Avrupa Macerası-İsviçre: Bern-1

Avrupa Macerası-İsviçre: Bern-1

Bern’e doğru yola çıktım ama İsviçre’nin kırsal kesiminde carpool bulmak pek mümkün olmadı. O yüzden de yine trene binmek (31 CHF= 25 EUR) zorunda kaldım. Şöyle bir düşündüm de neyse ki kalacak yer ve yemeklerin büyük bir kısmı konuksever İsviçreli’lerin ikramı idi, yoksa benim bütçe ne olurdu bilmiyorum.

Bern tren istasyonundan çıkınca kendinizi şehir içi tramwayların ve otobüs duraklarının olduğu noktada buluyorsunuz. Karnım çok acıktığı için soluğu şehrin meşhur yemece-içmece yerlerinden Markthalle’de aldım. Markthalle’de Çin, Orta Doğu, Hindistan, Türkiye gibi birçok ülkeye özgü lezzetleri tatmak mümkün. Ben hem diğerlerine göre ucuz hem de bildik birşey yemek için Türk mutfağını tercih ettim. 1 çorba ve 1 lahmacuna 15 EUR gibi bir fiyat ödediğimi hatırlıyorum.

P1020852 P1020854

Markthalle’de birşeyler atıştırıp yakıt ikmali yaptıktan sonra tren istasyonundaki turizm bürosundan aldığım haritaya şöyle bir göz attım ve danışmadaki kızın bahsettiği çeşmeleri bulmayı kendime bir hedef koyarak şehir merkezini keşfe başladım.

Şehir merkezi Aare nehrinin yaptığı bir kıvrımın içine konumlandırılmış.  Tren istasyonundan ana caddeler olan Marktgasse’yi veya Schauplatzgasse’yi doğuya doğru takip ettiğinizde aşağı yukarı bütün görülmesi gereken yerleri görmüş oluyorsunuz ve nehri kesen Nydeggbrücke köprüsünü geçtikten sonra “Ayı Parkı”na varıyorsunuz. Hikaye o ki şehrin kurucusu olan 5. Berchtold ava çıkmış ve ilk vuracağı hayvanın adını şehre vereceğini söylemiş. Avda da ilk olarak bir ayı vurunca şehrin adı Bern (Barn) olmuş. Bu nedenle ayı figürü şehrin simgesi ve her tarafta yer almakta.P1020893

Markthalle’den ilk olarak Spitalgasse’ye ilerledim. Kesen ilk sokaktan sağa sapınca Bundesplatz’a ulaştım. Bern meclisi ve merkez bankası burada yer alıyor.

P1020863 P1020865

Bundesplatz’dan Marktgasse’ye ilerledim. Yol üzerinde görünen çeşmeler oldukça sevimli. Bana en ilginç geleni ise saat kulesinin yakınındaki Ogre Fountain’da küçük bebekleri yerken tasvir edilmiş canavar heykeliydi.

P1020857  P1020868 P1020866P1020874 P1020871 P1020861

Kornhausplatz’dan kuzeye doğru ilerledim ve Kornhausbrücke köprüsünden şehri seyretme amacıyla köprünün üzerine çıktım. Gördüğüm manzara aklımı başımdan aldı. Yemyeşil bir örtüyle bezenmiş billur Aare nehrinin etrafına sıralanmış evler çok hoşuma gitti. “Vay be ne hayatlar var” dedim bir kez daha.

P1020886P1020887 P1020876

Köprüden hayran hayran şehre baktıktan sonra Marktgasse’ye geri döndüm. Bern şehir merkezi 1983 yılındı Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girmiş ve bunu kesinlikle hak ediyor.  Şehir merkezinde görülmesi gereken en önemli atraksiyonlardan bir tanesi içinde her saat başı hareketlenen küçük heykelciklerin bulunduğu saat kulesi (Zytglogge). Saat kulesinde bir benzeri Prag’da bulunan astronomik saati görmek de mümkün

P1020894

Şehir merkezinde tam 11 tane süs çeşmesi bulunmakta. Bunların birçoğu Marktgasse üzerinde. Diğerleri ise Aarbergergasse, Spitalgasse, Barenplatz, Kornhausplatz ve Münsterplatz’da bulunuyor.İlginç bir fikir gerçekten. Bu arada Bern’deki çeşmelerin hepsinin suyu içilebiliyor. Sıcak aylarda dolaşırken yanınıza bir şişe almanız yeterli.

P1020896 P1020897    P1020905

P1020903

Marktgasse’nin uzantısı olan Kramgasse ve Gerechtigkeitsgasse’den ilerleyince Nydeggbrücke’ye ulaştım. Buradan görünen manzaralar da çok etkileyiciydi.

P1020921

Hemen nehir kıyısına inmek istedim ancak yavaştan akşam olmaya başladığı için buraları ertesi güne bırakıp köprünün diğer tarafındaki Ayı Parkı’nı ziyaret etmeye karar verdim.

P1020920  P1020914

Ayı parkını geride bırakıp üzerinde yazılar olduğunu şans eseri fark ettiğim taşlı yolu takip ederek  gözlerden ırak bir noktada bir bankın üzerine uzandım ve etraftaki kuşlarla birlikte çantamda kalan son kurabiyeleri yedik.P1020919

Ayı parkından dönüşte Marktgasse’nin alt paralelinden yürüdüm. Burada İsviçrenin en yüksek kilisesi olan Münster bulunuyor. Kapısı oldukça ihtişamlı geldi. Kilisenin yanında dinlenmek için güzel bir de park bulunuyor.

P1020983  P1020985 P1020984

Münstergasse’den batıya ilerleyince Bern Konser salonunun bulunduğu Casinoplatz’a ulaştım.P1020891

Artık akşam olmuştu ve Bern’deki ev sahiplerimle tanışma vakti gelmişti. İstasyona gidip söyledikleri otobüse bindim. Bernliler gerçekten çok kibar insanlar, bir kişiye inmem gereken durağı sorduğumda yolculuk boyunca birkaç kişi bana kaç durak kaldığını anlattı. Kısa bir yolculuğun ardından otobüsten indim. Robin sağolsun beni durakta karşıladı evi bulmakta zorluk çekmeyeyim diye.

Eve vardığımızda ne göreyim; klasik Alman mimarisinde şahane bir müstakil ev. Robin, Lea ve 4 arkadaşı koca evi paylaşan öğrenciler. Arkadaşlar eve pizza fırını ve bar gibi eklemeler de yapıp evi tam bir eğlence merkezine dönüştürmüşler.

O akşam da pizza gecesiymiş ve herkes bir malzemeyi hazırlıyordu. Ben ne yapabilirim diye sorduğumda “sen misafirsin keyfine bak” dedilerse de muhakkak birşey yapmam gerekir dedim. Onlar da eğer garipsemezsem pizzalar odun ateşinde pişeceği için odun kırabileceğimi söylediler. Hayatımda hiç yapmadığım bir şeydi ama neden olmasın deyip baltayı kaptığım gibi kırmaya başladım. Oldukça hoşuma gitti. Lozan’daki ev sahibemin otomobilinin lastiklerini değiştirmemden sonra odun kırmak da couchsurf sırasında yaptığım ilginç aktiviteler arasına girdi.

Odun ateşinde pişen bol malzemeli pizzalarımız tam anlamıyla harikaydı. Yemekten sonra biraz sohbet ve müzik dinletisinin ardından Bern’deki ilk günümü noktaladım.

9 thoughts on “Avrupa Macerası-İsviçre: Bern-1

 1. eee hani tas firinin fotograflari?Cok merak ettim dogrusu,tabi gezinin geri kalanini da ,bende henüz görmedim ama cok methini duydum,iyi gezmeler dilerim size.

  1. Merhaba,
   Öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Fotoğraflar bir sonraki yazıda Başlarken belirttiğim rotadaki şehirlerden her biri takip eden cumartesi günü yayınlanacak (eğer başarabilirsem )
   Takipte kalın lütfen.

   Size de iyi gezmeler

 2. yayınlamış olduğunuz o Bern şehrini iyi bilirim.Her 15 günde bir gider gezerdim.Gerçekten sanat eserleriyle harika bir şehir.Tarihi dokusu hiç bozdurulmamış.Benim orda yaşadığım 1982-1987 yıllarındaki gibi görünüyor.Bern,Biel-Bienne,Lyss,Aarberg buraları çok iyi bilirim.

  1. Keşke bizim ülkemizdeki güzel eserleri de böyle koruyabilecek bir bakış açısı gelişebilse.

 3. Haftaya zürihe gideceğim kısmetse.Gezilebilecek yerler konusunda tavsiyelerinize ihtiyacım var.

 4. Disi sizi yakar ici bizi vr takildigim bisey var demissinki sicak kanli ikram sever millet sen galiba sicaklik ve ikram sever millet gotmemissin burda sana 5 rap kurusluk yani ikramda bile bulunmazlar dunyanin en yobaz milleti isvicreliler yada 20 yildir bizler yanlis tanimisiz bu insanlari sen 2 saatte tabidiysan olaganusth guckere sahio birisin brawo sana

  1. Ben yaşadıklarımı anlattım yalnızca. Hiç tanımadığınız birine yolladığınız mesajda kullanmış olduğunuz üsluba bakılırsa sizin yaşadıklarınıza şaşırmadım doğrusu. Memnun değilseniz 20 yılınızı heba etmeseydiniz keşke. Kişilerin hak ettikleri muameleyi gördüğüne inanıyorum.

 5. Gezi bloğunuzu yeni keşfettim ve henuz detaylı bakamadım. Turist olarak geldigimde ben de cok sıcakkanli olduklarını dusunmustum fakat yasayinca cogunlugun oyle olmadıgı konusunda diger arkadasa katılıyorum. Tabii ki bu bir gezi blogu oldugu icin yorumlarda da sosyolojik analize gerek yok 🙂

  1. Yazıda da bahsettiğim üzere ben sadece gezgin olarak tecrübelerimi aktardım. Yine yazılarımda bahsettiğim üzere önceden hiç tanımadığım insanların evinde hiç bir karşılık olmaksızın konakladım ve gittiğim her yerde pek iyi ağırlandım. Sıcak kanlı kelimesini zaten kullanmadım. Toplumun geneli hakkında da bir görüş bildirmedim. Bildirmek de haddim değil zaten. 1960’lardan bu yana Avrupa’ya yerleşen vatandaşlarımızın profilini, oralara ne sebeple gittiklerini, yaşadıkları travmaları çok iyi bilirim. Gurbetçilerimiz ile Avrupalılar arasındaki din, dil, ırk farklarının günlük hayata yansıyor olması çok normal. Hiç kendimizi kandırıp avutmayalım. Onlar bizim ülkemize gelse ve kendi değerlerini olduğu gibi yaşamaya devam etseler,sanki son derece hoş görülü davranırmışız gibi… Oralarda bir imaj yaratmışsak bunu yaratanlar birazcık da şapkalarını önüne koyup düşünmeli belki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir