Romantik Yol: Nördlingen

Romantik Yol: Nördlingen

Nördlingen, diğer Romantik Yol şehirlerine göre daha az turistik bir şehir. Bunun sebebi şehrin pek de süslü olmamasından, old town’ın diğerlerinden farklı olarak daha geniş alana yayılmasından veya gündelik hayatın daha belli olduğu bir şehir olmasından kaynaklanıyor bence.

Nördlingen de kale duvarlarının günümüze kadar korunduğu nadir Orta Çağ şehirlerinden biri (Diğerleri Rothenburg ve Dinkelsbühl). Burada kale duvarları şehri tam bir daire şeklinde sarıyor. 15 milyondan fazla yıl önce düşen meteor çarpması sonucu oluşan kraterin üzerinde bulunuyor. Öyle ki, Amerikalı astronotlar (Apollo 14) aya iniş için ilk bu kraterde eğitilmişler. Şehirdeki Rieskrater Müzesi’nde kraterlerin oluşumu, dünyaya şiddetli çarpmasının etkileri ile ilgili sunumlar, fosiller, taşlar ve NASA’nın araştırmalarıyla Apollo 16’nın aydan getirdiği ay taşı sergilenmekteymiş. İlgi duyarsanız uğrayabilirsiniz.

Şehirdeki taş binalarda, 0.2 mm’den bile daha küçük olan milyonlarca elmas bulunuyormuş. Krater çarpması sonucu 72000 ton küçük elmas açığa çıkmış. Binalar yapılırken de bu alandaki taşlar seçilmiş. Bu detay bana çok ilginç geldi açıkçası.

Nördlingen’in merkezinde bulunan St Georgkirche şehrin en önemli yapısı. Gotik yapıdaki kilisenin 100m yüksekliğindeki Daniel Kulesi’ne ücretsiz çıkabilirsiniz. Çıkış biraz zorluyor. Sürekli dönerek tırmanmak baş döndürücü ama en azından çok dar değildi.

IMG_2880

IMG_2853

IMG_2849

IMG_2840

IMG_2833

Yemek için şirin bir meydanda bulunan ve adını ortasındaki çeşmeden alan La Fontana, Akdeniz mutfağında iddialı bir restoran. Menüsü o kadar doluydu ki uzunca bir süre ne yiyeceğimize karar veremedik. O kadar inceledikten sonra pizza, bruschetta ve salatada karar kıldık, ama gerçekten değdi. Biz yemeğimizi yerken güzel kızımız da hemen önümüzde, sokaktaki oyuncaklarla oyalanıp, kendinden yaşça büyük olmalarına rağmen anlaştığı Alman arkadaşlarıyla eğlenmekteydi.

IMG_2872

IMG_2874

Diğer Romantik Yol şehirleriyle kıyaslarsak, Nördlingen’de yapacak fazla bir aktivite yok. Geceyi geçireceğimiz Augsburg’a yakın olması nedeniyle Nördlingen’i de görmüş olduk. Yani mutlaka görmelisiniz demeyeceğim. Bizim gibi şöyle bir turlayıp, yemek yiyip yola devam edebilirsiniz.

IMG_2828

IMG_2831

IMG_2832

IMG_2854

IMG_2887

Nördlingen’le ilgili bir popüler kültür detayı vereyim size. 1971 yılında çekilen Willy Wonka & The Chocolate Factory filminin final görüntülerinden olan cam bir asansörle göğe yükseldikleri sahnede gösterilen yuvarlak şekilli şehir tam da burasıymış işte. Hatırladınız mı? Ben de hatırlamadım ama tekrar izlersek artık biliyoruz.

Bir sonraki yazıda diğer şehirlerden oldukça farklı olan Fussen’i, hayaller ülkesinden gelen kalesiyle anlatacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir