Avrupa Macerası-Almanya:Berlin

Avrupa Macerası-Almanya:Berlin

Tez yazımının bitmesiyle gelen rahatlıkla Avrupa gezime doğu avrupa ülkeleri ile devam etmeye karar verdim. Polonya, Slovakya, Macaristan öncesinde Berlin’e giden bir carpool bulunca bir de couch ayarladım ve tekrar düştüm yollara. Ama yine Maastricht’ten kalkan bir araç bulamadığım için mecburen önce belediye otobüsüyle Aachen’e gittim. O zamanlar şaşırtıcı geliyordu ülkeler arasında çalışan belediye otobüsü olması. Şimdiyse AB’de sınırların olmadığı fikrine alıştığım için çok normal geliyor.

Aachen’de tren istasyonuna vardığımda carpool’u telefonla konuşarak teyit edemediğim için biraz endişeliydim doğrusu. Şahısla ingilizce mesajlaştığımız için nereli olduğunu da kestiremiyordum. Beklerken birden yanıma son model siyah bir BMW 740 yanaştı ve içinden 3 tane genç hiphopçu indi.

P1030197

Bir süre bana baktıktan sonra:

-Türk müsün ağabey?

-Evet.

-Yeaa ağbii biz gidiyoz Berlin’e, karpul karpuul biziz.

Vay anasını, ikinci carpoolda da toprağımızdan kopmadık diyerekten bir dumur yaşasamda en azından bu sefer araç güzel diyerek arabaya bindm. Toprağımızdan kopmamak bir yana bir de hemşerimizi bulmam (bkz. aracın plakası) tam nokta vuruşu oldu. Sonra Alpa Gun lakaplı şöför kardeşimizin babasının fırınına uğrayıp yanımıza simit alıp yolluk yaptık (bi de yımırta haşlasaymışız keşke :)).

İşte ne olduysa yola çıktıktan sonra oldu. “Kardeş bu Alpa Gun” nedir diye sormuş bulundum. Bana uzaylı görmüş gibi baktıktan sonra “nasıl ya sen Alpa Gun’u bilmiyon mu abi?”dediler. “Yoo” deyince, yol boyunca 50-60 kere Top Story ve 20-25 defa Auslander‘i dinleyince anladım kim olduğunu. Başka şarkı çalmaya maalesef ikna olmadı hiphopçu kardeşlerim. Arzu ederseniz o havayı yaşamak için sizde yazı boyunca müziği dinleyebilirsiniz 🙂

Böyle böyle, gurbetçinin dertlerine tercüman olan Alpa Gun’ın şarkılarını dinleyerek  geçen 7,5 saat sonunda nihayet Berlin tren istasyonuna vardık ve gurbetçi kardeşlerimle vedalaştım.P1030199

Aslında Berlin maceralarım daha önce papillon’un kaleme aldıklarından pek farklı değil. O nedenle burada yalnızca papillonun tavsiyelerine birkaç eklemem olacak. Mesela TV kulesi Fernsehturm. Kuleden şehrin iki yüzünü de görmek mümkün.

P1030343 P1030330 P1030335 P1030325  P1030332 P1030334Görülmesi gereken başka bir yer de duvarın eskiden bulunduğu nokta. Bernauer Strasse 111’de ücretsiz gezilebilen Documentation Center meraklıkları için bulunmaz bir nimet. P1030323Aşağıdaki resimde yer alan çubuklar eskiden duvarın bulunduğu noktaları gösteriyor.P1030324Mühlenstrasse’de ise şimdilerde uluslararası özgürlük müzesi olan ve eski grafitilerin sanatçılar tarafından yeniden yapılmış/restore edilmiş versiyonlarını görmek mümkün.P1030293 P1030300 P1030284 P1030287P1030303Berlin hakkında daha detaylı bilgi için eski yazılarımıza göz atabilirsiniz. Benim son olarak eklemek istediğim şey ev sahibimin aşağıdaki bitkiden yapmış olduğu çok hafif ve enfes yemek. Bunun ne olduğunu bilen varsa lütfen yorum kısmına eklesin 🙂P1030387P1030390

Sonraki durak Krakow ve yaşayan bir II. Dünya savaşı hikayesi…

4 thoughts on “Avrupa Macerası-Almanya:Berlin

  1. Mürver çiçeğine benzettim ama nasıl bir yemeği yapılıyor fikrim yok. Likörünü ve şerbetini yapıyorlar sanırım. Bir ara İkea’da şerbeti satılıyordu.

  2. Ben de tesadüfen girdiğimde yazınızı okuyup çiçekleri görünce mürver çiçeğine benzediklerini söyleyecektim ki zaten yazmışlar. Fotoğrafa göre sanki mürver mücveri yapmışlar! Ama yemeği ilk defa duyduğum için içinde ne olabilir bilemiyeceğim. Muhtemelen un, ve yumurta bulamacına batırılmış ve yağda kızartılmış gibi görünüyor. İçine neler katılmış olduğunu, yiyenler belki damaklarında hisettikleri biber ya da başka baharat gibi tatları yazlarsa öğreniriz. Bahsedildiği gibi ikea da mis kokulu şurubu ile portakalla karışık çok güzel olan reçeli (biraz jölemsi) satılıyor. Sanırım o güzel kokusunun en çok tatlıya uygun olacağını düşündüğümden siz yemek demişsiniz ama yine yumurta, un, k.tozu ve belki biraz şekerle ya da kızardıktan sonra içine atılacağı şerbetle tatlandırılmış bir tatlı da yapolabilir diye düşünüyorum!
    İnsanın her zaman öğreneceği birşeyler oluyor, sizden de bunu öğrendik ne güzel, paylaştığınız için teşekkürler! Yeni yolculuklarla yeni tatlarda buluşmanızı diliyorum:)

    1. Una bulandığını ve yağda kızartıldığını hatırlıyorum…artık kalanını deneme yanılma yoluyla bulacağız ya da tarifi istemem gerekecek:) güzel yorumunuz için çok teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir