Farklı Bir Dünya Beyaz Rusya: 3.Gün Minsk

Farklı Bir Dünya Beyaz Rusya: 3.Gün Minsk

Kahvaltı, uyku derken gün biraz geç başladı. İlk durak Beyaz Rusya Ulusal Sanat Müzesi oldu. Müzenin içerisinde birçok ressam ve heykeltraşın eserlerini ve 16-20. yüzyıllara ait diğer sanat eserlerini görmek mümkün. Özellikle Ivan Shishkin‘in manzara resimlerinden etkilendiğimi belirtmeliyim. Müzede sanal tur için tıklayınız.

   

Ardından özgürlük caddesinde biraz gezinip, adeta bir park görünümünde olan Alexander meydanının içinden geçerek önünde Minsk’in nazilerden kurtaran askerler adına dikilmiş bir tank anıtı bulunan Officer’s Building’in (Dom Ofitserov) önüne geldik.

 

Svislach nehrinin kenarında kısa bir yürüyüşün ardından Gorki Park’ın hemen karşısında yer alan ve bir ortaçağ restoranı olan Kamyanitsa’ya (www.kamyanitsa.by) vardık.  Ambians kesinlikle görmeye ve yemek yemeğe değer. Tek kelimeyle mükemmeldi. Minsk’e bir daha yolum düşerse kesinlikle tekrar gitmek isterim. 3 çeşit yemek, 2 kadeh şarap ve 2 bardak kvass için hesap 250.000 BR (25 EUR).  Sanırım özel bir adı yok ama içi peynirli patlıcan yuvarlamaları enfesti

yav bunun da adını bilemedim ama iyidi 🙂

lisichki (chanterelles denen bir tür sarı mantar, çok lezzetliydi)

Kvass denilen yerel içecek. Arpa, buğday ya da çavdardan yapılabilen yumuşak içimli bir içecek

Yemeğin ardından yürüyerek Holy Spirit Katedral’inin olduğu noktaya vardık.

  Kilisenin önünden çektiğim yukarıdaki fotoğrafta resmi rakamlara göre 53 kişinin öldüğü ve yüzlerce kişinin yaralandığı Niamiha metro istasyonu (kırmızı minibüsün hemen üst kısmında) görülmekte. Duyunca kulaklarıma inanmadım. 30 Mayıs 1999’da bir açık hava konseri sırasında aniden başlayan doludan korunmak isteye insanlar yığınlar halinde Niamiha metro istasyonunun alt geçidine sığınmak istemiş ve kaygan zeminde düşen, kayan, birbirini ezen insanlar sonucu tam 53 kişi hayatını kaybetmiş…

Minsk’teki son durağım Hero City Obelisk yani Kahraman Şehir Anıtı oldu.

  Minsk 1941 yılında İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman ordusuna karşı yapmış olduğu savunma nedeniyle Sovyetler tarafından Kahraman Şehir olarak ilan edilen 12 şehirden biri olmuş. Gerçi Almanlar sonunda şehri almış ve 400.000 asker ve sivili öldürmüşler. Yine de yapılan savunma nedeniyle Lenin Nişanı ve Altın Madalya ile de ödüllendirilmiş.

Böylece bir maceranın daha sonuna geldik sevgili takipçiler. Yeni maceralarda görüşmek dileğiyle. Sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir