İçimizden bir ada, Sakız – 2.bölüm

İçimizden bir ada, Sakız – 2.bölüm

Sakız’da herkes için güzel plajlar mevcut.

NewImage

Bizim ilk plajımız otelimizin tavsiyesi ile gittiğimiz Agia Fotini oldu. Agia Fotini adanın Türkiye’ye bakan tarafında yanı doğu kıyısında ve bizim kaldığımız Karfas bölgesine araba ile 15 dakikalık mesafedeydi. Burası özellikle adalılar ve yerli turistler  tarafından oldukça tercih edilen bir plaj.

1 IMG 1549

2 IMG 1550

Sosyetik genç kız ve delikanlılar plajda tenis oynayarak güneşleniyorlar. Plaj orta büyüklükte çakıl taşlarından oluşuyor ve boş şemsiye bulmak oldukça zor.

5 IMG 1556

Doğal gölge oluşturan ağaçların da olmaması nedeniyle özellikle çocuklu aileler için çok uygun olduğunu söyleyemeyeceğim. Ancak su çok temiz ve bir o kadar da serin. Soğuk denizde yüzmekten hoşlanmayanlar için sıkıntılı olabilir.

4 IMG 1554

Gençler motorlarıyla gelip hemen arka taraftaki şık kafelerde zaman geçiriyorlar.

3 IMG 1551

Agia Fotini genel olarak hoş bir plaj ancak belki de biz çok kalabalık ve sıcak bir anına denk geldik. Profil olarak Çeşme-Bodrum beachlerine takılan gençleri barındırıyor. Özellikle güneşlenmek için uygun çünkü rüzgar denizden karaya doğru ılık esiyor ve siz ne olduğunu anlamadan birden yanıyorsunuz. Gençler için ideal bir plaj olarak aklımızda yer etti.

Doğu sahilinde adanın güney ucuna doğru devam ettiğinizde karşınıza Komi plajı çıkıyor. Özellikle tepeden görüntü çok güzel.

1 IMG 1589

Komi adanın en popüler plajlarından, özellikle hem plajı hem de denizinin kum olması nedeniyle çocuklu aileler ve taşlı denizde yüzmeyi sevmeyenler için ideal bir plaj olarak gözümüze çarptı.

2 IMG 1590

3 IMG 1591

Plajın kumsalı kum ağırlıklı ancak arada hafif çakıl taşları mevcut. Denizin içi ise önce taşlık sonrasında ise genelde kumluk. Burası nispeten sakin ve şemsiye-şezlong sıkıntısı yok. Çoğu yerde olduğu gibi şezlong ve şemsiye ücretsiz ve garsonlar hemen arkadaki kafe ve tavernadan plaja her türlü servisi yapıyorlar. Fiyatlar makul.

4 IMG 1592

5 IMG 1593

Komide de plajın hemen arka tarafında çok şık kafe ve tavernalar mevcut.

7 IMG 1595

8 IMG 1597

Komi den hemen sonra karşımıza Emborio isimli küçük bir balıkçı köyü çıkıyor.

12IMG 1604

11IMG 1603

Burası çok şirin bir koy ve sahilde ardarda dizilmiş balıkçılarda çok lezzetli balık ve deniz ürünleri yiyebilirsiniz. Buranın asıl popülaritesi ise hemen yakındaki ünlü Mavra Volia plajından kaynaklanıyor. Bu plaj siyah volkanik çakıl taşları ile kaplı ve özellikle öğleden sonra ve akşamüstü son derece kalabalık oluyormuş.

13IMG 1606

14IMG 1607

Araba ile gideceklere tavsiyem kesinlikle plaja kadar giden yola arabanızı sokmayın çünkü felaket bir park keşmekeşinin içinde kendinizi bulabilirsiniz. En güzeli aracı Emborio da parkedip plaja kadar yürümek. Plajda herhangi bir tesis, şemsiye veya şezlong bulunmadığını da belirtmek isterim.

Adanın batı kıyısında da güzel plajlar mevcut. Bizim en çok beğendiğimiz plajlardan biri de Lithi plajı oldu. Lithi köyü adanın Türkiye’ye göre tam aksi istikametinde ve ulaşmak için adayı doğu-batı hattında boydan boya geçiyorsunuz.

10 IMG 1708

Yol ormanlık ve dağlık bir bölgede ilerliyor. Bu yolda giderken geçen yıl adada çıkan yangının bütün izlerini üzülerek gözlemledik. Binlerce çam ağacı adeta kül olmuş.

2 IMG 1711

Lithi, adada en taze deniz ürünlerini yiyebileceğiniz bir köy olarak özellikle adalılar tarafından tavsiye edilen bir köy. Plajı ve denizi kum, ayrıca deniz oldukça sığ ve uzun süre derinleşmiyor. Böyle denizi sevenler ve çocuklu aileler için oldukça ideal.

6 IMG 1720

7 IMG 1721

8 IMG 1724

Hemen arkadaki tavernalarda da başta kalamar tava ve taze balık olmak üzere pek çok deniz ürünü oldukça uygun fiyatlara servis ediliyor.

9 IMG 1713

11 IMG 1722

Lithi plajı her yönüyle bizim en çok keyif aldığımız plaj oldu.

Sakız’daki son günümüzde ise adanın gerçek hazinelerinden birini keşfettik. Feribot saatine kadar zaman geçirmek için bir yer arayışı içindeydik. Çünkü pazar günü merkezde hemen her yer kapalı ve sıcakta dolanmak istemediğimiz için merkezin 15 km. kuzeyindeki Langada’yı gözümüze kestirdik. Yol boyunca deniz kenarında harika plajlar gördük. İnsanlar motorlarını ya da arabalarını otoyolun kenarına parkedip küçücük koylardaki turkuaz renkli suların keyfini çıkarıyorlardı. Çocukla inip çıkmak belki biraz zor olabilir ancak ben görünüş olarak en çok kuzeydoğu sahilindeki plajları sevdim. Birkaç tanesinde taverna ve şemsiye de mevcuttu. Tekrar yolumuz düşerse mutlaka buralara zaman ayırmak isterim.

1 IMG 1825

Langada için anayoldan saptığımızda oldukça şirin bir görüntü bizi karşıladı.

2 MG 1826

Limanın hemen yanında denize açılan bir nehir, nehirin üstünde sevimli balıkçı tekneleri, merkezin hemen dışında yüzmek isteyenler için ufak bir plaj ve sahil boyunca dizilmiş balık tavernaları ile daha ilk görüşte sevdik burayı.

3 IMG 1831

Bana biraz Trilye yi anımsattı. Langada daha çok tekneleriyle balık yemeye gelen Türkler arasında oldukça popüler bir yer imiş. Ancak LP ve diğer rehberlerde açıkcası hemen hiç bahsedilmeyen bir yer.

5 IMG 1837

6 IMG 1838

Sahilde denizin hemen dibindeki sevimli masalar oldukça acıkmış bünyelerimiz için çok çekici görünüyordu. Biz Paşa tavernayı tercih ettik ve memnun kaldık.

4 IMG 1835

Bu ortamda yediğimiz barbun ve aterinanın ne kadar keyifli olduğunu sanırım anlatmama gerek yok.

7 IMG 1843

8 IMG 1847

Langada daha önce de bahsettiğim gibi oldukça düşük beklenti ile gidip son derece mutlu ayrıldığımız bir yer oldu. Sakız’a yolu düşenlere mutlaka tavsiye ederim.

10 IMG 1862

Sırada Sakız’ın ünlü ortaçağ köyleri var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir