Meis Adası

Meis Adası

Yunanlıların Kastellorizo dedikleri mini minnacık ada hakkında ne yalan söyleyeyim önyargılarım vardı. Hakkında çok şey duymadığım ve sanırım bu yüzden de gitmeye değer görmediğim ada için papillona burun kıvırdım. Adadan döndükten sonraki hislerim ise şu şekildeydi: “Ne olur bir daha gidelim!”

Eğer tatilinizi Bodrum, Çeşme gibi hareketli, eller havaya şeklinde gezeceğiniz yerlerde geçirmeyi tercih ediyorsanız, yazının bundan sonrasını hiç zahmet edip okumayın, zira ilginizi çekmeyecektir. Çünkü Meis Adası’nda geçireceğiniz tatilin ana teması “huzur” üzerine kurulu.

Kaş’ın hemen karşısında cezbedicilikten uzakta sade bir kara parçası olarak görünen Meis Adası’na 20 dakikalık feribot yolculuğuyla ulaşabiliyorsunuz. Vize elbette ki gerekiyor. Ada o kadar yakın ki Turkcell full çekiyor. Yani her gezi sonrasında bildik fatura krizini bu sefer yaşamadık. Üzgünüm Turkcell, bu da senden olsun.

Feribotla yaklaşırken öncelikle büyüleyici güzelliğiyle, kollarını iki yana açmış koy karşıladı bizi. Güneş masmavi denizde yansırken, sessizliğe bürünmüş teknelerin direklerinin arasından görünen rengarenk sevimli lego evler daha şimdiden bu adayı seveceğimizin işaretleriydi.

 

IMG_6466

IMG_6474

IMG_6476

IMG_6481

Feribotta tanıştığımız ve bu sefer adaya kaptan olarak değil turist olarak geldiğini belirten kaptan bize eşlik ederek kalacağımız yere götürdü. Kaptanın adım başı bir Yunanlıyla yarı Türkçe yarı Yunanca selamlaşarak ilerlemesi ilginç bir detaydı. Ada gerçekten bu kadar küçük mü yoksa bizim kaptan mı ünlü diye geçirdim içimden. Deniz kenarındaki restoranların yanından yürürken birden “Pufff” diye bir sesle denizin içinden bir canlı kafasını çıkardı. Daha önce Hawaii’de beraber yüzdüğümüz carettalar burada da hoş bir sürpriz yaptı bize. Ülkemde koruma altına alınan carettalar, Meis’de restoranların önünde yemek peşinde yüzüyorlardı.

IMG_6618

Carettaları kısa bir süre izledikten sonra kaptanla beraber pansiyonlarında konaklayacağımız Monika ve Damien çiftinin restoranına geldik. Bizi sevecenlikle karşıladılar. “Beni görünce çok sevinecekler” diyen kaptan haklı çıktı, gerçekten sevindiler ve güleryüzle ağırladılar. Monika Alman, Damien ise Avustralya asıllı Yunan vatandaşı. Ailesi savaş zamanı birçok Yunanlı gibi Avustralya’ya göç etmiş. Meis Adası’nın eski fotoğraflarını gördüğümüzde şimdiyle hiç alakası olmayan bir görüntü gördük. 300 kişinin yaşadığı ada eskiden küçük bir şehirmiş. Savaş zamanı çok yara almış. Çok az kişi kalmış adada. Gönlümüzü fetheden adada terk edilen evlerin olması bir yandan üzdü, diğer yandan da hak verdik. Meis, Yunanistan anakarasından çok uzakta neredeyse kendi haline terkedilmiş bir ada. Meis halkı da günlük feribot seferleri sayesinde özellikle taze sebze-meyve gibi birçok yiyecek ve giyecek ihtiyaçlarını, kuaför-berber gibi hizmetleri Kaş’tan sağlıyorlar. Ayrıca Avrupa ülkeleri için ulaşımı Antalya üzerinden yapabiliyorlar. Bu nedenle Türklere çok alışıklar ve bir kısmı da (daha çok yaşlılar) dilimizi öğrenmiş. Hmm, ne diyordum? Tamam, Monika ve Damien’in pansiyonu. Restorana 1-2 dakikalık yürüme mesafesinde olan pansiyonun önce büyükçe bir mavi taştan yapılma, üzerinde çeşitli süslerin olduğu anahtarlığına hayran kaldım. Daha sonra da odaya. Sevimli çift kızımızla rahat edebilmemiz için pansiyonun en geniş ve kliması olmadığı için nispeten serin odasını ayırmışlardı. Bazı odalar vardır, insan kısa süre kalıp gideceğini düşünerek fazla benimsemez, uyuyacak bir yerdir sadece. Ama bazı odalar vardır ki her girdiğinde kendini mutlu hissettirir, dolaplarını, çekmecelerini kullanarak her köşesine hemen yerleşiverirsin. Benim için işte bu böyle odalardan biriydi.

IMG_6495IMG_6497

IMG_6499IMG_6498

2 gece kalacağımız adada hiç vakit kaybetmeden odadan çıkarak yola düştük. Monika ve Damien’ın restoranında enfes Mythos birası eşliğinde bir şeyler atıştırdık. Yemeklerinden memnun kaldığımız restorana daha sonra birkaç sefer daha uğradık. Yeşillikler arasında serin olması, deniz manzarası ve çiftle keyifli sohbet için kesinlikle tavsiye edilir.

IMG_6503

IMG_6511

Karnımızı doyurduktan sonra dar sokaklardan, renk cümbüşü evlerin arasından yürüyerek adanın arka tarafındaki Mandraki koyuna gittik. Ada beyaz kumlardan oluşan bir plaj vaat etmiyor. Benim gibi kumdan oluşan çamurlardan hoşlanmıyorsanız ideal. Bizim dışımızda 2-3 kişinin daha bulunduğu sahilde, taşların üzerine havlularımızı serdik. Sığ denizin ancak bu koyda olduğunu ve kızımız için daha uygun olacağını söyledikleri için burayı tercih ettik. Manzarayı ne kadar beğensek de ve ağaç gölgesinde ailece oynadığımız oyunlar ne kadar keyif verdiyse de yosunlu denizden çok hoşlanmadık. Bu nedenle diğer zamanlarda Meis’in merkezinde denize girdik.

IMG_6523

IMG_6524

IMG_6526

IMG_6548

IMG_6584

Adanın iç kesimleri de en az deniz kenarı kadar görmeye değerdi. Meydandaki bu cafe Oscarlı Italyan filmi Mediterraneo’nun çekildiği yer olduğu için özellikle Italyan turistlerin ilgisini çekiyormuş.

IMG_6596

IMG_6755IMG_6595

IMG_6603IMG_6611

IMG_6613IMG_6612

Akşam yemeği için odamızda hazırlandıktan sonra deniz kenarında yürüyüşe çıktık. Adada yaşayan sayısı az; ancak yazları ada hareketleniyormuş.  Türkiye’den gelen yerli ve yabancı turistler ve Meis’i başka Yunan adaları için geçiş olarak kullanan turistler adayı canlı tutuyor. Rodos’a her gün uçak seferi bulunan bir havaalanları bile var.

Meis’e günübirlik (yine de vizeyle) gelip dönmek mümkün. Ama bana sorarsanız bu sıcak ortamda mutlaka kalın ve en azından bir gecenizi geçirin derim. Denizin yanıbaşındaki restoranlarda lezzetli yemeğinizi yerken, karşıdan göz kırpan Kaş’ı seyretmek ve sakinliğin tadını çıkarmak gerçekten keyif verici.

IMG_6622

IMG_6765

IMG_6627

IMG_6750

IMG_6796

IMG_6677

Bir sonraki gün kahvaltımızı marketten aldıklarımızla odamızda yaptıktan sonra küçük adada yapılabilecek aktivitelerden biri olan mağaraya gitmek istedik. Damien’ın yardımlarıyla deniz taksicisiyle buluşarak boat taxi’ye bindik. 10-15 dakikada mağaranın yanındaydık ama şanssız bir günde gelmiştik. Sular yüksek olduğu için taksimizle mağaranın içine ancak yüzerek girebilecektik. Kızımız korktuğu için kahraman papillon suya atladı ve deneyimlerini bizimle paylaşmak için mağaraya girdi. İçerisi değişik bir tür taşla kaplı olduğu için güneş ışığıyla birlikte fosforlu mavi görünüyormuş ve tavanı oldukça yüksekmiş. Papillon önce ürkmüş, sonra hoşuna gitmiş. Biz mağaradan ayrılırken başka bir boat taxici mağaraya müşteri getirdi. Taxi zodyak olduğu için hiç zarar görmeden içeriye girebildi.

IMG_6701

IMG_6704

IMG_6710IMG_6711

image

(içeri tekneyle giremediğimiz için haliyle fotoğraf makinesini de sokamadık. fotoğraf internetten: flickr by boynup)

Mağara sonrası kendimizi sulara atmak için deniz kenarında yürüdük. Yunanistan’da rahat olmayan bir tek şezlongun bile bulunmadığı tezini savunarak, bir otelin şezlonguna yerleştik. Tüm gün koya hoş müziklerle giriş yapan tekneleri seyrederek ve manzaranın keyfini çıkararak denize tamamen doyduk diyebilirim.

IMG_6715

IMG_6723

IMG_6739

Daha önce başka adalarını gördüğümüz için oldukça aşina olduğumuz Yunan yemeklerinin tadına bol bol baktık. Güneşte kurutulmuş ahtapot Meis Adası için bir spesiyal.

IMG_6744

Ritüel şeklinde özen göstererek yediğimiz akşam yemeklerimizde; üzerinde peynir eritilmiş patlıcan musakka, kızartılmış peynir olan saganaki, bildiğimiz cacığın daha koyu kıvamlısı, beyaz peynirli salatası (Grek salad), ızgarada pişen kalamar dolma, enfes birası Mythos ve tabi ki ouzo sık sık tattığımız lezzetlerden bazıları.

IMG_6801

IMG_6805

Son günümüzde tüm gün deniz kenarında tembellik yaptık. Ayıptır söylemesi yedik, içtik, denize girdik, uyuduk, kalktık, bir daha denize girdik falan. E tatil dediğin de böyle olur değil mi? Sabahtan koya demirleyen feribotumuz tüm gün gözümüzün önündeydi ve artık kalkış için hazırdı. Feribota doğru yürürken  adada sık sık karşılaştığımız insanlarla  ve restoran sahipleriyle selamlaşır olmuştuk. Dil, din, ırk nedir bilmeyen çocuklar ise birbirleriyle bir şekilde anlaşmışlardı ve dönerken kızımıza el sallıyorlardı. İyi ki gelmiştik Meis’e… Acaba yine gelir miydik?

38 thoughts on “Meis Adası

 1. ilk olarak turkcell olayına koptum 🙂 yani her seferinde faturayı görünce deliler gibi sinirlenmekten bıkmış bünyeler için ilaç gibi gelir.

  ada gerçekten de çok güzel görünüyor. hele de evlerin renkleri muhteşem. bu kadar yakın mesafede böyle güzel bir adanın keşfi için bir çok insan minnettar olacak size eminim. ama ben fiyatları da merak ettim biraz? konaklama, yeme içme fiyatları nasıl? turizmle geçinen bir ada için normal mi? yoksa biraz tuzlu mu?

  1. adayı biz çok sevdik. kışın da vahşi bir güzelliği oluyormuş. hayat adeta yavaş akıyor orada. insan bütün gün tembellik edip akşam da harika meze ve uzolarla tatilin keyfini çıkarabilir. fiyatlar bizim sahillerimizden bence daha ucuz. örneğin kaldığımız odanın gecelik fiyatı toplam 40 euro idi. yemekler de kaşa göre daha ucuzdu diyebilirim. mezeler 3-4 euro (ama porsiyonlar 2 kişi için doyurucu) deniz ürünleri ve etler ise 6-8 euro civarında.

 2. Ellerinize sağlık,çok güzel bir gezi ve yazı olmuş. Anladığım kadarıyla bu yaz blogger camiası Yunan adalarına sarmış ,ben de dahil bir sürü yer gördüm,yazı okudum ama açıkçası en beğendiğim yer Meis adası oldu. Yiyecekler genel anlamda benziyor ama bu adanın havası daha değişik geldi.
  Darısı gelecek seneye diyelim!
  Afiyetle

 3. Gerçekten dediğiniz gibi adanın havası çok başka. Yapacak fazla bir şey yok ama yine de gitmek istemedik adadan. Yiyecekler de tatmin edecektir diye umuyorum. Çok teşekkür ederiz…

 4. Merhaba,
  Bizde bu yaz Kaşa gitmeyi düşünüyoruz, gitmişken günü birlik Meis adasınada gidelim diye düşündük. Yazınızı okuduktan sonra daha da bir heveslendik.. 😀
  Ama günübirlik turlar içinde vize gerekiyormu, bilginiz varmı acaba???

  1. Selamlar,
   Meis adasını biz çok sevdik. Mutlaka beğeneceğinizi umuyorum. Yeşil pasaport için vize gerekmiyor. Ancak diğer pasaport türleri için maalesef vize gerekiyor. Bence vize alıp gitmeye de değer. Gidince birkaç gün kalmanızı tavsiye ederim. Şimdiden iyi eğlenceler.

 5. mrb öncelikle gezi yazınızı cok begendim elinize saglık demeden edemiycem…benim bir sorum olcak vize islemleri nasıl onu bilmiyorum ne gerekiyor kapıda vize mi uygulanıyor simdiden tesekkrler…

 6. Tesekkurler Tugrul bey. Eger yesil pasaportunuz yoksa vize uygulamasi var ne yazik ki. Yunanistan konsoloslugundan vize almak gerekiyor. Feribot adaya yanastiktan sonra gorevliler pasaportlari alip gerekli islemleri yapiyorlar.
  Vizeyle ilgili detayli bilgiyi bu siteden elde edebilirsiniz.
  http://www.yunanistankonsoloslugu.com

 7. Merhabalar fotograflar ve anlatım şahane! Paylaşım için çok teşekkürler. Anlayamadığım nokta Rodos’a vizesiz seferler başlamışken kaş’a 20 dakika uzaklıktakı adaya vize uygulanması. Vizesiz derken tabi yine vize parasi aliyorlar ama en azindan evrak toplama derdi yok foto ve sayfa fotokopileri yeterli oluyor. Umarim rodos’tan sonra diğer adalar için de bu uygulama gerçekleşir.

  1. Merhaba Marla,
   Vize konusundaki gelismeler olumlu olmakla beraber simdilik yeterli degil. Bizim de dilegimiz herkesin diledigince vizesiz seyahat edebilmesi.Güzel yorumun için teşekkürler.

 8. Merhabalar,
  Eşim ve ben eylül sonunda adaya gitmek istiyoruz. Merak ettiğim konu kaldığınız pansiyon. Düz ayak bir yerdemi yoksa tepedemi? Fiyatı bana çok uygun geldi. Benim baktığım otellerin fiyatı 100 euro civarında. Pansiyonda kalıp bu otellerin önünde ve şezlonglarından faydalanma imkanı oluyormu?

 9. Merhabalar,
  Yunan adaları uzmanları sez ve papi şu an tatilde oldukları için sorunuzu telefonla kendilerinden aldığım bilgiler ışığında ben yanıtlayacağım.
  Söz konusu pansiyon düzayak ve rıhtıma yaklaşık 20 metreymiş. Fiyat performans oranı çok uygunmuş gerçekten. Rıhtımın bir ucunda çok büyük bir otel varmış ve o otelin şezlongları orada birşeyler yeyip içmek kaydıyla ayrıca ücret ödemeksizin kullanılabiliyormuş.
  Umarım bunlar yardımcı olur
  Sevgiler. İyi gezmeler

 10. Merhaba,
  Eylülde eşimle 1 haftalık kaş tatili planladık. Meise gitmeyi zaten düşünüyorduk ama yazıyı okuyunca ilk evlilik yıldönümümüzü de orada kutlamanın çok güzel ve değişik bir anı olacağını düşündüm.
  Kaldığınız pansiyon için rezervasyonunuzu gitmeden önce mi yapmıştınız? Adada bulunan otel ve pansiyonlar için rezervasyon gerekli mi yoksa o tarihlerde gittiğimizde de yer bulmak mümkün olur mu?

  1. Selamlar,
   Biz önceden pansiyon ile (damien ve monica) yazışarak rezervasyon yaptırmıştık. Yine öyle yapmakta fayda var bence. Her ne kadar sizin düşündüğünüz mevsim high season olmasa da meiste konaklama imkanları gerçekten çok kısıtlı. Bir mail atıp bizim de selamımızı iletirseniz seviniriz.
   Şimdiden iyi tatiller.

  1. Ayhan bey selamlar,
   Öncelikle şunu belirtmek isterim ki genel anlamda konaklama ve yeme-içme fiyatları kesinlikle bizim sahillerimizden daha ucuz. Örneğin kaldığımız pansiyonda odanın gecelik fiyatı toplam 40 euro idi. Yemekler de Kaşa göre daha ucuzdu. Soğuk mezeler 3-4 euro (ama porsiyonlar 2 kişi için doyurucu) deniz ürünleri ve etler ise 6-8 euro civarında idi. Tabi ki bu fiyatlar 2011 yaz fiyatları. Belki değişiklikler olmuş olabilir.
   Sevgi ve selamlar.

 11. Baba! Sen bizi müptela yapicaksin……Bu isi kesinlikle cok iyi yapiyorsun….anlatim..fotograflar cok güzel. Gectigimiz yaz(Eylül) Lesvos’a gittik. Ilk Yunanistan tecrübemiz, ve cok cok memnun kaldik..Yunanli kardeslerimizi cok sevdik. Yemekler superdi, uzolar superdi, hava superdi, deniz superdi.(Lesvos mu Chios mu derken…..Chios da yangin cikmasi sonucu Lesvosa karar kilmisdik). Simdide Meis adasi cikdi…..Saniyorum bir sonraki yaz tatilimiz yine bir Yunan adasi olacak. Hangisimi? Bu biraz da size bagli 🙂

  Sevgiler/Selamlar
  Metin

  1. Güzel yorumlar için teşekkürler. Meis ten de çok memnun kalacağınıza eminim. Ancak benim favorim kesinlikle Simi.
   Şimdiden iyi eğlenceler.

   1. Sevgili papillon,
    Biz ailece Rodos,Sakız,Kos ve Midilli’ye gittik.Hepsinin kendine ait güzellikleri vardı.Ama Midillideki zeytinyağı ve 1,5 kg.büyüklüğündeki kocaman kalamarı,güneşte kurutulmuş ahtapotu unutmamız mümkün olmadı.Antalyada yaşamamıza ve kaşa 5 kez gelmemize rağmen meis hiç ilgimizi çekmemişti.Zira Kaştan bakıldığında bizim İstanbul hayırsızadaya benzetmiştik.Yazınızdan sonra nisan 2013 te 3 gecelik ziyareti planladık.Eşimle ben yeşil pasaport sahibi olmamız bu gezilerimizi kolaylaştırıyor.Son olarak Simi favoriniz ise Datçadan Simiye ulaşım varmı?Yoksa mecburen Rodostanmı geçeceğiz?Simi hakkında ayrıntılı yazınızıda bekliyoruz.Selam ve sevgilerimle.

    1. Cengiz bey selamlar,
     Meiste huzuru bulacağınıza eminim. Şimdiden iyi eğlenceler.
     Simiye gelince. Sanıyorum yazın haftada bir gün Datçadan direkt feribot var ancak son durumu bilmiyorum. Biz Bodrum-Kos-Simi yaptık. Rodostan da feribot olduğunu biliyorum. Sanıyorum gözünüzden kaçtı ancak ayrıntılı Simi yazımızı yayınlayalı epey oldu.
     Linki burada.
     http://dunyayigezmek.com/?p=5855

 12. merhabalar…
  yazınız adayı çok güzel anlatmış.Yazı meis le açıyorum 2 mayısta kaştan meise gidicem ay sonuda bodrumdan kos yapmayı planladım…dilerim güzel bir tatil olur ve sizlerle gördüğüm güzellikleri paylaşırım…

 13. Film platosu gibiydi ,aldığım keyfi anlatmaya kelimeler yetmez.En çok dikkatimi çeken her yerde bayraklarının olmasıydı,içtikleri su bile Rodos ya da Atinadan geliyormuş.Kaştan gelen bir tavuğu bile sokmuyorlar.Keşke biraz örnek alabilsek ve Kaşı da daha fazla beton yığını yapmasak.Kaşta beni en çok mutlu eden ise bol miktarda huzurlu ,sevimli ,insanla barışık , köpek ve kedilerdi.

 14. Öncelikle nefis yazınız için tebrikler, hiç gitmeyenler ya da ilk kez gidecekler için çok önemli bir kılavuz olmuş. Ben de bir yıl önce emekli olup Kaş’a yerleştikten sonra kendi teknemizle bir kaç sefer gittiğimiz bu adaya adeta aşık olduk diyebilirim.

  Yeni okuyan gezginlere bilgi güncellemesi olması açısından bir iki ilavede bulunmak isterim. Öncelikle 2011 yılından bu yana gerek pansiyon gerekse yeme içme fiyatlarında bir değişiklik olmadığını söyleyebilirim, yani daha geçen hafta ana limanın arkasındaki koyda (Mandraki limanı) yenilenmiş Mandraki paradise pansiyonda gecelik 40 euro’ya klimalı odalarda kalınabiliyor (www.mandraki.gr). Yeme içme fiyatları da 4 kişilik Ahtapot ızgaralı (2porsiyon) kalamar tava ve ızgara ayrı ayrı, grek salad 8 bira ve bir 20’lik Barba Yani uzo dahil 63 Euro….. Bu menüyü Kaşta yemek isterseniz 250 verirsiniz.
  Bir ufak düzeltme (düzeltme demeyelim de güncelleme diyelim) Mavi mağara ile ilgili, mağaraya gidecekseniz öncelikle bilmeniz gereken sabah 9-10 arası gitmelisiniz, zira 10.30-11.00 dan sonra sular yükseliyor ve tekne girişi zorlaşıyor, 2. husus ta limandan kiralayacağınız deniz taksiye özellikle dikkat edin; en alçak tekne en iyi teknedir suların yükselmesi her gün olan birşeydir fakat taksiciler sanki bunu bilmiyormuş gibi müşteriyi alır götürür ve sonrasın da “tüh şansınıza bakın deniz yükselip girişi kapamış” der ve size de yüzerek girmek kalır…Aman dikkat bu oyuna gelmemek için mutlak erken saatte gidin. ( Bu öneri bir iki gece konaklayanlar içindir… zira günübirlik feribotla gidenler zaten adaya 11.00 gibi ulaştıklarından taksicilerin tuzağına kolayca düşmektedir)…

  Veeeee…en önemli bilgiyi sona bıraktım….Meise kapıda Vize uygulaması başladı. Artık Kaş’a gelirken pasaportunuzu mutlaka yanınıza alın kaldığınız otelde bir gün önceden pass’larını vererek ilgili acentadan işlemlerinizi yaptırabilir ertesi gün feribotta yerinizi alıp ver elini Meis diyebilirsiniz…

  Kaş’a gelenlere ve Meis’e gitmek isteyenlere faydalı olması dileğiyle….

  1. Smile öncelikle güncel bilgilendirmeniz icin teşekkür ederim. Ağustos ayinda esim ve ben Kaş’a gelmeyi planladik. Günü birlik Meis turuna katilacagiz ama bu yazıları okuduktan sonra 2 gun kadar kalmayi istiyoruz. Bahsettiginiz pansiyon icin odeme ve rezervasyon nasil yapariz? Siteden maile ulasip attim ama donus olmadi. Hatta Kas için de tavsiyeniz olursa sevinirim. Teşekkürler…

 15. selam 1 haftalık tatil için ortalama fiyat ve vize olayı nasıl oluyor.detaylı bir şekilde anlatırsanız çok sevinirim.Teşekkürler

  1. Merhaba Erhan Bey,
   Aslında sizden bir önceki yorumu yapan “smile” yemekleri fiyat açısından olduğu gibi değerlendirmiş. Haftalık harcamanız takdir edersiniz ki herkese ve her keseye göre değişir. Ancak şunu söyleyebilirim ki; eğer seviyorsanız deniz ürünlerini bol miktarda bulacağınız Meis adası bizim sahil şeridindeki restoranlara göre daha uygun ve porsiyonlar daha büyük. Biz çoğunlukla çeşitlerden tatmak istediğimiz için 2-3 meze, bir grek salata ve bir ana yemeği paylaşarak yanında uzo veya ev şarabını tercih etmiştik. Bu tip menülere 35-40 euro civarında ödemiştik. Kalacağınız yer de ayıracağınız bütçe açısından önemli. Küçük apart otelde kalacağınız gibi çok şık butik oteller de var. Fiyatlar da ona göre değişiyor tabi.

   Vize için biletlerinizi alacağınız acentaya danışabilirsiniz. Kapıda vize uygulaması hala devam ediyorsa, bürokrasi kısmı azalıyor ve limanda dolduracağınız evraklar yeterli oluyor sanıyorum. Vize ücreti elbette yine ödüyorsunuz.

 16. Merhabalar,
  Sitenizden okuyarak gitmeye karar verdik. Hoş ve güzel bir gezi oldu. Bir gece kaldık. Gerçekten temiz, güzel hem özenilmesi hem seyredilmesi gerek. Bu arada gideceklere önerilerim var:
  Birincisi Kaş tan gidecekseniz, 2 ferry firması var. Biz “sazan”lık yapıp internetten bilet aldık. 120tl kişi başı ödedik (Gidiş ayrı dönüş ayrı). Diğer firma 25€ (75TL) olduğunu söyledi. Bilet aldığımız firmaya bunun en azından “ayıp” olduğunu söyledik. Buna dikkat.
  Adada Fiyatlar öyle süper ucuz falan değil. Bir ev pansiyonda kaldık (Monika’da oda yoktu) Fiyatları 50€ civarı. Ama en azından yaklaşık fiyat istikrarı var. Yani Mytos mesela her yerde 3€. Gideceklere, Muhakkak kalamar yemelerini tavsiye ederim. Olive Garden da
  tatlı da yemeniz tavsiye olunur. Monika’ya ve Damien’e selam. Yoğun sezonda hafta sonları bilhassa kalacak yer sorun olabilir.

 17. Kendimizi bir otelin sezlonguna attık dediğiniz oteli öğrenebilirmiyim acaba. Sanırım hanımefendinin sezlongda manzarayı izlediği fotoğraf o otelden ve manzarası cok hoş gözüküyor..

  1. Otelin adı Mediterraneo. Eskiden cami olan kilisenin karşı kıyısında bir butik otel. Manzara için kesinlikle doğru seçim.

 18. Merhabalar yazini cok hos hem gezip hem de bunlari paylasmak ayrı guzel emeginize sağlık. Bizlere de yeni yolculuklar aciyorsunuz:) Monica ve Damien’in otelinde kaldığınızi paylasmissiniz. Rezervasyon yaptigimizda odemeyi nasil gerçekleştirecegiz? Yazisma icin mail vermissiniz Türkce diyalog imkani var mi? Teşekkürler selamlar…

  1. Samet Bey merhaba,
   Öncelikle güzel sözleriniz için teşekkür ederiz. Açıkcası biz 2011 yazında Meis’te konakladık. Dolayısıyla fiyat ve şartlar bir miktar değişmiş olabilir. Biz ödemeyi kredi kartı ile yapmıştık. İngilizce yazışmıştık. Mailinize yanıt gelmediyse belki de tatilde oldukları için geri dönmemiş olabilirler.
   Şimdiden iyi eğlenceler.

 19. Meiss adası genelde güzeldi , 2 kere ailece gittik, çok ufak, çok fazla yapacak birşey yok ama yemekler vs. iyiyfi. Tek kötü tarafı Lazarakis restaurant’ın sahibi adı da Georgio Lazarakis olan bir adam var çok ahlaksız ve tebiyesiz biri, Türk olduğumuz öğrenince de bize küfür etti, dövdürtmekle tehdit etti, onun haricinde yerel halk gayet nazik ve iyi davranıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir