Bir Kış Masalı: Helsinki-Tallinn 3. gün

Bir Kış Masalı: Helsinki-Tallinn 3. gün

Ertesi gün Tallinn için otelden ayrıldık. Tramvayla çok ucuza ve kolaylıkla limana gittik. Limana gittiğimizde inanılmaz bir kalabalıkla karşılaştık. Sanki tüm Helsinki Tallinn’e gidiyordu. Noel zamanı olduğundan gidenlerin çoğunu bizim gibi turistler oluşturuyordu. Ancak ucuz olduğu için Tallinn’den alışveriş yapan Helsinkili de çokmuş.

Gemi oldukça büyüktü. Sanırım 7 katlıydı. Kamaraların dışında geminin 2 katında da vakit geçirebileceğimiz cafeler vardı. Ancak o kadar kalabalıktı ki oturacak tek bir yer bile bulamadık. İnsanlar koridorları, cam önlerindeki boşlukları bile doldurmuşlardı. Gördüğümüz bir görevliye derdimizi anlatınca bizi yönlendirdi. Söylediği yere gittiğimizde oturma alanının bomboş olduğunu görüp şaşırdık. Sonra bu alanın ücretli olduğunu gördük. Kişibaşı 10 dolar gibi gayet makul bir fiyata buraya oturduk. Açıkbüfe tatlı, meyve ve kahve servisinden faydalandık. Bence verdiğimiz paraya kesinlikle değdi. Eziyet çekmeye hiç gerek yok. Tek sıkıntımız kar fırtınası sebebiyle yolculuğun son saatinin sallantılı geçmesiydi. Çocuklar bile dayanamadı. Biz oturduğumuz koltukta, onlar bizim kucağımızda Tallinn’e vardık.

tallinn gemisi

Gemi yolculuğumuz yaklaşık 2 saat sürdü.  İndikten sonra tuttuğumuz evin anahtarını, ev kiralama şirketinden almak üzere taksiye bindik. Ancak yanlış taksiye binmiştik. Bize biraz pahalıya patladı. Eğer taksi tutacaksanız binmeden aracın kapısında yazan ücrete dikkat etmenizde fayda var.

Tallinn’in merkezine geldiğimde inanılmaz mutlu oldum. Manzara müthişti. İri ama usul usul yağan karın altında Tallinn şehir merkezi (Old Town) harika görünüyordu. Her yer film seti gibiydi. Gelmeden önceki araştırmalarımızdan Tallinn’ in çok güzel bir yer olduğunu biliyordum. Bence daha fazlasıydı. Kar bir şehre ancak bu kadar yakışırdı. Binalar, sokaklar, dükkanlar çok özenliydi. Turistik olması adına hiçbir yapaylık yoktu. Tam aksine canlı, yaşayan ve olduğu gibi korunmuş bir şehir merkezi vardı karşımızda.

Karlara bata çıka yürüdük yollarda. O kadar keyifliydik ki gemideki mide bulantımızdan eser kalmadı. Daha kalacağımız eve adımımızı atmadan, belki kar bir daha yağmaz diye düşünerek başladık fotoğraf çekmeye.

kizlar

tallinn old town

Evin bulunduğu apartman meydana sadece 3 dakika uzaklıktaydı. Yüksek demir kapısından girdiğimizden itibaren her şey eskiydi. Merdivenler ahşaptı . Bina tadilat görmesine rağmen yıpranmışlığı belliydi.  Oturanlar belki bu kırık döküklükten sıkılmışlardır ancak ben şehirle bütünleşen bu apartmanı çok sevdim.  Eve girdiğimizde ise, apartmandan farklı olarak evdeki her şeyin yeni olduğunu görüyorduk. Ancak ortaçağa uyumlu seçilen detaylar sayesinde ev de şehirle bütünleşmeyi başarmıştı. Aslında evden çok oda demek daha doğru olur herhalde. Çünkü ev uzunca bir oda ve bir banyodan oluşuyordu. Odanın büyüklüğü 20 m2 civarındaydı. Bebek yatağı ekletmemize rağmen 4 kişi için oldukça yeterli bir odaydı. Özellikle şömineli bir yer tutmak istemiştik. Buradaki şömine de bizi kalbimizden vurdu diyebilirim. Her gün yakarak şöminenin hakkını verdik. Mutfak malzemeleri oldukça yeterliydi. Banyodaki yerden ısıtma çok mantıklıydı. Evi tuttuğumuz şirketin birçok kiralık evi var. Biz Viru caddesinde olan evde kaldık. Diğerlerine de bakmak isterseniz www.apartmentestonia.com/room_category/old-town/ adresine bir göz atabilirsiniz.

EV

ev5

ev3

ev4

Viru caddesi merkezde oldukça hareketli olan bir yer. Odanın camından baktığımızda önce noel için süslenen ışıklı yıldızlar karşıladı bizi. Yılbaşı gecesi elimizde şarap kadehleri camda oturup yeni yıl heyecanıyla sokaktan el sallayanlara biz de el salladık. Günde neredeyse 16-17 saat açık olan hemen karşımızdaki hediyelik eşya dükkanının kasasında duran adamın, camdan her baktığımızda aynı yerde oturuyor oluşuna hayret ettik.

ev2

ev1

Her zamanki gibi vakit kaybetmeden etrafı keşfetmek için dışarı çıktık. Kar hızlanmış neredeyse tipi şeklini almıştı. Odamızın bulunduğu Viru Caddesi böyle bir yerdi.

viru caddesi

viru

Tallinn’in merkezi olan Town Hall Square’e geldiğimizde 570 yıllık bir gelenek karşıladı bizi. Her yeni yılda meydana dev bir noel ağacı getiriliyor ve ışıklarla süsleniyormuş. Görüntü muhteşem. Yeni yıla son 1 ay kala noel pazarı kuruluyor ve çeşitli organizasyonlar düzenleniyor. Etraf cıvıl cıvıl. Pazardan alışveriş yapanlar, sıcak şarap içenler, ağacın önünde fotoğraf çektirenler… Biz de katıldık onlara.

town hall square1

town hall square

town hall square

Noel babanın ren geyikleri için meydanda ayrı bir alan yaratılmıştı.

ren geyik

Biz meydana gelmeden kar durmuştu. Her yer ışıl ışıl parlıyordu sanki. Yumuşak havada biraz daha yürüdükten sonra günü sonlandırdık.

tallinn

4 thoughts on “Bir Kış Masalı: Helsinki-Tallinn 3. gün

  1. Selamlar ben eşim ve bir buçuk yaşındaki oğlum bu yeni yılda talinne seyehat planladık.bu kararimizi duyan herkes hava konusunda beni endişelendiren yorumlarda bulunuyor.havanın çok çok soğuk olacağı ve bebekle gezmek için asla uygun olmayacağı yönünde. (Gerçi Türk insanı bebekle gezmek için hiç bir havayı uygun bulmuyor ama neyse)sizin bu yazinizdan cesaret aldım açıkçası.3 günlük bir seyehat planladık. Bebekle hava sıkıntı yaratıyor mu?eksi 20 derecelerden bahsediyorlar. Birde günü birlik helsinkiye gidilebilir mi sizce?şimdiden tesekkurler

    1. Pınar Hanım, öncelikle harika bir karar almışsınız. Çok mutlu döneceksiniz eminim. Biz geçen sene gittiğimizde küçük kızımız bir buçuk yaşındaydı. Ciddi sıkıntılar yaşamadık. Sadece ilk gün eldiven takmamakta direttiği için elleri çok üşüdü ve huysuzlandı. Gerçekten çok soğuk olacak ama bunu bilerek gideceksiniz zaten. Yazımda da yazdığım gibi merkezde bir yerde kalın. Zaten Tallinn merkezi küçük. Her yer cafe, restoran dolu. Üşüdüğünüz an sığınacak bir yer kolaylıkla bulabiliyorsunuz. Küçük çocuklara ve bebeklere genellikle kar tulumu giydiriyorlar. Ben almamıştım ama keşke alsaymışım. Kat kat giyinmekten sıkılıyorlar. Kar tulumu daha pratik olabilir. Puset kullanırsınız diye düşünüyorum. Pusetle daha hızlı hareket edilebiliyor. Tallinde ve Helsinki’de gördüğüm pusetler oldukça konforlu ve büyük olanlardandı. Birçoğunda şeffaf koruyuculardan (rüzgarlıklardan) vardı. Biz çok basit bir baston pusetle gittik. Ona rağmen sıkıntı yaşamadığımı belirtmeliyim. Battaniyenizi unutmayın. Günübirlik Helsinkiye gidebilirsiniz. Helsinki Tallin’e göre daha büyük. Alışveriş caddesi eğlenceli. Birkaç kiliseyi ve noel pazarlarını gezebilirsiniz. Gemi çok kalabalık oluyor. Ama oraya kadar gitmişken Helsinki’yi de görün derim. Ama Tallinn’in tadı bir başka. Son olarak, sağdan soldan duyacağınız demotive cümlelere kulaklarınızı kapatın. Hayatımın istisnasız en güzel yeni yılını Tallinn’de geçirdim. Döndüğünüzde fotoğraflarınızı gösterirsiniz 🙂 Sorunsuz, bol keyifli bir tatil dilerim…

      1. Çok teşekkür ederim nasıl motive oldum anlatamam.seyehat konusunda oldukça tecrubeliyiz daha önce pek çok kez ciktik yurt dışına aslında ama bu kadar soğuk biryere ilk kez gideceğiz. Tavsiyelerinizin her birini özenle dikkate alacagim.yaşasın bebekli gezgin ler! !!!deneyimlerinizi yazmakla harika bir iş yapıyorsunuz. Resmen gitmesekmi iptal mi etsek diye dusunurken internete Estonia, bebekle gidilirmi tarzı şeyler yazıp harika yazinizi buldum ve suan hiç de olumsuz düşünmüyorum. Oteli zaten merkezden konforlu bir otel secmistim bu yüzden sıkıntı yasamayacagiz diye umarım. Sonsuz sevgiler Teşekkürler. ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir