Avrupa Macerası-İsviçre: Lozan-Şehir Merkezi

Avrupa Macerası-İsviçre: Lozan-Şehir Merkezi

Lozan’a doğru yola çıktığımda şansım yaver gitti ve Olten’den Lozan’a giden bir carpool yakaladım. Sürücümüz Antje 40’lı yaşlarda ve küçük kızıyla birlikte Almanya’dan İsviçre’ye taşınırken masrafları azaltmak için bu carpoolu yapmaya karar vermiş. Asıl amaç eşya taşımak olduğu için araba ağzına kadar eşya ile doluydu. Neyse ki arka koltukta bana ve sırt çantama yetecek kadar bir yer bulabildim.

1997 Ford Galaxy

Hiç mola vermeden sürdürdüğümüz yolcuğumuz 2 saatten biraz daha kısa sürdü. Lozan tren istasyonuna gelince carpool ücreti olan 8 EUR ödeyip Antje ile vedalaştım. Lozan’daki ev sahibim Floriane ise harika bir jest yapıp beni arabasıyla istasyondan aldı. Kısa bir sohbet faslından sonra önce çevremizi tanıyalım diyerek Lozan’ı keşfetmeye evin çevresinden başladık. Dışarı çıkınca karnımızın acıktığını farkettik ve yakındaki bir tabldot restorana gittik. Fiyatların İsviçre standartlarına göre oldukça makul olduğunu söyleyebilirim. Yemekten sonra yakındaki Parc de Valency’de biraz yürüdük ve Lac Leman da denilen Cenevre Gölü’nün manzarasını seyrettik. Şehrin içerisinde ineklerin otladığı yeşil alanlar görmek ilginçti.

P1020700 P1020702

Ertesi sabah Floriane işe giderken beni şehir merkezine yakın bir yere bıraktı ve Lozan’daki gezintime Place Saint-François’den başladım. Avenue Benjamin Constant’ı takip ederek manzarasının güzel olduğunu öğrendiğim Cathedrale Notre-Dame’ın bulunduğu tepeye doğru yürüdüm.

P1020704

Place Saint-François’den öncelikle Lozan’ın en prestijli sokağı sayılan ve eskiden posta arabalarının ana güzergahı olan Rue de Bourg’a geçtim. Rue de Bourg’u bitirip Rue Cheneau-de-Bourg’dan kuzeye çıkarken oldukça güzel binalar görmek mümkün. Köşedeki La Grappa Restaurant’ta birşeyler yemek isterdim doğrusu. Ama sabah erken olduğu için daha açılmamıştı bile.

P1020705

Karşıya geçip merdivenlerin başına geldiğimde gördüğüm bu graffiti ilgimi çekti. XL yazısı mekan algısında bir anlık da olsa bir şaşkınlık yarattı. Böyle şeyleri görmek hoşuma gidiyor nedense 🙂P1020706

Merdivenlerden kısa bir tırmanışın ardından Lozan’ın Notre-Dame’ına ulaşmıştım. Kilisenin ihtişamlı görüntüsü beni içine girmeye ikna etmeyi başardı.

P1020708 P1020711

Dış görünüş beni yanıltmamıştı. Lozan’ın Notre-Dame’ı beğendiğim kiliseler arasındaki yerini almayı başardı.

P1020716 P1020718

Kiliseden çıkışta önündeki küçük parktaki banklara oturup Lac Leman’ı seyredeyim dedim ama manzara bence öyle pek güzel değil. Yine de parka birçok tripodlu turist gelip gitti. Belli ki onlar da benim gibi rehber kitaplarının gazına gelmişler. Acaba millet bahaneyle kiliseye gelsin diye mi öyle yazıyorlar diye de düşünmeden edemedim. İşte görülen manzara aşağıda

P1020715 Biraz ilerideki kuzey İtalya mimarisini andıran St-Marie Şatosu da görmeye değer binlardan.chateau-st-maire-lausanne

Buradan “Escaliers-du-Marche” merdivenlerinden aşağıya doğru şehrin önemli meydanlarından olan Place de la Palud’a inmek oldukça keyifli idi. Medivenlerden inerken  No:17’nin gotik tarzdaki pencereleri çok sevimli geldi.

P1020822 P1020823

Meydanda bulunan adalet heykeli ve hemen arkasındaki mekanik çalar saat ilgi çekici. Rue Mercerie’deki 2 no’lu ev ise Lozan’ın en eski yerleşim yeriymiş. P1020816 P1020813

Burada sonradan belediye binası olarak kullanılmış olan Hotel de Ville’i de görmek mümkün. Mozart 10 yaşında iken binada 2 konser vermiş. Binanın üzerindeki bir çeşit Çin figürüne benzeyen canavarlar da dikkat çekici.

P1020722 P1020724

Hotel de Ville’den batıya doğru yürüyerek sokak arasında bir internet cafede hem birşeyler yeyip hem de bir sonraki durağım olan Bern’de couch ve carpool araştırdıktan sonra tüm enerjimle Lozan’ı keşfetmeye devam ettim.

Lafı çok uzatmayayım. Devamı bir sonraki yazıda…

4 thoughts on “Avrupa Macerası-İsviçre: Lozan-Şehir Merkezi

  1. Merhaba,

    Herseyi cok guzel anlatmissiniz, gercek bir gezgin ruhu seziyorum cok turistik olmayan
    sehirleri bile ziyaret edisinizden.

    Sizden ricam, cok begendiginiz 4 sehri yazarmisiniz isvec icin

    1. Çok teşekkür ederiz. 4 şehri İsviçre için sorduğunuzu farz ederek en beğendiğim şehirleri Bern, Zürih ve Lozan diyebilirim. 4. şehir için ise köyleri gezmeyi tercih ederim 🙂 İyi seyahatler.

  2. Merhaba, yazınızı okuduktan sonra Lozan’a gitmeye karar verdim ben de. Gelecek ay Bern’de olacağım trenle günübirlik Lozan’a gitme şansım var mı? Pek bilgi sahibi değilim. Önerebileceğiniz bir güzergah var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir