Kızıl Ada Ikaria – Samos ve ötesi…

Kızıl Ada Ikaria – Samos ve ötesi…

Sakız limanından yakındaki adalara, Pire ve Selaniğe ferry adı verilen devasa yolcu ve araç taşıyan oldukça konforlu gemiler hareket ediyor. Özellikle Samos, Sakız (chios), Lesvos (Midilli), Ikaria ve Thasos; başlıca Northeastern Aegean Islands olarak adlandrılıyor ve NEL Lines ve Hellenic Seaways isimli şirketler bu adalara hizmet veriyor. Bizim Samos gemimiz de NEL Lines denizyoluna ait idi ve haftada 3 gün Sakız-Samos arasında çalışıyor. Çeşme-Sakız feribotu normalde sabah saat 09:30 da Çeşmeden hareket edip yaklaşık 10:30 civarında adaya vardığı için saat 10:00 daki Sakızdan Samosa gidecek gemiyi yakalayamayacağımızı düşündük ve bir gece önceden Sakıza geldik. Ama öngöremediğimiz bir şey vardı. Özellikle NEL Lines gemileri oldukça hantal ve görece eski gemiler.

NEL Lines

Bu nedenle de bu seferlerde rötar oldukça yaygın karşılaşılan bir durum imiş. Zaten saat 09:30 da iskeleye yanaştığımızda bizden başka kimsenin ortalarda olmamasından durumdan şüphelendik ve biniş kartlarımızı almak için yakındaki acenteye gittiğimde geminin yaklaşık 6 saat rötar yaptığını öğrendik. Herhangi bir yere yetişme zorunluluğumuz olmadığı için canımızı çok sıkmadan Sakızda zaman geçirmeye başladık.

sakız rıhtım

Öncelikle Sakız merkeze 5 km uzaklıkta olan ve havalimanının hemen yanında bulunan yemyeşil bir bölge olan Kambosa doğru yola çıktık. Burası Cenevizli ve Yunan tüccarların 17.yüzyıldan kalma taş konaklarının bulunduğu bir bölge. Bu konakların kimisi son derece lüks, kimisi de mütevazi butik oteller şeklinde işletiliyor. Bir kısmı ise harabe şekilde etraftaki portakal bahçelerinin arasında duruyor.

Kambostan sonraki durağımız adanın en önemli tarihi yapılarından birisi olan Nea Moni manastırı oldu. Ancak GPS imizin aziziliğine uğrayıp toprak yollara girince zaman kaybettik ve manastırı görmeyi önümüzdeki bayrama erteledik ve tekrar merkeze döndük. Limana paralel arka sokaklarda pek çok mağaza alışveriş meraklılarına hitap ediyor. Adaya özgü yerel ürünlerin yanında her türlü dükkan bu iki caddede mevcut.

korakos reçelleri

Limanda beğendiğimiz bir kafede bir şeyler atıştırıp Greek kahvesi içtik. Bu kahve bizim bildiğimiz Türk kahvesinin biraz daha hafifi diyebilirim. Tabi meraklısına Yunanlıların çok sevdiği ve özellikle sıcak günlerde bolca tükettikleri buzlu kahve Frappeyi de önerebilirim. Ben daha önceleri birkaç kez deneyip pek sevemediğim frappeyi bu gezide oldukça sevdim. Serinletici oluyor gerçekten.

Yavaş yavaş feribot saatine yaklaştığımızda tekrar iskeleye döndük. Bu sefer oldukça büyük bir insan ve araç kalabalığı ile beraber ufuktan ağır ağır gelen feribotu karşıladık. Feribot limana girdi ve ağır manevralarla kapaklarını açıp limana yanaştı.

NEL feribot limana yaklaşırken

İçinden arı kovanından çıkar gibi insanlar, motorlar ve araçlar dışarı doğru hareket ettiler ve sıra bize geldi. Aracımızı görevlilerin yönlendirmeleri ile geminin otoparkına parkedip asansör ile kafaterya ve oturma salonlarının bulunduğu bölüme çıktık. Gemide casinodan çocuk oyun alanına, restaurantlardan diskoya, VIP salonlarından sinema salonuna ve kamaralara kadar pekçok bölüm var. İnsanlar buldukları koltukları adeta kapışıp yayıla yayıla keyif içinde yolculuk yapıyorlar. Bizim yolumuz 3 saat olduğu için kafeteryada zaman geçirdik. Televizyonda Türkçe seslendirmeli ve Yunanca altyazılı Türk dizilerini izleyip birşeyler içince yolculuk kolay geçti ve saat 19:00 civarında kaptanın Samosa yaklaştığımızı bildiren anonsu sonrası arabamıza indik ve kolay bir şekilde gemiden çıkıp bu gece konaklayacağımız otelimize doğru yola çıktık.

Samosun merkezi Vathi de 2 tane liman var. Bir tanesi şehrin tam merkezinde ancak bu limana sadece Kuşadasından gelen günlük feribot ve çok büyük cruise gemileri yanaşıyormuş. Diğer bütün feribotlar ise şehrin çıkışındaki yeni yapılan ticari limana yanaşıyormuş. Bizim otelimiz merkezdeki limana oldukça yakın olan ve denize girmek için en yakın koy olan Gagou koyundaki Samos Bay Hotel by Gagou Beach idi. Burası 7 sene önce sevgili eşimle hiç bir rezervasyon, plan ve araştırma yapmadan çıktığımız ilk Yunan Adaları gezimizin ilk durağı olan Samosta görüp adeta ikimizin de hayran kaldığı ve “ileride acaba burada konaklayabilir miyiz?” diye düşündüğümüz, son derece şirin bir koyda yer alan güzel bir otel idi.

gagou plajı 3

gagou plajı 2

 

Rötar olmasaydı bütün gün burada denize girmeyi planlamıştık ancak otele vardığımızda saat 20:00 olmuştu. Eşyalarımızı yerleştirip üstümüzü değiştirdik ve akşam yemeği için daha önceden geldiğimiz ve çok memnun kaldığımız Garden restorana (ou kipos) gittik. Burası limadaki ana caddenin hemen paralelindeki alışveriş sokağında yer alan, asma ağaçlarının altında şırıl şırıl akan çeşmesi ve havuzu ile son derece keyifli bir taverna.

garden taverna

greek salad ve tzatziki

Greek salad, tzatziki (cacık) ev yapımı beyaz şaraplar ve ızgaradan oluşan menü oldukça lezzetliydi. Garden restoranda yediklerimizden ve personelin güleryüzlü ilgisinden her zaman olduğu gibi son derece keyif alarak gecemizi sonlandırdık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir