La vita e bella: Arno nehrinin incisi Floransa

La vita e bella: Arno nehrinin incisi Floransa

İtalya’nın sanat kokan şehirlerinden birisidir Floransa. Baktığınız her yerde, döndüğünüz her köşede bir sanat eseri ya da tarihi bir yapı sizi bekliyordur mutlaka. Bunlardan en göze çarpanı Duomo Katedrali. Renkli mermerlerden oluşan ve gotik yapıdaki dev katedral şehrin önemli simgelerinden birisi.

Galleria Delgi Uffizi dünyanın ilk müzelerinden biriymiş. İtalyan ressamların (Michelangelo, Leonarda de Vinci, Botticelli vb.) en önemli örneklerinin sergilendiği tarihi galeriyi ziyaret etmek istiyorsanız randevu almak zorundasınız. Aksi halde yoğunluk nedeniyle görmeniz imkansız. Hatta ülke sınırları dışına çıkmadan internet üzerinden rezervasyonunuzu almanız daha iyi olacaktır.

Uffizi’nin hemen yakınındaki Signoria Meydanı capcanlı ve yine bir galeri niteliğinde. Rönesans heykelleriyle dolu olan bu meydan hayli ilgi çekici. Michelangelo’nun Davud Heykelinin bir kopyası bu meydanda bulunuyor. Orjinali ise Galleria dell’Accademia’da. İçeriye girmek için muhtemelen uzun bir kuyrukta bekleyeceksiniz bu nedenle zaman ayırın. Orjinalinin fotoğrafının çekilmesine maalesef izin verilmiyor. Bu yasak engin bilgi kaynağımız google için geçerli değil tabi.

Meydandaki Palazzo Vecchio 15. yy’dan kalma ve halen hükümet binası olarak kullanılmakta olan bir yapı.

Floransa denince aklıma ilk gelen güzel ve en eski köprüsü Ponte Vecchio’dur. Arno Nehrinin iki yakasına bağlayan köprü su baskınlarına ve 2. Dünya Savaşındaki bombalamalara rağmen neyse ki sağlam kalabilmiş. Eskiden bir mezbaha pazarıyken günümüzde köprünün üzerinde kuyumcu dükkanları bulunuyor.

Köprünün Duomo’ya doğru uzanan sokağı Floransa’nın ünlü markalarla donanmış sokaklarından. Alışveriş ve yeme-içme için tercih edilebilir. Sokak aralarında mutlaka ratlayacağınız 17. yy’dan kalma bronz yabandomuzu heykelinin burnunu okşayıp ağzına para attığınızda Floransa’ya tekrar gelineceği efsanesine inanılmaktadır. Zarar gelmez diyerek attığım paranın eseri midir bilemem ama bu anlattıklarım Floransa’ya ikinci ziyaretimden. Bu sefer papillon para attı ve onun efsanesinin gerçekleşmesini halen bekliyoruz!

Piazzale Michelangiolo, Floransa’nın zengin evlerinin arasından araba ile tırmanarak şehrin manzarasına doyabileceğiniz bir yer. Ponte Vecchio, Duomo ve Katedral arkamızdaki sokak çalgıcılarının hoş tınılarıyla buradan ayrı güzel görünüyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir