İçimizden bir ada, Sakız – 1.bölüm

İçimizden bir ada, Sakız – 1.bölüm

Yunanlıların “Chios”, bizim ise adada yetişen ağaçlara atfen “Sakız” olarak adlandırdığımız ada, başlıkta da ifade ettiğim gibi hem coğrafik hem de ulaşım kolaylığı ve adadaki Türk turist sayısı gözönüne alındığında bize en yakın adalardan bir tanesi olarak aklımda yer etti. Diğer Yunan adalarında her milletten turist görmüştük ancak Sakız’da Türk’ten başka turist görmedik desek yeridir. Zira ada Ege Denizinde Yunanistan ana karasına uzak ve yakınında sadece Türkiye var. Ayrıca adanın kumsalları ve turistik tesisleri, uzaklardan insanların gelmesini cezbedecek kalitede değil. Bu nedenle de bizler tarafından yoğun bir şekilde tercih ediliyor ve adanın turizm potansiyeli neredeyse tamamen Türkler üzerine kurulmuş. Özellikle bayramlarda ve diğer tatillerde restoran ve alışveriş caddelerinde müşterilerin %80’inin Türk olduğu söylenebilir. Her yerde Türkçe ilan, tabela ve menülere rastlamak mümkün. Garson ve kasiyerlerin çoğunluğu da en azından anlaşabilecek kadar Türkçe biliyor. Tüm bu etkenleri gözönünde bulundurduğunuzda 2 ayrı firmanın Çeşme-Sakız feribotlarının neden tıklım tıklım dolu olduğunu tahmin etmek zor değil. Gerçekten de şimdiye kadar bindiğimiz feribotlar içinde en kalabalık şekilde (gerek insan, gerekse özel araç şeklinde) adeta bir çıkartma sonrası Sakız’ a vardık. Bizlere özel hazırlanmış oldukça ayrıntılı broşürler gümrük kapılarında ücretsiz dağıtılıyor.

NewImage

Sakız adası, Yunanistan’ın en büyük adalarından. Hemen yakınındaki küçük Inousses adası ile beraber özellikle gemicilikle uğraşan aileleri ile ünlü bir ada. Adanın bir diğer özelliği de dünya üzerinde sakız ağaçlarından üretim yapılan tek bölge olması. Bu ağaçların kabuğu çizildikten sonra 15 gün içinde sakız reçine şeklinde ağacın gövdesinden akmaya başlıyor ve özellikle adanın güneyinde Mastichoria adı verilen köylerin en önemli geçim kaynağını oluşturuyor.

Sakız merkezi klasik bir Yunan adası sahil şehrini andırıyor.

1 IMG 1263

U şeklinde bir liman, limanda dizili taverna, kafe ve barlarla özellikle gece oldukça hareketli bir ortam mevcut.

2 IMG 1675

4 IMG 1678

3 IMG 1677

14 IMG 1799

Limanın arka caddelerinde halkın genellikle zaman geçirdiği ve alışveriş yaptığı çarşı, dükkanlar ve parklar mevcut. Burada yerel tatlıcılar ve reçel satan dükkanlar mevcut.

10 IMG 1693

6 IMG 1683

7 IMG 1684

11 IMG 1698

12 IMG 1700

Resimlerden de anlaşılacağı üzere adada motor kullanımı oldukça yaygın. Tüm Sakız’lılar kızlı-erkekli motora biniyorlar.

8.IMG_1686

Rıhtımda turistler için hediyelik eşya satan pek çok dükkan var. Özellikle aşağıda resmini gördüğünüz dükkanda gerçekten harika şeyler vardı

13 IMG 1804

Özellikle sakız ile ilgili pek çok ürün (tatlı, reçel, kahve, zeytinyağı, sabun, diş macunu, likör vb) mevcut. Biz özellikle yemek sonrası ikram edilen sakız likörünü oldukça beğendik.

Limandan haftanın hemen her günü Pire’ye ve Selanik’e Hellenic Seaways ve Blue Star Ferries isimli şirketlere ait gemiler hareket ediyor.

IMG 1800

Biz merkeze oldukça yakın olan Karfas bölgesinde kaldık. Almyra Boutique hotel, temizliği, konumu, konforu ve güleryüzlü personeli ile oldukça beğenimizi kazandı.

3 IMG 1571

4 IMG 1651

5 IMG 1650

Karfas bölgesi adanın en turistik sahil köyü olarak adlandırılabilir. Karfas plajı son derece güzel bir kumsal ve sığ kumluk denizi ile çocuklu aileler için de güzel bir seçenek sunuyor. Sahilde pek çok plaj mevcut.  Otelimizin hemen önündeki kumsal ise özellikle sabah erken saatlerde veya akşamüstü denize girip çıkmak için oldukça ideal.

1 IMG 1545

2 IMG 1547

 

Sakız merkezden Karfasa giderken yol üstünde sağ tarafta havaalanı görünüyor ve Olympic Air uçakları ile Atina ve diğer şehirlere ulaşım mümkün. Havaalanın hemen karşısında Eurospar isimli süpermarketten her türlü alışveriş ihtiyacı karşılanabilir. Özellikle apart otel seçeneğini tercih edenler için oldukça güzel bir market olduğunu söyleyebilirim.

Biz akşam yemekleri için merkezdeki tavernaları tercih ettik. İlk gecemizde daha önce gidip de memnun kalan arkadaşlarımızın tavsiye ettiği Tassos isimli tavernayı denemeye karar verdik. Tassos limandan çıktıktan sonra Karfas yoluna başlarken hemen sağ tarafta kalıyor.

3 IMG 1569

Özellikle Yunan tavernalarında pek alışık olmadığımız çocuk oyun alanı olması nedeniyle de tercih edilebilir.

2 IMG 1559

1 IMG 1558

4 IMG 1568

Açıkhavada ağaçların altında akşam serinliği ile yemek yemek için oldukça keyifli bir mekan ancak yediklerimiz için aynı şeyi söylemek kolay değil. Musakka ve deniz ürünlü spagetti sınıfı geçemedi, greek salad ve tzatziki fena değildi. Masada herkesin en beğendiği ise kabak kızartma oldu.

5 IMG 1566

7 IMG 1565

6 IMG 1562

Ben kendi adıma Sakızın yerel uzosunu da beğendiğimi söyleyebilirim.

Sakız merkezde tam limanda yer alan To Delfinia (dolphins) isimli taverna yemek için tercih ettiğimizi diğer bir restoran oldu. Özellikle Türkler tarafından çok yoğun bir şekilde tercih edilen restoran için mutlaka rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Biz rezervasyonlu olduğumuz halde 20 dk. geciktiğimiz için masamızı başka bir müşteriye verdiler ve biz de iç kısımda yemek zorunda kaldık. Aslında bir bakıma daha iyi oldu çünkü alan çok dar ve insanlar sıkış tepiş oturuyorlar, garsonlar ve diğer müşteriler masaların arasından geçerken oldukça zorlanıyor.

4 IMG 1798

Biz ordayken 2-3 masadan bir şeyler kırıldı ve sigara dumanı yüzünden sevgili hemşerilerimiz nerdeyse birbirine girecekti. Ayrıca servis Yunan standartlarına göre bile oldukça yavaş ve bu nedenle bizim gibi tez canlı insanlar için sıkıntı yaratabiliyor. Patron da mutfakta sadece 3 kişi olduğunu ve beklemekten başka yapacak hiçbir şeyimiz olmadığını söyledi. Siparişi gelmediği için sürekli söylenen, hesap makul bir sürede gelmediği için euroları kasanın önündeki tezgaha fırlatıp bağıra çağıra mekanı terkeden vatandaşlarımızı gördüğümüz için bu konularda hassas olanları uyarmak isterim.

Delfini de deniz ürünleri tercih ettik.

1 IMG 1061

Sardalya, kalamar ve karideste sıradışı bir lezzete rastlamadık ancak gecenin açık ara favorisi lakerda ve mavi Barbayanni uzosu oldu.

3 IMG 1793

Yemek sonrası ise bizim uyarmamızla gelen Sakız likörü oldukça lezzetliydi.

2 IMG 1062

Ancak içimi oldukça kolay olan bu likörün yüksek alkol oranı ile fazla tüketildiği takdirde bünyede ciddi sonuçlara yol açabileceğini düşünüyorum.

Sakızda lezzet patlamaları yaşadığımız mekanı sona sakladım. İsmi Hotzas. tripadvisor sitesinde bir numarada yer alıyor. Mutlaka rezervasyon ile gitmek gerekiyor. Yerini bulmak da hiç kolay değil. Deniz kenarı ile alakası olmayan, tamamen iç kısımlarda yer alan bir mekan. Biz gittiğimizde kapının önünde bekleyen pek çok insan vardı. Restoran oldukça eski bir binanın bahçesinde yer alıyor. Menü Türkçe, A4 kağıdı çıktısı şeklinde ve sürekli değişebiliyormuş.

1 IMG 1655

2 IMG 1656

Biz Yunan mutfağının çeşitli örneklerini denedik ve hepsine tam puan verdik.

3 IMG 1657

5 IMG 1660

5 IMG 1662

6 IMG 1663

7 IMG 1664

Özellikle patlıcanlı et, soslu tavuk, üzüm ve avokadolu yeşil salata, yaprak sarma, peynirli börek aklımda kalan lezzetlerden.

4 IMG 1658

Ev yapımı uzoları da gecemizi ayrıca keyiflendirdi. Eğer Sakıza yolunuz düşerse mutlaka önceden Hotzasda yer ayırtın ve bu lezzetlerin tadına bakın derim. Hotzasın dikkat çeken bir özelliği de gittiğimiz pek çok mekanın aksine yerel halkın ve Yunanlı turistlerin oldukça tercih ettiği bir mekan olması. İyi bir navigatör yardımı ile Hotzası bulun ve gecenin keyfini çıkarın…

Sırada Sakızın diğer turistik mekanları (Ortaçağ köyleri ve plajlar) var…

2 thoughts on “İçimizden bir ada, Sakız – 1.bölüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir