barok dış yapısı gibi içinin de görülmeye değer olduğunu düşündürdü.

IMG_2616

Dom St Kilian Katedrali, adından da anlaşılacağı gibi Aziz Kilian’in anısına yaptırılmış. 105m yüksekliğiyle Almanya’daki 4. büyük katedral ünvanına sahip.

IMG_2618

Belediye binasını da gördükten sonra meydandaki kalabalığa karıştık. Fotoğraf çeken yığınların arasından süzülüp hemen ileride görünen Alte Köprüsüne gittik. Köprünün iki ucundaki farklı manzaralar için biz de çoktan deklanşörümüze basmaya başlamıştık bile.

IMG_2627

IMG_2634

IMG_2640

IMG_2642

IMG_2643

Son fotoğrafta görünen Festung Marienberg kalesi için zaman ayıramadık. Nehirin yanından geçen seyirlik bir yoldan 20 dakikalık bir yürüyüşle ya da otobüsle kaleye gidebilirsiniz.

Würzburg’dan ayrılmadan önce görmeniz gereken yerlerden biri de Residenz. Yapımının 1744 yılında tamamlandığı bu saray için Napolyon “Avrupa’daki en güzel piskopos evi” demiş. Würzburg’u o dönem piskoposların yönettiğini söylersek, Napolyon’un ev dediği malikaneye herhalde saray da diyebiliriz.

Viyana’daki şaşaalı saraylarla kıyaslamak gerekirse, Residenz’in de onlardan hiç aşağı kalır bir yanı yok. Büyük salonlar, geniş merdivenler, altın kaplamalar, heykeller, Venedikli ressamların eserleri, freskler ve sarayda kullanılan eşyalar şahane. 2. Dünya Savaşında oldukça zarar gören sarayın bir kısmı hala orjinaline uygun olarak restore ediliyor. Ayrıca saray UNESCO Dünya Mirası listesinde.

IMG_2650

Tren istasyonunda bıraktığımız valizlerimizi aldıktan sonra, daha önceden rezervasyon yaptığımız arabamızı hemen istasyonun yanındaki Budget’tan kiraladık. Sırada, özellikle müzeleriyle benim çok sevdiğim Rothenburg ob der Tauber var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir