Dresden-2.gün

Dresden-2.gün

IMG_3421

Dresden’deki son günümde LP rehberindeki şehir turu için erkenden yollara düştüm. Oldukça soğuk bir Pazar sabahıydı. Ortalıkta pek kimseler yoktu.

Dresden’de toplu taşıma tramvaylar ile sağlanıyor. Oldukça yaygın bir tramvay ağı mevcut. Zaten çok büyük bir şehir de değil. O nedenle yürüyerek kolayca gezilebilir.

IMG_3139

Kaldığım InterCity Hotel, tren istasyonunun hemen karşısında olması ve şehir merkezine yürüyerek 5-10 dk. lık mesafesi nedeniyle hoşuma gitti.

IMG_3140

Dün meydan savaşı olan istasyonun önü bugün oldukça sakindi. Yayalara kapalı alışveriş caddesi olan Pragerstrasseden kuzeye nehir kenarına doğru yürüdüm.

IMG_3142

IMG_3146

Sağlı sollu sıralanmış mağazaların arasından geçerek bir zamanlar şehrin tarihi merkezi olan Altmarkta vardım. IMG_3149Burası savaş sonrası sosyalist mimarinin etkisiyle dekore edilmiş oldukça büyük bir meydan. Şansıma çok güzel bir bitpazarı kurulmuştu. IMG_3148

Eski Doğu Alman döneminden kalan ve bir kısmı antika sayılabilecek her türlü obje (oyuncak, biblo, mutfak ve ev eşyası, giysi, kaset, cd vb.) turistlerin oldukça ilgisini çekiyordu.

IMG_3430

Sevgili kızım için Dresdenin simgelerinden biri olan tahta asker satın aldım. Bavulumda yer olsaydı mutlaka başka şeyler de almak isterdim. Sadece Pazar günleri kurulan bu pazarı yolu düşecek olanlara öneririm.

IMG_3150

700 yıllık Kreuzkirsche

IMG_3151

IMG_3153

Altstadtın yeme-içme merkezi olan Weisse Gasse, son derece şık kafe ve restoranlarla dolu. Ancak sanırım Pazar sabahı olması nedeniyle ortalıkta fotoğraf çeken birkaç turistten başka kimse yoktu.

IMG_3157

IMG_3161

Dresdenin en ünlü ve görkemli kilisesi Frauenkirsche.

Kiliselerin ve yüzyıllık devasa binaların arasından geçerek Elbe nehrini kıyısına vardım.

Brühlsche Terrasse ‘Avrupanın Balkonu’ olarak da adlandırılan, nehirden yaklaşık 15 metre yüksekliğinde bir seyir ve yürüyüş bölgesi. Buradan Elbe nehri ve kıyısında Dresden siluetini oluşturan bütün yapılar gözlenebilir.

IMG_3163IMG_3162 IMG_3166  IMG_3168 IMG_3171

IMG_3172

Hemen yakınlardaki  102 metre uzunluğunda toplam 24000 porselen üzerine yapılmış resim diğer turistlerle beraber benim de oldukça ilgimi çekti.IMG_3176

opera binası

Dresdendeki kadar devasa ve her biri son derece görkemli yapıyı birarada pek az yerde gördüğümü söylemek isterim. Kapalı havanın da etkisi ile şehrin kasveti bir kat daha artıyor.

IMG_3177 IMG_3179

Adeta bir açıkhava müzesi olan bu şehir, II.Dünya Savaşı esnasında oldukça ağır bir bombardımana maruz kalmış. Ancak Almanyanın diğer şehirleri gibi yaralarını sarmış ve mevcut turizm potansiyelini oldukça verimli bir şekilde kullanıyor.

IMG_3180

IMG_3182

Kapalı ve soğuk bir sonbahar günü tek başına gezmesi çok keyifli değildi ancak sıcak bir yaz gününde nehir kıyısında bir bira içmenin son derece iyi bir fikir olacağını düşünüyorum. Dresdenden üstteki son kareyi de fotoğraflayıp istasyona döndüm ve trenle havaalanına son derece rahat bir şekilde ulaşıp Almanya maceramı sonlandırdım.

3 thoughts on “Dresden-2.gün

  1. Ben Dresden yakinlarinda 2,5 yil yasadim. Almanya´nin bence en güzel sehri. Benim yasadigim yillarda agir bir sel baskini olmustu. Sehirde büyük hasar vardi. En son gecen yil gittim. Bütün her yer cok güzel olmustu.

    1. Açıkcası ben de Dresden’i oldukça beğendim. Adeta bir açık hava müzesi gibiydi. Hele bir de güneşli havalarda nehir kenarının keyfi çok daha güzel olur eminim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir