Berlin-3.bölüm

Berlin-3.bölüm

Berliner Domun karşısında bir parka oturup hem rotamın kalan kısmını gözden geçirdim hem de Berlinde bulunduğum zamanlar içinde yakaladığım yarım saatlik güneşin keyfini çıkardım.

IMG_2747

Kilisenin hemen arkasında bütün ihtişamı ile Berlinin sembollerinden olan  TV kulesi Fernsehturm görünüyordu.

IMG_2744

Ancak rota üzerinde bana oldukça ilginç gelen bir müze mevcuttu.

IMG_2749

DDR museum, Spree Nehrinin kıyısında Berliner Domun hemen arkasında olan, Demir Perde döneminde Doğu Almanyadaki hayat ile ilgili oldukça değişik bilgiler öğrenilebilecek bir müze. Özellikle benim gibi Good Bye Lenin ve Das Leben der Anderen gibi filmleri seven bir insan için güzel bir deneyim olduğunu söylemek isterim. Aslında ülkemizde 70 li yıllar ve 80 lerin sonu arasındaki dönemde de benzer şeyleri yaşadığımızı söyleyebilirim. Yönetim şekli farklı olsa da halkın sosyal anlamda yaşadıkları çok da farklı gelmedi bana.

IMG_2751

İnsanların yıllarca sıra bekledikten sonra sahip olabildikleri yegane ve de efsane araba Trabi ile Budapeşte de sadece dışardan fotoğraf çektirebilmiştim. Bu sefer içine de girdim. Kısmet olursa bir dahaki sefere sokaklarda turlamayı düşünüyorum.IMG_2762

Doğu Alman günlük hayatı, demirperde rejimi ve politik çalkantılar  ile ilgili yeterince bilgi aldıktan sonra rotama devam ettim.

IMG_2765

Rotes Rathaus yani kırmızı belediye binasının yanından geçip Berlinin en eski kilisesinin de bulunduğu 750 yıllık bir meydan olan Nikoliviertele geldim.IMG_2776

Burası Arnavut kaldırımlı sokakları, dar ve labirent yolları ile oldukça şirin geldi bana.

IMG_2767 IMG_2768

IMG_2769IMG_2770

15 dakika kadar ara sokaklarda dolanıp rotama devam ettim. Fernsehturma az kalmıştı. Ancak yanına vardığımda oldukça uzun bir kuyruk ve bekleme süresi ile karşılaştım. Aslında gün içinde erken rezervasyon yapılırsa belirli bir saatte gelip sıra beklemeden girmek mümkünmüş ama bunu bilmediğimden kuleye çıkamadım.

IMG_2778

Yanından geçip Alexanderplatza geldim. Burası Doğu Berlinin ticari merkezi konumunda iken birleşme sonrası eski canlılığını kaybetmiş. Ağaçsız beton bir meydan ve etrafını çevreleyen birkaç büyük alışveriş merkezi ile dondurucu havanın da etkisi ile oldukça soğuk gözüktü gözüme.

IMG_2785

IMG_2788

Buradan sonra rotamı Türkiye dışında en çok Türkün yaşadığı Kreuzberge çevirdim. Ana caddelerinde yürürken yanımdan geçen insanların Türkçe konuşması, her tarafta dönerci ve köftecilerin olması insanı oldukça değişik hissettiriyor. Bir an kendimi memlekette hissettim.

IMG_3022 IMG_3024

Artık epey geç olmuş, yorulmuş, üşümüş ve de uykum gelmişti. Otele döndüm.

IMG_3043

Ancak içeri girmeden hemen yan taraftaki radyo kulesine doğru yürüdüm. Işıklandırması ile son derec şık görünüyordu. Maalesef kule kapanmıştı bu nedenle buraya da çıkamadım ve sadece aşağıdan fotoğraf çekmekle yetindim. Berlinde yüksek yerlerle ilgili pek şansım tutmadı.

IMG_3036

Ertesi gün sabahtan kursa katılıp öğleden sonra trenle Dresdene hareket edeceğim için turumu burada sonlandırdım. Berlin dışardan soğuk gibi görünse de –ve hava oldukça soğuk olsa da- aslında son derece canlı, modern ve gerçek anlamda gelişmiş bir Avrupa başkenti olarak bende son derece olumlu bir iz bıraktı.

3 thoughts on “Berlin-3.bölüm

  1. Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Fırsat buldukça yeni yazılar eklemeye çalışıyoruz. Ben de bir Ankaralı olarak sizin blogunuzu oldukça faydalı ve bir o kadar da iştah açıcı bulduğumu söylemek isterim. Takip edilen bloglar arasına girmiştir. Sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir