Romantik Yol: Füssen

Romantik Yol: Füssen

Geceyi Augsburg’da geçirdik. Hem Augsburg akşam saatlerinde gezilemeyecek kadar büyük olduğundan hem de çok yorgun olduğumuzdan dolayı bu şehre zaman ayıramadık. Ne de olsa gün içinde üç şehir görmüştük ve dördüncünün hakkını tam anlamıyla veremeyecektik. Güzelce dinlendikten sonra sabah erken saatte Füssen’e vardık.

Füssen Romantik Yol’un son durağı ve diğerlerine göre oldukça farklı. Tabi farklı bir rotasyonu tercih ederseniz ilk durak da olabilir. Bana göre masal dünyasından kopup gelen şatolar ile final yapmak daha keyifliydi.

Füssen’de yapılacak en önemli aktivite Neuschwanstein ve Hohenschwangau Şatolarını görmek. Biz gezmek için Neuschwanstein’ı seçtik. Bu şato aynı zamanda Disney Kalesi olarak da biliniyor. Çünkü Walt Disney yapımı filmlerin başında gördüğümüz, üstünden parlayan bir yıldızın geçtiği veya Disneyland’in simgesi olan kale tam da Neuschwanstein’dan ilham alınarak tasarlanmış. Fotoğrafını gördüğünüzde hemen anımsayacaksınız.

neuschwanstein-castle-germany

Öncelikle yapmanız gereken gezeceğiniz şato için biletinizi satın almak (9 euro). Her iki şatoyu gezmek isterseniz indirimli biletlerden satın alabilirsiniz (17 euro). Ancak şatolar farklı iki tepede bulunuyor ve birinden diğerine yürümek 30-40 dakikayı buluyormuş. Bol yokuşlu olduğunu da düşünürseniz çok zorlayıcı. Bu nedenle 5 euro karşılığında karşılıklı sefer yapan at arabaları ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Biz Neuschwanstein Şatosu için biletimizi satın aldığımızda, yakın saatlerde olan tur grupları çoktan dolmuştu ve bilette yazdığına göre gitmemiz gereken saate da daha vardı. Rehber eşliğinde gezildiğinden her grubun kontenjanı bulunuyor. Bu sebeple gider gitmez bilet almak akıllıca olacaktır.

Alplerin eteklerinde bulunan Füssen’de enfes manzaralara tanık olacaksınız. Ne yana baksanız bir doğa harikası. Önceliği Forggensee Gölü’ne verebilirsiniz. Bana kalırsa şatolar kadar, bu güzel göl de ünü hakediyor. Ağaçların arasından görünen göl yanına gidene kadar gizemini koruyor. Bu nedenle göl kenarı oldukça tenha. İyi ki bir sonraki tur grubunu beklemek zorunda kalmışız diyoruz ve güzel fotoğraflar çekiyoruz.

IMG_2907

IMG_2909

IMG_2898

IMG_2905

IMG_2916

Neuschwanstein Şatosu’na çıkmadan önce restoranlardan birinde güneşli havanın tadını çıkararak biralarımızı içip hafif bir şeyler atıştırdık. Şatoya yürüyerek tırmanmak yerine birkaç euro vererek otobüsle çıkmayı tercih ettik. Şatonun eteklerine otobüsle ulaştıktan sonra Marienbrücke adı verilen köprüye yürüdük. Siz zamanınıza bağlı olarak şatoyu görmeden önce veya gördükten sonra ama mutlaka hemen yakındaki bu köprüye mutlaka gidin. Şatonun arka tarafı da olsa genel görünüm görüntüsüne bu köprüden ulaşacaksınız. Bizim gittiğimiz dönemde, kulelerden bazıları restorasyondaydı.

IMG_2920

IMG_2921

IMG_2931

Füssen&Forggensee Gölü

IMG_2933

İçinden nehir akan yeşil vadinin üzerinde olduğumuz köprüden, şırıl şırıl gelen ses net bir şekilde duyuluyordu. Şatoyu gezmek için bekleyenlerin yanı sıra vadide trekking yapmak için gelenler de vardı.

IMG_2935

Şatoya giriş zamanımız geldiğinde avluda toplandık. İçeride bizi hüzünlü bir hikaye bekliyordu. Bavyera Kralı II. Ludwig’in inşa ettirdiği şatonun yapımına 1869 yılında başlanmış. 18 yaşında kral olan II. Ludwig, konumunun aksine hassas, hayalperest, utangaç ve yalnız bir kral olarak tanımlanıyor. Çocukluğunu ve gençlik yıllarını doyasıya yaşayamamış olması, şatoda milyonların harcandığı bir mağara oluşturmasına sebep oluyor. Wagner’e olan hayranlığından dolayı ünlü besteciye ithaf edilen “Şarkıcılar Salonu” fresklerine fazlaca yer verilmesi ve duvar resimlerinde de bestecinin pasajlarının yazılı olması dikkat çekiyor. Sonraki yıllarda Wagner’le sıkı bir arkadaşlık kurmuş, ancak Wagner şatoyu hiç görememiş. Şatonu yapımı sırasında II. Ludwig sıklıkla yürüyüş yaptığı vadide bulunan Marienbrücke köpüsüne gelerek sarayı izliyor ve küçük bir çocuğun oyuncağını beklemesi gibi sabırsızlanıyor. Sonunda şato 17 sene sonra tamamlanıyor; ancak kral bu şatoda sadece 3 haftasını geçirebiliyor. Kral psikolojik rahatsızlıklarından dolayı başka bir sarayda izole bir hayat sürmek zorunda bırakılıyor. Aynı sene derinliği 1.5 metreyi geçmeyen gölün sularında doktoruyla kralın cesedine ulaşılıyor ve kralın ölümü de kendi gizemli hayatı gibi şaibe içinde kalıyor. Neuschwanstein Şatosu devlete öyle bir yük getiriyor ki kralın ölümünden çok kısa bir süre sonra şato turistlere açılıyor ve borçlar bu şekilde ödeniyor. Günümüzde her yıl 1.5 milyon kişiyi ağırlıyor. Romantik kralın çalışma odası, yatak odası ve mağara gerçekten ilgi çekici.

Castle-Neuschwanstein-Inside11-300x195

Lohengrin-Pictures1-300x226

gr_neuschwanstein_dining_

(Fotoğraflar: wikipedia.org)

Neuschwanstein Şatosu’ndan sonra II. Ludwig’in çocukluğunu yaşadığı diğer şato olan Hohenschwangau’yu da ziyaret edebileceğinizi zaten söylemiştim. Aşağıdaki fotoğraf bu şatoya ait. Güzel manzaralara şahit olacağınıza eminim.

Neuschwanstein Şatosundan Hohenschwangau’nun görüntüsü

IMG_2938

Almanya’nın Bavyera eyaletinde geçen gezimizi Münih ile sonlandırdık. Bir sonraki yazıda Münih’deyiz…

6 thoughts on “Romantik Yol: Füssen

  1. Bütün Romantik Yol yazıların çok güzel olmuş. Paylaştığın için teşekkürler, çok yardımcı oldu. Biz de bu haftasonunu uzatıp gidiyoruz. Teşekkür etmek istedim 🙂

  2. Merhaba
    Çok yararlı ve guzel bir rehber hazırlamışsınız fotoğraflar da çok güzel ben de 15 gün sonra romantik yol yapmayı düşünüyorum ama Strazburgdan COLMAR şarap yolunu da yapmak istiyorum eğer fussen i bir daha ki sefere bırakırsam 5 gün

  3. Bir de bu yazidaki ilk fotoğrafı nereden çektiniz acaba. Yani nereye çıkarsam Şatosu o açıdan görebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir