Kızıl ada Ikaria – yolculuk başlıyor

Kızıl ada Ikaria – yolculuk başlıyor

Ikaria adasına gitme fikri tam olarak nereden çıktı şu anda hatırlayamıyorum. Aslında öncelikli amacımız, çok beğendiğimiz ve özellikle plajları ve yeme-içme seçenekleri ile kalbimizi kazanan hemen karşımızdaki ada Samos’a gitmekti. Oraya kadar gitmişken yakınlardaki (deniz ürünleri ile özel bir üne sahip olduğu belirtilen) Fourni adasına geçip biraz daha sakin bir yerlerde kafa dinlemek istedik. Ancak yanımızda hem 4 yaşında bir kız çocuğu hem de 2.5 aylık bir bebek olunca en azından temel sağlık hizmetlerine daha kolay ulaşma imkanı olacak daha büyük bir ada arayışına girdik. işte tam da bu anda Ikaria karşımıza çıktı. Lonely Planet (LP) rehberinde adadan “arguably the most magical of the Northeastern Aegean Islands” şeklinde bahsedilmesi ve de yazının ilerleyen bölümlerinde fotolarını göreceğiniz Toxotis villalarının konaklama seçeneği ararken karşımıza çıkmasından sonra kararımız kesinleşti. İyi ki de gitmişiz.

İlk etapta her zaman yaptığımız gibi gittiğimiz adada araba kiralamayı düşündük. Bu nedenle de önce Kuşadası-Samos-Ikaria rotasını planladık. Ancak yola koyulmak için hazırlığa başladığımızda özellikle çocuk ve bebeğe ait ekipmanların oldukça fazla olması nedeniyle kompakt bir şekilde hareket etmenin zor olacağını ve her seferinde arabadan feribotlara indi-bindi yapmanın oldukça yıpratıcı olacağını müşahade etmemiz sonrasında ani bir karar değişikliği ile yola kendi arabamız ile çıkmaya karar verdik. Bu durumda Kuşadası-Samos hattı bizim işimize yaramayacaktı. Zira  bu hatta çalışan feribot sadece yolcular içindi. Bu durumda bizim için en akılcı rota Çeşme-Sakız-Samos şeklinde ortaya çıktı. Kendi arabamızla adalara gitmek için gerekli olan yeşil sigorta 15 gün için 63.5 EUR. Ancak bu özel sigorta sadece kendi trafik sigortanızı yaptırdığınız acente tarafından yapılıyor ve özellikle sigortaların bölge müdürlüklerinin olduğu şehirlerin dışında aynı gün içinde elinize geçmesi mümkün değil. Tabi ki bizim bunu çok geç öğrenmemiz nedeniyle bulunduğumuz Kuşadasından acentenin bölge müdürlüğünün bulunduğu İzmire mesai saatinin bitimine sadece 15 dakika kala varabilmemiz, hemen sigortayı yaptırıp saat 19 da kalkacak Çeşme-Sakız feribotu için İzmir’den Çeşmeye doğru yola çıkmamız (özellikle benim gibi İzmir trafiğini hiç bilmeyen bir insan için) son derece heyecanlı bir macera yaşamamıza yol açtı. Neyse ki tam saatinde limanda olduk. Çeşme Sakız hattında çalışan 2 feribot firması mevcut. Yolcu fiyatları her iki firmada da gidiş dönüş 20 EUR. Ancak araba fiyatı Ertürk firmasında 120 EUR iken Ege Birlik firmasında 90 EUR.

çeşme sakız arası

Yaklaşık 1 saatlik yolculuk sonrasında Sakıza vardık.

sakız adası liman

Zorlu manevralar ile feribottan çıkıp yalandan bir gümrük kontrolü sonrasında limanda kendi arabamızla dolaşmaya başladık.

feribottan iniş

İlk hedefimiz ertesi gün saat 10:00 da kalkacak olan Sakız-Samos feribotunu yakalamak için bir gün erken geldiğimiz Sakızda konaklamak için seçtiğimiz Diana Hoteli bulmaktı. Bu otel adaya gelen Türkler tarafından da oldukça fazla tercih edlen temiz ve ihtiyaçlara yanıt veren ancak bir lüksü bulunmayan, limanın hemen iki arka sokağında bulunan bir otel. Hemen önünde de park yerini kolayca bulunca sevindik doğrusu. Zira adalarda özellikle şehir merkezinde park yeri bulmak her zaman çok kolay olmuyor. 2 yetişkin, 1 çocuk ve 1 bebek için kahvaltı dahil 60 EUR ya anlaştık. Eşyalarımızı odaya bıraktıktan sonra yemek yemek için rıhtıma doğru yöneldik. Otel sahibi spesifik bir restorandan bahsetmedi. Hepsinde genel olarak yemek iyidir dediği için rıhtımdaki gözümüze en hoş gelen restoran olan Τσίκουδο (Türkçe nasıl yazılır ve telaffuz edilir bilemedim ancak hemen yanında Ta delphinia isimli bir restoran var) ya oturduk. Kendimize 1 yıldır özlediğimiz Greek salad ve sardalya ızgara, kızımız için de köfte patates söyledik.

sakızda sardalya

Biraz uzun ama keyifli bir bekleyiş sonrasında yemekler geldi. Sardalya çok güzeldi ancak ben orada yediğim Greek saladı nedense çok beğendim. Köfte ise yaklaşık 400 gr lık heybetli görünümü, lezzeti ve de yanındaki tüm Yunana restoranlarına özgü taze patates kızartması ile kızımızı oldukça mutlu etti. Yemeğin sonunda ikram olarak gelen adaya özgü Sakız likörü ve dondurma ile iyice keyiflendik.

sakızda yemek sonrası ikram sakız likörü

Yemek sonrasında kısa bir rıhtım gezintisi sonrasında odamıza döndük. Yarınki Samos feribotu sabah 10 da idi.

Sakız merkez ile ilgili ilk izlenimlerimiz özellikle Lesbos (midilli) adasının merkezi olan Mytillini ile benzerlik göstermesi. U şeklinde bir liman ve rıhtım boyunca dizilmiş taverna, kafe ve barlar. Ancak Sakız merkezi Midilliden çok daha canlı ve hareketli gözüktü gözümüze. Dükkanlarda, restoranlarda ve alışveriş yapılan her yerde Türkçe tabelalar görmek, her yerde vatandaşlarımıza rastlamak da biraz şaşırttı. Türkiyeden bu kadar çok giden olduğunu açıkcası bilmiyorduk. Rastladığımız insanların çoğu da Fatmagül, Süleyman ve Karadayı gibi dizilerin fanatiği çıkınca iletişim kurmakta hemen hiç bir sorun yaşamadık diyebilirim…

3 thoughts on “Kızıl ada Ikaria – yolculuk başlıyor

 1. Merhaba,
  Harika bir blog yazısı olmuş çok teşekkürler. Biz de bu yaz Sakıza gideceğiz ve aynı sizin gibi bebeğin eşyaları nedeniyle arabayla geçmeye karar verdik. Yazında kaskodan bahsetmişsin. Kasko dışında başka bir şey gerekmiyor mu? TURINGden Uluslararası Sürücü Belgesi gerekmiyor mu? Umarım gerekmez 450TL olmuş! Cevap verebilirsen çok sevinirim, zor durumda kalmak istemiyorum gerçekten.

  1. Merhaba,
   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Benim bildiğim kadarıyla adalarda bahsettiğiniz belgeyi Yunan makamları talep etmiyor, ancak yeşil sigorta mutlaka şart. Ama karayoluyla Yunanistana geçişte hem yeşil sigorta hem de uluslarası sürücü belgesini mutlaka talep ediyorlar. Biz adalara kendi arabamızla 3 kez gittik ve hep bu şekilde oldu ancak kesin bilgi için belki resmi makamlara başvurabilirsiniz.
   İyi eğlenceler.

   1. konu baya eski ama ben gene sorayım peki sakız adasından samos adasına hangi firma ile gittiniz feribot için bende samosa gidicem fakat arabalı feribotu olmadığı için sürekli sakıza gidiyorum.sakız-samos arası hangi firma ve internet sitesi varmıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir