Romantik Yol: Dinkelsbühl

Romantik Yol: Dinkelsbühl

Rothenburg’dan Dinkelsbühl’e olan uzaklık 45 km. Bu kısa mesafeler bize gerçekten iyi geliyordu. Küçük kızımız yorgunluktan hemen uyuyakalıyordu. Böylelikle bir sonraki şehir için biraz enerji toplamış oluyordu. Ben de dinleniyordum. Yeşil araziler, bahçeli küçük evler derken, farklı yaşantılara dalıp gidiyordum.

Dinkelsbühl’e geldiğimizde park yeri bulmakta zorlanmadık. Zaten bu tür turistik yerlerde her şey neredeyse paket halinde sunuluyor. Genellikle kiralık arabalarla gezildiğinden yollarda sıklıkla tabelalar var. Yol stresi yaşamayayım derseniz, navigasyon imdadınıza yetişiyor. Gezeceğiniz şehirlerin hemen yakınındaki güvenli park yerlerine park edebiliyorsunuz. Fazla yürümenize gerek kalmadan şehre giriyorsunuz. Yine de şehirlerin içine girebilen arabalar var. Muhtemelen orada yaşayan insanlara ait. Sırf şehir turistik diye yaşayanlara eziyet edilemez tabi ki ama fotoğraf çekerken o arabalardan kurtulmaya çalışma çabası sinir bozucu. Her neyse… Şehirlerin organize olduğundan bahsediyordum. Her şehrin girişinde tourist information center mevcut. Detaylı haritanızı alarak nereleri gezeceğiniz bile belli. Avare avare dolaşmak da bir tercih tabii ama gördüğünüz binalar için; acaba burası neresi, önemli bir yer mi diye düşünmeye gerek kalmıyor. Fazla çabalamaya, yorulmaya gerek yok. Size sadece gezinizin keyfini çıkartmak kalıyor.

Dinkelsbühl şehrinin 8. yüzyılda kurulduğu, ancak ticari bir pazar oluşturması sebebi ile 12. yüzyılda kayıtlara geçtiği düşünülüyor. Dokumacılık ve giysi imalatı ile oldukça adını duyurmuş ve tüccarların uğrak yeri haline gelmiş.

Dinkelsbühl, kale duvarları ile çevrili olması özelliği ile günümüze dek uzanan tek Orta Çağ şehri. Şehrin dört girişinden biri olan Rothenburger Kapısı’ndan içeri girdiğimiz andan itibaren Orta Çağ dokusunu her yerde görebiliyorduk. Arnavut kaldırımlı sokaklar, bu bölgeye özgü olan geniş üçgen çatılı ve kahverengi pervazlı pencereleriyle Bavyera evleri, büyük yapılı kiliseler, kuleler o dönemi olduğu gibi hissettiriyordu.

IMG_2803

Çevredeki dükkanlara göz atarak ana meydan olan Marktplatz’a geldik. Çeşitli törenler ve festivallere ev sahipliği yapan ve etrafta yerel dansçılara rastlayabileceğiniz meydan çok renkli. Bu hareketli meydanı fotoğraflayalım derken, makinemizde yeterince boş alan kalmaması büyük bir şanssızlık oldu. Daha da gezecek çok yerimiz olduğundan acilen hafıza kartı bulmamız gerekiyordu. Gözümüzü dükkanlardan ayırmayarak Dinkelsbühl sokaklarında gezindik. Tourist information center bu gibi konularda da çok yardımcı oldu doğrusu. Elimizdeki haritaya hafıza kartı bulacağımız dükkanı işaretledi. Zaten fazla büyük olmayan şehir merkezinde oldukça yürümüştük. İhtiyacımız olan kartı da satın aldıktan sonra meydandaki bir cafede dondurma yiyerek serinledik ve yolumuza devam ettik. Uzun lafın kısası, Romantik Yol rotası içine kesinlikle dahil edilip, görülmeden dönülmemesi gereken Dinkelsbühl fotoğraflarına fazla yer verememem bu nedenledir. Kale duvarları arasında şehre giriş izni veren kule kapıları ve birkaç kilise ve manastır, bu şehirde görebileceğiniz tarihi yapılardan. 

IMG_2805

IMG_2806

IMG_2809

IMG_2811

IMG_2812

IMG_2814

IMG_2819

IMG_2822

IMG_2823

Sırada Nördlingen var…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir