Barselona’dan günübirlik Figueres ve Girona

Barselona’dan günübirlik Figueres ve Girona

Figueres

Salvador Dali’nin doğum yeri olan Figueres İspanya’nın Katalan şehirlerinden birisi. Barselona’ya kadar gitmişken dünyaca ünlü Teatre-Museu Gala Salvador Dalí’yi (1960) görmeden dönmek istemedik. Dali Müzesi olarak adlandırılmasına rağmen Dali’nin renkli dünyasına eşlik edeceğiniz bu eğlenceli bina aynı zamanda bir tiyatro özelliğinde. Yani hem müze hem de bir tiyatro.

Binaya bakıldığında “Dışı böyleyse içi kimbilir nasıldır?” dedirtecek kadar ilginç bir yapı olduğu görülüyor. Dali’nin sıklıkla kullandığı yumurtalar ve yumurtaların arasında sıçramaya hazır bayan jimnastikçiler binanın çatısını oluşturuyor.

Resim, heykel vb. sanata olan düşkünlüğümüz sadece meraktan ibaret olduğu için müzenin girişindeki rehberli kulaklıklardan kiralamayı reddettik. Hal böyle olunca içeride gördüğümüz ve zaten ilginç olan her resmi ve her objeyi kendi anlayışımıza göre yorumlamaya çalıştık. Bir süre sonra çılgın Dali’nin çılgın objelerine akıl sır ermeyeceğini anlayıp sadece şaşırdık. Müzeden çıktığımızda Dali için düşündüklerimi şöyle özetleyebilirim; Çılgın, yaratıcı, hınzır, eşi benzeri bulunmayan, fazlasıyla zeki, cinsel dürtülerinin sürekli dürttüğü belli olan, şaşırtmayı seven, Picasso’yla derdi olan, “nü” çalışmayı seven, karısı Gala’ya aşık, karısı Gala’ya fazlasıyla aşık, karısı Gala yaşlanıp derisi büzüştüğünde bile hala aşık bir adam.

İşte önemli çalışmalarından bazıları:

Müzenin içinde Dali’nin kara kalem çalışmalarından yağlı boya tablolarına ve ilginç objelerine kadar birçok eser mevcut. Oldukça zaman alıyor. Beni en çok etkileyen bölümse Dali’nin kendisinin çizdiği ve New York Foundation’ın çizimlere göre ortaya çıkarttığı mücevherler oldu.

Bal peteğine benzetilen kalp

Figueres Barselona’nın 140 km kuzey doğusunda bulunuyor. Trenle rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Salvador Dali’yi yakından tanımak isterseniz, gidin görün derim. Entellektüel olmaya gerek yok, sanat aynı zamanda halk içindir unutmayın…

 Girona

Katalan tarihinde önemli yere sahip olan Girona sizi şaşırtacak kadar güzel ve romantik bir şehir bence. Benzetmek gerekirse; bu arada neden benzetme ihtiyacı duyarız o da ayrı bir konu. Bırak her yer, her şey özgün kalsın değil mi? Ama dayanamayacağım, lafın başını getirdim bir kere. Girona Floransa’ya benziyor. Eğer kuşkulu bakış atanlar varsa, illa onaylatmak isteriz ya, şöyle çevirebilirim mesela. “Yani biraz andırıyor.” İşin özü kahverengi bir nehrin iki yakasında bulunan renkli binalar çok hoş görüntüler oluşturuyor. Nehir boyunca ve nehre paralel uzanan Girona’nın dar sokaklarında mutlaka yürüyün ve bol bol fotoğraf çekin.

7 thoughts on “Barselona’dan günübirlik Figueres ve Girona

 1. S.Tolga Yavuz’un önerisi ile bu güzel siteye göz atmaya başladım. Çok güzel, özlü bilgileri ve nefis fotoğrafları bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum..
  Umarım ülkemize daha çok yer verebilirsiniz.
  Saygılar..

  Prof. Dr. Mehmet Tunçer

  1. Sayın hocam,
   Sitemiz hakkındaki güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederiz. Ülkemiz hakkındaki yorumunuza da katılıyoruz. Yakın zamanda yurtiçinden de çok güzel paylaşımlar yapmayı planlıyoruz.
   Saygı ve selamlar

  1. Huriye hanım selamlar,
   Sitemizin giriş sayfasında sağ taraftaki facebook iconunda beğen tuşuna tıklayıp sitemizdeki güncel yazı ve paylaşımlardan haberdar olabilirsiniz

 2. Merhaba, yakın bi r zamanda İspanya Girona’ya bir seyahatim olacak. Ancak Barcelona’da konaklamak Girona’ya günübirlik gidip gelmek istiyorum. Daha önce gitmiş olduğunuz için size sormak istediğim Barcelona’dan Girona’ya günübirlik nasıl gidip gelebilirim?

  Teşekkürler

  1. Yasemin Hanım selamlar,
   Biz Barcelonadan trenle Gironaya gitmiştik. Siz de aynı yolu kullanabilirsiniz. Trenler oldukça konforlu ve ulaşım rahat. Şimdiden iyi yolculuklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir