Bilindik rotalardan farklı bir yunan adası: Chalki

Bilindik rotalardan farklı bir yunan adası: Chalki

2015 yazına damgasını vuran güzel küçük ada… Chalki’yi (Halki diye okunuyor) anlatmak için bu kadar beklemek kabahat aslında. Dodecanissos’un ender güzellikteki adalarından biri. Kalabalık değil. Trafik yok. Adada araç var, ancak kullanmak neredeyse gereksiz. Ufak bir motorla işlerini hallediyorlar. Evler çok özenli. Her şeyin, her detayın fotoğrafını çekmek istiyorsunuz. Yapmazsanız sanki bu güzelliği unutacaksınız gibi. 1 yıl geçti aradan, verdiği huzuru hiç unutmadık. 2 günde sıkılıp yeni bir yere gitsek mi acaba diye kurtlanan ailemiz; huzurunu, keyfini, rengini, lezzetini hiç unutmadı. Bir gün yine çağıracak bizi biliyorum.

Chalki’de tarih boyunca birçok uygarlık bulunmuş. 7. yy. ’da Araplar, 1200’lerde Venedikliler ve 1523 ile 1821 arasında Türkler yaşamış bu adada. Sonrasında 1912’de İtalyanlar işgal etmiş ve 1948’de diğer 12 adayla birlikte Chalki de Yunanistan’a bırakılmış.

Bodrum’dan önce Kos’a gittik. 1-2 saatlik ara sonrası tekrar feribota bindik ve yaklaşık 2 saat sonra Chalki’ deydik. Önce indiğimiz liman çaldı gönlümüzü. Hiçbir yapaylık yoktu. Ne turist kalabalığı, ne araç kiralama şirketleri, ne de müşteri çekmeye çalışan otel görevlileri. Ağaç gölgelerinin altına masa kurmuş birkaç restoran (Yunan adası için taverna demek daha doğru olur), 1-2 tane acil ihtiyaçlarınızı karşılayan ufak bakkal, pastel renklerle boyanmış ve yine renkli panjurları olan evler , küçük kayıklar ve cam gibi bir deniz. Rüzgar fısıldadı kulağıma: “Hoş geldin!”. Dedim ki: “Geç bile kaldım…”

chalki

Kiraladığımız ev limandan 15 dakikalık yürüme mesafesindeydi. Aslında limanda da kalınacak çok fazla pansiyon ya da kiralık ev var. Ancak biz hemen önünde plajı olan ve limandaki evlere kıyasla daha geniş ve konforlu bir villa kiraladık. Viila iki katlıydı. Üst katımızda Fransız bir aile kalıyordu. Sonraki günlerde kızları, kızlarımızla arkadaş olup plajda oynayacaklardı.

chalkideki evimiz chalkideki evimiz2 chalkideki evimiz3 chalkideki evimiz4

Ve en çok sevdiğim ve en çok vakit geçirdiğimiz evimizin geniş verandası. Bütün ihtiyaçlarımızı karşılıyordu. 4 kişilik yemek masası, oturma grubu ve inanılmaz konforlu şezlonglarıyla verandamız, güneşten her bunaldığımızda bizi kendine çekti. Bu verandada deniz manzarasına doyduk diyebilirim. Oturduğumuz yerden geçen feribotları gece gündüz izleyebildik. Duvarda asılı olan tahta kapı, bir tablo gibi öyle güzel bir hale getirilmiş ki bayıldım.

veranda2

Kaldığımız yer Ftenagia plajının hemen arkasıydı. Ftenagia plajı Chalki’de denize girilebilecek en iyi plaj bence. Zaten fazla plaj da yok. Plajda tek bir taverna var ve işletmecileri çok sıcak. Yemekleri çok leziz ve çok taze. Plajda güneşlenirken taze taze iplere asılan ahtapotları izleyerek, yalanabilirsiniz. Sonra biraz daha acıkmayı beklemek isterseniz 100 metre arkadaki evinizden buz gibi bir bira alıp denizin tadını çıkarabilirsiniz. Yani mesela…

ahtapotlar ftenagia beach ftenagia beach2 ftenagia beach3

Limanda alışveriş yapabileceğiniz birkaç küçük bakkal olduğunu söylemiştim. Üstelik satın aldıklarınızı evinize kadar getiriyorlar. Et, tavuk genellikle donuk olarak satılıyor. Kaldığımız evin bahçesinde bir akşam barbekü keyfi yaptık. Satın aldığımız donuk etler pek de bir lezzetli geldi vallahi.

bakkal

Bu adaya gelip de saatlerce uyumak çok manasız. Çocuğunuz varsa bu zaten çok mümkün değil gerçi. Günün en güzel saatlerini kaçırmış oluyorsunuz. Limanın tam karşısından doğan güneşin ışıklarıyla daha da güzel görünüyor Chalki. Bir sabah evde herkes uyurken kalktım. Fotoğraf makinemi ve şapkamı takıp düştüm yollara. Chalki limanına giden 15 dakikalık patika yolu, denizi izleye izleye yürüdüm. Evlerin arasından giden merdivenli dar yollar tam benlik. Günün bu erken saatlerinde duyduğum tek ses; etrafımdaki çiçekleri ziyaret eden arılar ve deklanşörüm. Yürüyüşüm boyunca içinden geçtiğim manzaralar işte böyle:

chalki2 chalki3 chalki4 chalki5 chalki6 chalki7 chalki8 chalki9 chalki10 chalki11 chalki12 chalki13 chalki14 chalki15

Tanıştırayım: Bu da sabah yürüyüşü sonrasında musmutlu olan bendeniz… Sonrasında eve gidip, küçük mutfağında mutlu bir kahvaltı hazırlamakla meşguldü.

bendeniz

Ertesi gün erken kalkma sırası Selin ve babasındaydı. Akşam bakkaldan aldıkları basit bir oltayla limana gittiler. Selin ilk defa balık tutacaktı ya da tutacağını zannediyordu. Tutamadılar tabi ama balığa gitme ritüeline uyması, heyecanlanması ve sabırla beklemesi bile keyifli bir deneyimdi bence

balik tutmaca balik tutmaca2

Selin ve babası balık tutmaya çalışırken, ben de Çağla’yla birlikte kızlar için kahvaltılık bir şeyler hazırladım. Limandaki cafede kahvaltı yapmaya karar vermiştik. Cafede otururken birden etrafımız kalabalıklaştı. Elbiseli kızlar, döpiyesli kadınlar, şık adamlar doldu etrafa. Şık derken düğün şıklığı anlaşılmasın tabi. Ada rahatlığında şıklık ancak giyilen bir gömlek ya da uçuş uçuş bir etek kadar oluyor. Derken gürültülü konuşmalar, kahkahalar sardı her yeri. Günlerden Pazardı. Meğer bugün bir vaftiz töreni varmış adada. Kucaktan kucağa dolaşan 9-10 aylık bir bebeğin vaftiz töreni için toplanmışlardı. Bir otobüse binerek kiliseye gittiler. Biz de kaldığımız villaların bakımından sorumlu Altin (Yanni) küçük kamyonetinin arkasında Kania Plajı’na doğru yol aldık. Kamyonetin arkasında olmak çok değişikti. Kızlar çok eğlendiler.

Kania Beach sessiz bir plaj. Ağaçların gölgesinde oturabilir, cam gibi bir denize girebilirsiniz. Evet burada da yiyecek ihtiyacınızı karşılayacak, çıtır çıtır deniz ürünleri ve balık yiyebileceğiniz enfes bir taverna var.

kania beach

Gittiğimizde plajda bir etkinlik olacak gibiydi. Masalar bir yemek organizasyonu için kurulmuştu. Kutlanacak olan her ne ise, her şey plaj konseptiyle uyumluydu ve çok şık görünüyordu.

plajda kutlama

plajda kutlama2

plajda kutlama3

Biz şezlonglarımızda uzanmış, denizi seyrederken misafirler teker teker önümüzden geçmeye başladılar. O an anladık ki ada gerçekten çok küçük. Birkaç saat önce vaftiz töreni hazırlığı yaparken gördüğümüz insanlar, tören sonrası burada yemek yiyeceklerdi. Etrafımız birden çok neşelendi. Sakinlikten eser kalmadı. Hatta plajda o kadar çok yer kaplıyorlardı ki, sanki biz yanlış yerdeydik ve sanki giyinik olmamız gereken yere mayolarımızla gelmiştik. Komik oldu tabi. Bir süre sonra kızlarımıza çocuklar için hazırladıkları şekilli kurabiyelerden ve şekerlerden verdiler. Bir şekilde biz de dahil olduk partiye. Tebrik ettik aileyi tabi. Hayırlı olsun dileklerimizi ilettikten sonra, ufak ufak oradan uzaklaştık.

Gittiğimiz bir diğer plaj da Pontamos’tu. Arabamız olmadığı için yürümek durumundaydık. Yürüyüş yolunda yel değirmenlerini görürüz dedik ve başladık yürümeye. Giderken rahattık ancak dönüşte sıcak bastırınca kızlarla birz zorlandık. Poontamas plajında sahil kum olduğu için çocuklu aileler daha çok tercih ediyormuş. Ben çok sevemedim açıkçası. Su çok berrak değildi. Kalabalıktı ve plaja inen merdivenlerin altında arıların yuvası vardı. Çocukların kumsalda yürürken yanlışlıkla bir arıya basabilme ihtimali tedirgin etti beni. Ama herkes halinden memnun görünüyordu. Fotoğraf erken saatlerde çekildiği için plaj bomboş gözüküyor ama sonradan oldukça kalabalıklaştı.

yel degirmeni

Yel değirmenlerinden Chalki’nin ve 15 dakika yürüme mesafesinde olan kaldığımız villaların görünümü şöyle:

chalki goruntu villalar

pontamos beach

Adada akşamları yemek yemek tam bir keyifti bizim için. Özel olarak önerebileceğim bir yer yok. Her gün farklı bir yerde yedik ve hepsini de çok beğendik. Akşamları restoranlarda Türk gruplara rastlıyorduk. Genellikle kendi tekneleriyle geliyorlar. Önümüzdeki yıllarda daha çok Türk görürsem hiç şaşırmam. Çünkü Chalki ‘nin dokusu bilindik Yunan adalarından daha farklı. Değişik bir cazibesi var. Hem ufak olması, hem de beklentilerinizi karşılaması açısından kesinlikle tatil yapmanızı önerebileceğim bir ada. Ruhumun hafiflemeye ihtiyacı var diyorsanız, Chalki kulağınıza bir şeyler fısıldar elbet…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir