Hawaii- Oahu 4.gün

Hawaii- Oahu 4.gün

4.günün sabahı yine erkenden kalkıp yollara düştük. Bugün ilk durak akvaryum koyu olarak da adlandırılabilen Hanauma Bay idi. Burası bir milli park ve adanın özellikle turizm açısından gözbebeği konumunda. Her gün dünyanın her yerinden binlerce insan belgesellerde gördüğümüz tropik balık, mercan ve diğer deniz canlılarını kendi gözleriyle görebilmek ve onlara değebilecek uzaklıkta beraber yüzebilmek için bu koya akın ediyor. Giriş kişibaşı 15 USD. İçeride şnorkel ve palet kiralayabiliyosunuz.

P1000249 

İçeriye girdiğimizde önce tepede küçük bir salona alındık ve doğal hayatı korumak için dikkat edilmesi gerekenlerle (kaplumbağa ve balıklara dokunmamak, beslememek, mercanlara basmamak vb.) ilgili bir film izledik. Daha sonra kumsala doğru koşar adım ilerledik.

IMG_2305

Çimenlerin üzerinde ve palmiye ağaçlarının gölgesinde uygun bir yer bulduktan sonra son derece aç ve bir o kadar da korkusuz kuşlardan korunarak kahvaltımızı yaptık.

IMG_2307

Kahvaltı sonrası şnorkel ve palet kiralayıp sualtı güzelliklerini izledik. Rengarenk balıkları, mercan kayalıklarının arasında yüzerken izlemek gerçekten son derece etkileyici bir deneyim oldu.

IMG_2321

IMG_2309 

Bugünün en güzel sürprizi ise her yerde resimlerini gördüğümüz adanın simgelerinden biri olan deniz kaplumbağası ile yaklaşık yarım saat oyun oynamak oldu.

P1000264

Hanauma Bay Hawaii gezimiz içinde en sevdiğimiz yer oldu. Çok keyifli zaman geçirdik.
IMG_2338

IMG_2339

Özellikle Digiturk akvaryumunda gördüğümüz balıklarla beraber yüzmek çok heyecan verici bir aktiviteydi. Daha uzun süre kalmak isterdik ancak öğleden sonra kızgın güneşin altında şnorkel yapmak çok uygun bir aktivite değil. O nedenle akşamüstüne kalmadan ayrıldık. Planımız önce karnımızı doyurup akşamüstü Waikiki plajında sörfçülerle beraber güneşi batırmaktı. Yine LP rehberimizin önerdiği yerel bir ailenin işlettiği yöresel yemekler yapan bir lokantaya yöneldik. Dışarıdan pek salaş duran Ono (Hawaii dilinde güzel demek) Hawaiian Food, lezzetli menüsü ile gönlümüzü fethetti.

 IMG_2342

P1000287

Menüde pazı içinde fırında tavuk, kurutulmuş et, somon, pilav, soğan ve de taro denen bir bitkinin kökünden elde edilen poi vardı.

image

Poi adada yerel halk tarafından çok seviliyormuş. Biz pek birşeye benzetemedik ama sonuçta aç da kalmadık. Yemekten sonra doğru Waikiki plajına gittik. Açıklarda yüzlerce sörfçü dalgaların üzerinde okyanusun keyfini çıkarıyorsu. Biz kumsalda uzanıp onları seyretmekle yetindik.

IMG_2343

P1000291 

Her ne kadar hhy biran niyetlendiyse de azgın dalgaları görünce bunun çok da iyi bir fikir olmayacağını anlayıp kararından vazgeçti. Güneşi yine Waikikide batırdık.

IMG_2353

IMG_2365

Akşam, gündüz önünden denize girdiğimiz otellerden birinin bahçesinde serin esen okyanus rüzgarıyla beraber adaya özgü kokteyllerimizi içtik. Yine her akşamki gibi hediyelik eşya dükkanlarını dolaşıp yorgun argın bir şekilde otelimize döndük. Yarın son günümüz ve plan adanın dünyaca ünlü sörf plajlarının bulunduğu North Coast’ a gitmekti.

5 thoughts on “Hawaii- Oahu 4.gün

  1. Merhaba,

    Blogunuzu şimdiye dek keşfetmemiş olmamıza şaşırdık. Keyifle okumaya başladık yazılarınızı. Cape Town ve Ankaralı gezgin bir çiftten selamlar!

    Aylin & Bruce

  2. Güzel dilekleriniz için çok teşekkürler. Bu vesileyle ben de sizin blogunuzu keşfetmiş oldum. Ankaralı bir akademisyenim ayrıca Şubat 2011 de biz de Afrikada olmayı planlıyoruz (Tanzanya) Dolayısıyla hem iş hem de seyahat planları açısından paylaşımlarımız olabilir. Görüşmek üzere.

  3. Harika! Bizim de bir sonraki sene için Mafia Adası planlarımız var. Yoksa siz de oraya mı? İzin verirseniz sizi de izlediğimiz bloglara eklemek isteriz. Umarız biryerleder görüşürüz 🙂

  4. Biz önce 4 gün Serengeti ve civarında safari yapacağız. Ardından Zanzibar(Unguja)da 4 gün planladık. İlk Afrika deneyimimiz olacak bu nedenle hem çok heyecanlı hem de biraz tedirginiz. Mafia nın da çok güzel olduğunu duydum. Siz önden gidin belki sizden özenip biz de gideriz. Sitemizi memnuniyetle ekleyebilirsiniz. Biz sizinkini çoktan ekledik bile…

  5. Harika bir plan. Afrika'ya ilk gidiş biraz tedirginlik yaratabilir ama biz kendimizi ciddi bir tehlike içinde hiç bulmadık. Yine de dikkatli olmakta fayda var. Kendi başınıza ıssız yerlerde, özellikle hava karardıktan sonra bulunmasanız iyi olur. Turist bölgeleri her zaman güvenli. Eminim çok iyi vakit geçireceksiniz. Tadını çıkarın. Yazı ve fotoğrafları dört gözle bekliyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir