Bologna’nın 6 sırrı

Bologna’nın 6 sırrı

10 Nisan 2011 akşamı, yaklaşık 2 saat süren bir yolculuk sonrası San Gimignano’dan Bologna’ya vardık. Andrea’nın ev arkadaşları sağolsunlar makarnalarımızı biraz gecikmeli de olsa hazırladılar. İtalya’da birşeyin gecikmesini normal karşılamak lazım sanırım… Eee gece gece o kadar makarna yeyince mideye oturdu tabii. Yol yorgunluğunun da etkisiyle horlaya horlaya uyuduk.

Sabah herkesin işi/okulu olduğu için ben Andrea’ya okuluna (Bologna Üniversitesi) kadar eşlik ettim. Üniversiteye geldiğimizde şehrin merkezine çok yakındık. Andrea’dan şehrin sırlarını birkez daha dinleyip not ettikten sonra elimde ne bir harita ne de bir rehber olmadan sırları aramaya koyuldum.

Bologna Üniversitesi’nin bulunduğu Via Zamboni’den hiç sapmadan yürüyerek eğri kulelerin yanına vardım. İtalyanlarda mimarlık, estetik duygusu falan iyi ama sanırım zemin etüdü denen şeyi yapmayı pek beceremiyorlar. Ya da ne bileyim kulenin yanından kanal geçirip toprağın yapısını değiştiriyorlar falan. Bi sıkıntı var yani. İtalya’ya gelmeden önce yalnızca Pisa eğikmiş gibi gelse de italya’da birkaç şehir ziyaret ettiğinizde bunun gibi yatık birçok eser bulmanın mümkün olduğunu görüyorsunuz. Uzun olan Torre degli Asinelli (yaklaşık 1.5 metre yamuk), kısa olan Torre Garisenda (3.5 metre yatık)

P1020499 P1020502

İki kuleyi arkanızda bırakıp Via Francesco Rizzoli’den birkaç yüz metre ilerlediğinizde şehrin merkezi olan Piazza Maggiore’ye ulaşıyorsunuz. Burada dünyanın en büyük 5. bazilikası olan San Petronio bazilikası ve şehir meclis binası var. Meydanın en ilgi çekici unsuru ise Fontana del Nettuno (Neptun Çeşmesi).

P1020513

Gördüğünüz gibi çeşmeye önden bakınca pek de ilgi çekici bir durum yok. İsterseniz aşağıdaki resme bakmadan önce sırrın ne olduğunu tahmin edebilmek için üstteki resmi daha ayrıntılı inceleyin…Bu çeşmenin sırrı belli bir açıdan (heykelin sağ arkasından) bakıldığında Neptun’ün parmağının ne kadar farklı olabileceği. Şakacı heykeltraş işte…(bkz. aşağıdaki resimler)

P1020538 P1020539

Bologna’nın 1. sırrına vakıf olduğumuz Neptun abimizin sol yanında ise Palazzo del Podesta var. Bunun içerisindeki kemerler sesinizi karşı kemerin dibine kadar taşıyor. Sonradan buraya Andrea ile tekrar geldiğimde test ettim, gerçekten en ufak fısıldamayı bile duyabiliyorsunuz sayın seyirciler (2. sır).

P1020507 P1020543

Bir gün siz de test etmek isterseniz bir kişinin resmin sağındaki lacivert t-shirtlü çocuğun oraya kulağını dayaması, diğer kişinin de resmin solundaki mavi gömlekli şahsın yaklaşık 1 metre sağındaki köşeden fısıldaması gerekiyor. Ses önce köşelerdeki heykellerin arkasından sonra da aşağıdaki resimde görülen kemerin içerisinden geçerek dinleyicinin kulağına ulaşıyor. Bunun benzerlerini dünyanın çeşitli yerlerinde bulmak mümkün (bkz: Santa Cruz, CA Pacific Ave. sonunda, saat kulesinin ordaki taştan kemer)

P1020545

Meydanın diğer atraksiyonu olan San Petronio bazilikasına, kilise gezmeye uzun süre önce son verdiğim için hiç girmeyecektim aslında. Ama gerek dünyanın en büyük 5. bazilikası olması gerekse Julie’nin içinde Hz. Muhammed’in bir canavar olarak resmedildiğini söylemesi üzerine merak ettim. Kilisenin ihtişamı değil ama içerideki duvar resmi gerçekten ürkütücüydü. (Kilisede fotoğraf çekmek yasak olduğu için aşağıdaki iki fotoğraf internetten alınmıştır).

133 afresco

Sonradan yaptığım araştırmalarda Hz. Muhammed’in (Julie’nin dediğinin aksine) soldaki fotoğrafta görülen canavar olarak değil canavarın sağ üst köşesinde zebani tarafından yenen kişi olarak resmedildiğini öğrendim. Belki de yazı sonradan resmin altına kötü niyetli kişiler tarafından eklenmiştir. Yine de bu freskler 2002 ve 2006 yıllarında kiliseye polis tarafından engellenen saldırılar düzenlenmesine yol açmış.

Piazza Maggiore’nin doğusuna açılan sokaklar meyve-sebze ve şarküteri alışverişi için enfes lezzetler sunan dükkanlarla dolu olan Quadrilatero bölgesi.

P1020515 P1020516

Quadrilatero’yu geride bıraktıktan sonra Andrea ve Julie ile buluşup birlikte diğer bir sır olan Venedik Penceresini bulmaya gittik. Andrea’nın anlattığına göre Bologna’nın altından birçok kanal akıyormuş. Eskiden ipek yapımı ve buğday öğütmek için bu kanallardan akan suyun yarattığı enerji kullanılıyormuş. Via Piella 18 numaradaki küçük pencerenin adı Venedik Penceresi olarak adlandırılıyor ve baktığınızda sanki Venedikteymişsiniz gibi bir manzara çıkıyor karşınıza (3. sır). İlginçti gerçekten.

P1020531 P1020537 (soldan sağa:Julie, Andrea,pencere)

Venedik penceresinden sonra bulamadığım diğer sırlar için Andrea’dan yardım aldım. Öncelikle Sette Chiese denen kiliseye gittik. Burası dışarıdan bakınca yalnızca bir kilise varmış gibi görünüyor ancak içerisinde 7 bağımsız kilise var. Bu 4. sır bana çok zorlama geldi ve kilise görmekten sıkıldığım için pek vakit kaybetmeden oradan uzaklaştık.

P1020555

Diğer bir sır ise Strada Maggiore’deki Casa Isolani’nin tahtadan yapılma portico (kemeraltı geçidi mi diyelim?)sunda saklı. Yeterince dikkatli bakarsanız tavana saplı bir ok görülüyor (5. sır). Efsaneye göre soylu bir abimiz kendisini aldatan karısını okçulara vurdurmak istemiş ancak karısı okçular geldiğinde üzerindeki pelerini çıkartıp çıplak olarak kaçmaya başlamış. Bunu gören okçular ise şaşırıp okları evin içi yerine porticoya sallamışlar. Ben inandım mı? Hayır. Ama o okun orada ne işi olduğunu da gerçekten merak ettim doğrusu.

P1020551

Bologna’nın 6. ve son sırrı ise San Luca kilisesi ve oraya giden portico. Bu son sırrı keşfetmeye ertesi gün tek başıma gittim. Zira kiliseye tam 666 tane kemerin altından geçerek ulaşılıyor ve dünyanın en uzun porticosu. Bir türlü bitmek bilmeyen kemerleri geçerek yukarı tırmanırken birçok defa geri dönmeyi düşünsem de önümde topuklu ayakkabılarıyla tırmanışına devam eden 40’lı yaşlarda olduğunu tahmin ettiğim hanımefendi mola bile vermeden devam edince ben de gaza gelip tepeye kadar çıktım. Görülen manzara biraz “eööh işte” dedirse de çıkmış bulunduk bir kere.

P1020562 P1020571 P1020576

Unutmadan Bologna’ya ilişkin bir sır da ben vereyim. Yamuk kulelerin hemen dibinde bir dondurmacı var ve tüm italyan dondurmaları gibi dondurması çok güzel. Adı Gelateria Gianni (Via San Vitale, 2 – Bologna, Italy). Ancak şunu söylemeliyim ki oranın spesiyalitesi olan ricotta peynirli dondurması şu ana kadar yediğim en harika dondurmaydı. Bir daha bu bölgeye yolum düşerse sırf o dondurmadan yemek için gözümü kırpmadan 3-4 saat yol gidebilirim. nam nam nam yani!!!

Tüm bu sırları keşfetmekle geçen  iki buçuk günün ardından Bologna’dan ayrılıp dönüş uçağını yakalamak üzere Pisa’ya geri döndüm. Ciccio ve arkadaşları ile sabah 3 sularına kadar takıldık ve Ciccio bana vespasıyla bir Pisa gece turu yaptırdıktan sonra 05:00’deki uçağım için beni havaalanına bıraktı. Çok teşekkürler Ciccio…

74 thoughts on “Bologna’nın 6 sırrı

 1. Bir Dan Brown kitabı okurmuşçasına sırları merakla takip ettim. Akıcı ve eğlenceli anlatımın için eline sağlık. Gitmiş kadar olduk. Fısıltı kısmı ilginç geldi, denemek isterdim…

 2. Salı günü Bologna’ya gididyorum. Gerçekten hoş bir dil ile çok güzel yazmışsınız. Neptün Çeşmesini; Venedik Penceresini ve dondurmacıyı not aldım mutlaka ziyaret edeceğim.

 3. Gelecek hafta Bologna ya gidiyorum. Şu anda kadar karşıma çıkan en güzel ve öz olarak yazılmış gezi notları , sırlar için çok çok teşekkürler. Sayenizde hazıra konmuş gibi olacağız , dondurmacıya muhakkak uğrayacağım. Yolunuz açık olsun .

 4. Akıcı anlatımınız ve verdiğiniz ilginç detaylar için çok teşekkürler. Haftaya Bolonya’da olacağız. 6 sırrı ve dondurmacıyı not aldım, teşekkürler.
  Gezi sonrası notlarımızı da biz de blogumuzda paylaşıyor olacağız. Dilerseniz ziyaret edebilirsiniz. busefernereye.com
  Saygılar…

 5. Merhaba, 28 Mart’ta üniversite sınavı sonrası oğlumuzun biraz kafasını dağıtması için Bologna’ya gidiyoruz. Nedeni ise sanırım Ferrari Müzesimi varmış onu görecekler baba oğul. Ben de şehri keşfedeceğim. Sayfanıza bu araştırma sırasında rastladım. Anlatım dili çok güzeldi. 6 sırrı not ettim. Bende pek kilise sevmeyenlerdenim. Kiliselere antipatim olduğundan değil açık havada sokak gezmeyi meydanlarda oturmayı daha çok seviyorum. İlgimi çeken ve mutlaka yapacak olduğum Çeşme, Pencere ve dondurma 🙂 eğer yerse de porticolara gitmek isterim. Paylaşımınız için teşekkürler…

 6. Su anda Bologna’dayım. Anlatım cok güzel olmuş, donunce ben de yazacağım, teşekkürler.

 7. pazar günü bolognaya gidyorum. 6 sırrıda keşfetmeye çalışıcam. anlatmın harika olmuş umarım yolumu kaybetmem:D

 8. ben de bologna’ya gidiyorum…annem babam ve arkadaşlarımla.bir kaç gün önce annem bakmıştı buraya merak ettim ..ama gerçekten çok güzel !annem’e söyledim hepsini not aldı gidince de ilk peynirli dondurma yiyeceğim!

  1. İyi yolculuklar dilerim. Valla geceleri evde sohbet muhabbetle geçirmiştim ben. Yalnızca bir gece çıktık, onda da büyükçe meydan gibi biryerde açık havada oturmuştuk. Kusura bakmayın pek yardımcı olamadım 🙂

 9. merhabalar biz şuan foggiada erasmus yapıyoruz 3 arkadaşız.. gezi planı yapıyoruz bolognaya gitmek konusuna kararsız kaldık sizce italyadayken kesinlikle gidilip görülmesi gereken bi yer midir? teşekkür ederiz 🙂

  1. Merhabalar, bence kısıtlı bütçe ve zamanınız varsa Bologna’yı es geçebilirsiniz. Örneğin Roma, Floransa, Venedik, Pisa vs. gibi yerleri görmediyseniz önce oraları görmenizi öneririm.

   İyi gezmeler

 10. Ikaria adasiyla ilgili Google’da arama yaparken sizin blogunuzu kesfettim, bir de baktim yasadigim sehre Bologna’ya da gelmissiniz hatta hatta Siyasal Bilimler Fakultesi’nden sinif arkadaslarim Julie ve Andrea ile tanismissiniz, dunya gercekten cok kucuk 🙂 Bu arada Bologna’nin yedi sirri var. Bir de bir dahaki sefere Via Castiglione’deki donsurmaciyi deneyin mutlaka, Gianni’den cok daha basarili =)

 11. 1,5 yaşındaki oğlumuzla birlikte 7-11 şubat tarihleri arasında Bologna, Verona, Floransa’yı kapsayan bir seyahate çıkıyor olacağız. Bu tarihler için yorumunuz nedir? Hava durumunun pek parlak olacağını sanmıyoruz, ama hazırlıklıyız bu yönde 🙂
  Bu arada gezi notlarınız gerçekten çok yerinde ve kolay anlaşılır, teşekkürler 🙂

  1. Çok güzel bir seyahat olacağına eminim. Ben italya’ya her zaman gidebilirim. Havalar umarım istediğiniz gibi olur sonuçta İtalya akdeniz ülkesi çok soğuk olacağını düşünmüyorum. Güzel yorumunuz için teşekkürler.

 12. Nisan ayında bir haftalık italya turuna çıkacağım..Sizin görüş ve önerilerinizi almak isterim bana mail üzerinden ulaşabilirseniz çok memnun olurum.. Bu yazınızında çıktısını aldım elimdeki rehbere ekleyerek Nisan’da sizide anacağımı bilmenizi isterim teşekkürler..Lütfen dönüş yapın.

 13. Selam,
  Haftaya bizde Bologna’da olacağız ve simdiye kadar ki en anlaşılır ve güzel notlar sizinkiler. Bunun için teşekkür ederiz. Bir sorum olacak, şehir merkezinin biraz dışında bir otelde kalacağız. Çemberin dışından şehire ulaşım kolay mıdır, bilginiz var mı? (Oteli değiştirmek için 4 günüm var sadece)

  1. Teşekkürler. Çemberden kastınız SS9 ise oralardan otobüsle merkeze gelebilirsiniz 15-20 dakikada. Google haritalara otelinizin adresini yazıp toplu taşıma sorgusu yaparak da bir fikir edinebilirsiniz. İyi seyahatler.

 14. Çok iyi bir anlatım ve gezi yazısı, tebrikler. Ben 21 Mart’ta Bologna üzerinden 9 günlük Venedik, Floransa, San Gimignano, Siena turuna başlıyorum. Bologna’da öğleden sonra 6 saat kadar vaktim olacak. Akşam 8buçuk’ta Venedik’e geçeceğim trenle. Bu kısıtlı zamanda mutlaka görmem gereken birkaç yer/mekan tavsiyesi alabilir miyim? Teşekkürler, selamlar.

  1. Çok teşekkürler. Kısıtlı vaktinizde Piazza Maggiore ve etrafındaki sokakları görebilirsiniz. Uzayıp giden porticoların altından kafanıza göre takılabilirsiniz. hHva güzelse Johns Hopkins üniversitesinin yanındaki parkta oturup gençlerin yaptıkları aktivileri de izleyebilirsiniz. Tabii bir de eğri kuleleri ve dondurmacıyı da ziyaret ettiniz mi tamadır. İyi seyahatler.

 15. yazınız gerçekten çok güzel ve bilgilendirici olmuş. ben de erasmus için gitmeyi düşünüyordum. pahalı bir yer mi öncelikle bir öğrenci için bir de alkolsuz ve domuz ürünü blunmayan yemek saçanekleri konusunda sıkıntı çeker miyim?

  1. Teşekkürler. Pahalılık-ucuzluk sizin gelir seviyenizle ilişkili göreceli kavramlar tabii. Ama batı ve kuzey avrupa şehirlerine göre daha makul olduğunu söyleyebilirim. Bologna öğrenci dostu bir şehir. Helal yiyecek bulmakta sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyorum. İranlı-Türk dönerciler vardı yanlış hatırlamıyorsam. Bir de Yahudi marketlerinde de kosher yiyecekler bulunmakta. Restaronlarda da vejeteryan yiyecekler sipariş edebilirsiniz.

 16. Merhaba,
  bolognaya gitmişken yakında görebileceğimiz yerleri de ziyaret etmek istiyoruz, şehir nerelere yakındır en az zamanda en çok yeri görebilmek için nasıl bir rota çıkarırsak daha iyi olur?

  1. Merhabalar,
   Ne kadar zamanınız olduğunu yazmamışsınız ancak en yakındaki görmeye değer yerlerin Floransa ve Pisa olduğunu düşünüyorum. İyi yolculuklar.

 17. Merhabalar öncelikle çok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık:) ben de 3 gün sonra 10 günlüğüne erasmus yapan arkadasimin gidiyorum bu sürede 2 3 günlügüne romaya da gitmek istiyoruz onerebileceginiz uygun bir yol var mi diye sormak istedim, tesekkurler:)

  1. Çok teşekkürler. Bologna-Roma için ne kadar süre ayıracağınızı ve hangi vasıtayla gideceğinizi bilemediğim için ayrıntılı bir yanıt veremeyeceğim ancak Floransa üzerinden gitmenizi ve 1-2 gün de Floransa + Siena’ya ayırmanızı tavsiye edebilirim. İtalya’nın en beğendiğim şehirlerinden biridir Floransa benim için. Güzel bir seyahat olmasını dilerim. İyi yolculuklar.

 18. Anlatımınız için çok teşekkürler. 3 gündür Bolonyadayım. Rehberliğinizin çok faydasını gördüm. Bugun son olarak tavsiye ettiğiniz dondurmayı da yemiş bulunmaktayım

 19. Ben erasmusla italyaya gitmeyi düşünüyorum. Bi hocam bologna üniversitesini önerdi. Ssizce italyada hangi şehirdeki üniversitede okumalıyım şehir olarak sizin en çok beğendiğiniz yer neresi . Bilgilerinizi benimle paylaşırsanız çok memnun olurum

  1. Merhabalar, aslında böyle bir karar için öncelikle okul ve bölüm değerlendirmesi yapmak daha doğru olacaktır bence. Bunun dışında Roma’da okumak isterdim doğrusu. Ayrıca Bologna’nın da tam bir öğrenci şehri olduğunu söylemek yerinde olur sanırım.

 20. Merhaba çok güzel bir yazı olmuş.1 ay sonra italyaya gideceğim. 3 gece roma, 1 gece floransa 2 gece venedik ve 1 gece de milanoda kalmayı planladım.ancak tren fiyatları biraz arttığından bende floransa dan venediğe geçerken bolognayı da gezip oradan venediğe geçmeyi düşündüm.saat sabah 8:00 da bolognada olup 13:30 da venedik trenine binecek şekilde gitsem sizin kadar detaylı olmasada en önemli yerleri hızlıca gezmeye yeter mi? nasıl bir rota izlemeliyim ? teşekkürler 🙂

 21. Çok teşekkürler.
  Eğer 8:00’da Bologna’da olursanız saat 13:30’a kadar belli başlı yerleri hızlıca gezebilirsiniz. Kulelerin etrafı, Piazza Maggiore ve çevresi bu sınırlı zaman için yeterli olacaktır sanırım. İyi seyahatler.

 22. Merhaba, 15-18 Mayıs tarihleir arası Bologna’dayım. Çok güzel anlatmışsınız. Hepsini ziyatret etmeyi planlıyorum..Teşekkürler..

 23. Selamlar suan bolognadayim , rimini sonrasi geldik ucagimizin kalkmasina 4 saatvar ve anlattiklatin says since 4 saate sikistirabilicem sanirim bolognay. Samimi anlatimin ve paylastiin bilgiler icin cooook tesekkurler.. Once dondurmadan basliorum;)))

 24. Dün Bologna ya geldik, kahvaltıdan sonra ilk işimiz eşimle beraber bu 6 Sırrı keşfetmek oldu. Dondurmacı Giovanni de ricotta ve mangolu çeşidin den başladık ilk sırlara )) muhteşemdi gerçekten. 2. Sır Neptün’ün heykeli de Dediğin gibi arkadan bakınca ilginç geldi. Sütunlar arasında fısıldaşma çok etkileyiciydi . Bu arada bir sır da ben ekleyeyim, 33 yıldan beri beraber olduğumuz eşime burada fısıltı ile yeniden aşk ilan ettim. Burada lokal italyanlardan çok güzel bir pizzeria ekonomica öğrendik, ismi megusta , turistik bir yer değil, tüm müşterileri tamamen lokal italyanlar , fiyatları da çok uygun diğerlerine göre, burada tagliatelle , Risotto ,tortellini İtalya’nın en iyisi idi. Seyahat notlarını çok keyifle okuyorum, paylaşımların için teşekkürler.

  1. Çok teşekkürler paylaşımınız için. Pizzacının adresini ya da sokağını tarif edebilirseniz belki bulmak daha kolay olur Bologna’yı ziyaret etmeyi düşünenler için. İyi günler.

 25. Arkadasim avrupa gonullusu olarak bolognaya gitmek istermisin diye sordu benim yurtdisina gitmek hep hayalimdi eger ailemden izin alabilirsem bologna da kocaman 1 ayimi gecirecegim ve sizin tavsiye ettiginiz yerlere gidecegim bana sans dileyin ailemi ikna etme konusunda 😉

 26. Öncelikle merhabalar. Ben mimarlik icin universiteye hazirlanan bir ogrenciyim. Bologna’ya gitmek ve orda egitim hormek benim hedefim. Yaziniz hedeflerime daha sıkı tutunmam icin bir etken oldu. Simdi benim icin ders calisma vakti 🙂 Pencere ve dondurmaci da aklimda. Sag olun.

 27. Merhaba, güzel anlatımınız için teşekkürler. Eşimle gezi notlarını okuyarak şehir gezmeyi seven bir çiftiz. Okuyunca keşke tüm gezilerimiz için sizi takip etseymişiz dedik, çünkü gezerken aynı şeyleri düşünüyoruz sanırım. Şimdi aramıza 18 aylık bir çocukta katıldı. Merkez istasyon civarında kalınan bir otel ve 1 gün, yürüyerek şehir merkezini görmek için yeterli olur mu ? Ve aynı gün gitgel şeklinde 1 gün Floransa ve 1 gün Venedik için yeter mi? teşekkürler:)

  1. Selamlar,
   Yorumunuz için teşekkürler. Yürüyerek şehir merkezini görmek için 1 gün yeterli olur. Günübirlik Venedik de biraz aceleye gelir ama yine de olabilir. Floransa için ise günübirlik 1 gün yetmez diye düşünüyorum.

   İyi seyahatler.

   1. teşekkürler
    tavsiyeniz ve internet taramalarıyla floransa yı 2 gün yaptım, venedik başka bahara artık:)

 28. merhabalar,
  2 öğrenci olarak gideceğiz. Mümkün olduğunda en az bütçe ile gitmeyi düşünüyoruz. Bi ev bulduk gaye güzel airbnb den 6 gece 2 kişilik oda 1000 lira, sizce nasıl? ayrica oralarda uygun yemek yerleri var mı?

 29. Bologna’da 1Mayıs kutlamaları hakkında bilgi verebilir misiniz? 28nisan-3mayıs arası orada olacağız. kutlamaların ilginç olduğu söyleniyor??
  yeme içme ile ilgili öneriniz var mı? yorumlarda sadece Megusta isimli yere rastladım, başka önerisi olan var mı?
  günübirlik Floransa gezisi için nokta ziyaret yerleri yorumu alabilir miyim?
  teşekkürler 🙂

  1. Merhaba, Bologna yazısı bilgilendirici, çok detaylı ve doyurucu olmuş.
   25 Nisan İtalya kurtuluş günü. Bologna’da da kutlanıyor. çok neşeli oluyor. Mussolini diktatörlüğünden, faşizmden kurtuluş günü kutlamaları.

 30. 3 gün sonra gidiyoruz 🙂 ne yapmalı ne etmeli derken harika yazınıza denk geldim. Her yerde okuduklarımdan ziyade satır aralarında size özel bilgilere denk gelmek mutlu etti, keyifli bir dille anlatmanız ise çok ama çok hoşuma gitti, notlarımı aldım! Yolunuz açık olsun, gezin anlatın biz de gidelim tavsiyelerinizle… Şimdiden teşekkürler.
  Sevgiler.
  Elif.

 31. Merhaba,
  Bologna’ya gitmeyi planlıyorum. Rahat bir şekilde gezmek için kaç gün ayırmalıyım? Bologna havaalanından direk shuttle ile geçilebilecek yakın şehirler var mı, Floransa, Milona vs. mesela? ilk önce havalanından direk geçilecek bir şehir varsa orada birkaç gün konaklayıp sonra dönüşte Bolognada konaklamayı düşünüyorum.

  1. Bence 2 gün yeter. Havaalanından direkt shuttle yok diğer şehirlere bildiğim kadarıyla ama emin değilim. Floransa ya da Venedik’e gidebilirsiniz. İyi tatiller

 32. Merhaba,
  5 günlük İtalya tatilimiz için Bologna’da kalıp her gün tren ile farklı şehirlere geçeceğiz. Bologna için önerilerinizden Neptün, dondurma ve Venedik Penceresi’ni kaydettim ve 1 günlük Bologna planım hazır. Şimdi Roma ve Floransa için notlar almalıyım. Var mı öneriniz?

  Sevgiler

 33. Merhabalar,
  Öncelikle sırların izinde yazdığınız bu detaylı yazı için teşekkürler:) Garisenda ve Asinelli eğik kuleleri, İtalyanların deyimiyle “torri pendenti” gerçekten de çok ilginç. Ancak ilginçliklerinin sebebi sadece eğik olmaları değil ayrıca Ortaçağ kule kültürü hakkında bilgi de vermeleridir. Yapımlarına 1109 yılında başlanan bu kuleler o dönem Bologna silüetini süsleyen yüzlerce kuleden geriye kalan ikisidir. Zira o dönemde kuleler zengin ve soylu ailelerin güçlerini gösterme biçimidir. Bu ikiz eğik kuleler de o kadar meşhurmuş ki Dante’nin cehenneminde bile yer bulmuşlar. Bologna’ya gidenler kuleleri bilgiler ışığında incelerlerse eminim ki daha bir anlam katacaklardır:) teşekkürler tekrardan, sevgiler.
  Gezibo

  Bologna’ya gideceklere

 34. Merhaba,temmuz ayında bende bolognaya gideceğim ve vermiş olduğunuz bilgiler benim için bir rehber olacak..Bilmediğim bir şehri keşfetmek için kısıtlı bir süren olsada bu bilgiler doğrultusunda daha fazla yer göreceğini düşünüyorum..Ama benim için şuan ki tek sıkıntı ucuz ve şehir merkezine yakın bir otel.Havaalanindan ulaşım nasıl .bu konuda da bana yardımcı olurmusunuz.. Teşekkür ederim.

 35. Merhabalar,
  Biz kız arkadaşımla cuma tüm gün Bologna’da olcaz gece 4te otobüsümüz var o saate kadar güvenli kalabileceğimiz bir yer biliyor musunuz? Şimdiden teşekkürler 🙂

 36. Çok güzel bir yazı olmuş.
  tebrikler.
  Pisa’ya gitseniz bir tane eğik kule göreceksiniz. Ama Bologna’da bu kulelerden, hatta eğik olanlarından bile istemediğiniz kadar var. Tek eksiği pazarlama.
  Keyifli gezmeler…

 37. Merhabalar, İtalya turu yapmıştım daha önce .Şu aralar büyük çapta bir ülke turu yapamıyorum ve otel ve uçak bileti ile birlikte uygun bir Bologno turu dikkatimi çekti.Sizce 3 gün Bologno için fazla mı,İtalyanın ünlü şehirlerini görmüş biri olarak Bologno yu es mi geçsem, yoksa yakınlarında farklı bir yerler var mı önerebileceğiniz ?Çok teşekkürler şimdiden..

 38. Selamlar,
  Bence 2 gün yeterli Bologna için. Ünlü yerleri gördüğünüz için eğer arabalara ve peynire meraklı iseniz günübirlik Modena ve Parma ya gidebilirsiniz.
  İyi eğlenceler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir