Berlin-2.bölüm

Berlin-2.bölüm

IMG_2675

Unter den Linden boyunca doğuya doğru yürüdükten sonra üzerinde Galeries Lafayette, Quartier 206 ve Quartier 205 gibi ünlü alışveriş merkezlerinin bulunduğu Friedrichstrasseye saptım.

IMG_2678  IMG_2682

Bunlardan birinin ortasındaki galeride hurda otomobil parçalarından oluşan bir kolon oldukça ilginç geldi.

IMG_2683

Biraz ısınıp vitrinlere baktım ancak Berlin oldukça pahalı bir şehir. Açıkcası uygun fiyatlı hiçbir şey bulamadım. Sadece soğuktan donmamak için bere ve eldiven takviyesi yapıp yoluma devam ettim.

IMG_2685

 

Bu caddenin sonunda ünlü sınır geçiş noktası olan Checkpoint Charlie var.

IMG_2695

IMG_2687

Bütün turistler bu noktaya varmak için cadde boyunca yürüyorlardı.  Sonunda CC ye vardım. Ancak LP rehberinde de belirtildiği gibi şu an bir tourist trap olarak görev yapmakta. İnsanlar Amerikan askeri üniforması giyenlerle fotoğraf çektirmek için kuyruk oluşturuyorlar.

IMG_2689

Burası soğuk savaş döneminde Amerikan tarafı ile Sovyet tarafını ayıran en ünlü geçiş noktası imiş. Araçların içinde veya kılık değiştirmiş olarak doğudan batıya bir sürü kaçış geröekleştirilmiş. Tabiki bir o kadar da kaçak geçmek isteyen insanın yakalanıp hayatını kaybetmesine veya yıllarca hapis yatmasına sebep olmuş son derece tarihi bir nokta.

 IMG_2688 

CC nin hemen yanında duvarın tarihi ve yıllar içinde gerçekleşen olaylarla ilgili son derece ayrıntılı bir müze var. Gerek dışardaki buz gibi hava, gerekse konuya olan özel ilgim nedeniyle uzun bir kuyrukta beklemeyi göze alıp içeri girdim.

IMG_2823

Kendi tasarladığı araç ile 1964-1966 yılları arasında 55 kişinin resimdeki şekilde kaçışına aracılık etmiş Kurt Wordelin VW marka arabası

IMG_2824

Bu fotoğraf Berlin ile ilgili ikonların önemli bir kısmında mevcut. Doğudan Batıya kaçan ilk Doğu Alman sınır muhafızı

IMG_2829 

Müzik enstrümanını koymak için kullandığı kutunun içinde sevgilisini kaçıran bir müzisyenin kullandığı araç

IMG_2828

Kaçış için kullanılan başka bir zırhlı otomobil

Bu müzede insanların sevdiklerine ulaşmak için göze aldığı tehlikeler, akıl almaz icatlar, duvarın tarihi boyunca her iki taraftan ve dış dünyadan duvara yapılan ziyaretler, duvara yönelik tepkiler mevcut. Özellikle ilgilenenler için şiddetle tavsiye ederim.

Müzeden çıkıp şehir turuna devam ettim. Geldiğim yoldan Friedrichstrasse boyunca geri dönüp Mohrenstrasseden sağa dönünce LP rehberinde Berlinin en güzel meydanı olarak adlandırılan Gendarmenmarkta vardım. Özellikle yazın güneşli bir havada, kalabalıklarla beraber buranın keyfinin çok güzel çıkarılacağını söyleyebilirim. Ancak ben orada iken felaket bir yağmur bastırdı. Kendimi en yakındaki bir kafeye atıp bir kahve ve cheesecake ile enerji depoladım.

Meydanda başlıca 3 tane mimari açıdan son derece önemli bina mevcut

IMG_2709

Alman kilisesi

IMG_2702

Konser salonu

IMG_2706

Fransız kilisesi

Meydanı geride bırakıp tura devam ettim. Kuzeydoğu yönünde ilerleyip 1933 yılında binlerce kitabı yaktıkları meydan olan Bebelplatza vardım.

imageIMG_2717 Böylece tekrar Unter den Lindene çıkmış oldum.

IMG_2719 

Tam karşımda Marx ve Engelsin de öğretim gördüğü, Albert Einsteinın ders verdiği Berlinin en eski üniversitesi olan Humboldt Üniversitesini gördüm.

IMG_2715

Hemen yanında ise Neue Wache isimli ve içinde savaş karşıtı bir anıt bulunan neoklasik tarzda binayı gezdim.

IMG_2724 IMG_2722

Unter den Lindenin sonunda Berlinin dünyaca ünlü 5 müzesinin üzerinde yer aldığı Museuminsel denen müzeler adasına ulaştım.

IMG_2729

Bu adada bir antika cenneti olan Pergamonmuseum (Bergama müzesi),

IMG_2731

Avrupa sanatı ile ilgili içeriği ile Bodemuseum, özellikle antik Mısır koleksiyonu ile ünlü Neues Museum, 19.yüzyıl resimleri ile Alte Nationalgalerie ve antik Yunan ve Roma sanatı üzerine eserleri ile Altes Museum mevcut.

IMG_2735

LP özellikle Bergama müzesinin mutlaka gezilmesini öneriyor ancak vakit darlığından ben gezemedim, sadece dışarıdan fotoğraf çekmekle yetindim.

Müzeler adasının içinde bulunduğu bölgede gerçekten nefes kesici bir kilise olan Berliner Dom mevcut.

IMG_2736

Burası uzun yıllar kraliyet kilisesi olarak kullanılmış, şu anda ise müze, kilise ve konser salonu olarak hizmet veriyormuş.

IMG_2737

Güneşin nadir olarak yüzünü gösterdiği anlardan birinde güzel kareler yakalamayı başardım ve çevredeki banklardan birine oturup turuma kısa bir mola verdim.

3 thoughts on “Berlin-2.bölüm

  1. Hayatım yanında olsaydım; ıhlamur ağaçlarının altında romantik yürüyüşümüzü yaptıktan sonra o güzel alışveriş merkezlerinde romantik romantik alışveriş yapardık. Ben alacak bir şeyler kesin bulurdum 🙂 Tarihi belgesel tadındaki yazılarının takipçisiyiz 🙂
    Sezos

  2. bende yakn bir zaman içerisinde böyle bir seyahat düşünüyorm maliyet konusunda hiçbir fikrim yok ama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir