Likya Yolu temalı Akdeniz gezisi (Dinlenme Etabı): Antalya Merkez

Likya Yolu temalı Akdeniz gezisi (Dinlenme Etabı): Antalya Merkez

Bugün Likya Yolu yürüyüşlerimize ara vereceğimiz için günü bir nevi dinlenme etabı olarak değerlendirmeye karar verdik. Ne de olsa giderek yaklaşan büyük finali yapacağımız ve14 km sürecek Kelebekler Vadisi-Ovacık yürüyüşü için enerji toplamamız gerekiyordu.

O yüzden gündüz plaj eğlencesi akşam da kale içi gezmesi şeklinde planımızı yaptık. Kalmakta olduğumuz Lara Kapris Otelin konumu Lara Plajını kullanacaklar için iyi ancak bunun dışında otel hakkında söyleyebileceğim olumlu en ufak bir şey yok. Gitmenizi tavsiye etmem. Zaten sonradan gördüm ki Lara Plajının da pek bir özelliği de yok. Yalnızca içindeki kumdan heykeller müzesi ilginç olabilir.

Biz yine akşama kadar odamızda vakit geçirdikten sonra saat 16:00 sularında dışarı çıktık ve 10 dakikalık bir yürüyüşün ardından Lara Plajına vardık. Burada hemen hemen hiç turist yok diyebilirim. Plaj kum ve birkaç kilometre uzunluğunda.

Plajda biraz güneşlenip sıcaklayınca denize girmeye karar verdik. Ancak sudan çıktığımızda bizi kötü bir sürpriz bekliyordu. Kıyıya çıkardığımız terliklerimizin çalınmıştı. Uyduruk plaj terliğini dahi çalacak kadar alçalan ve bizi otele yürüyecek terlikten yoksun bırakanları buradan bir kez daha Allah’a havale ediyorum. İşin ilginci terlikleri dibine bıraktığımız insanlar da hiçbir şey görmemişti. Sinir bozan bu olay sonrasında, cebimdeki 10 TL’ye karşılık en kötüsünden bir terliği ödünç dahi vermeyi kabul etmeyen esnaf ve kendisinden kağıt otel terliklerinden 1 tane vermesini rica ettiğim otel görevlisinin vurdumduymaz tavırlarından sonra kendi memleketimde terliksiz biçimde otele döndüm ama çok canım sıkıldı. Sonradan üzerlerinde giydikleri şort-mayodan başka terlik, havlu, t-shirt vb. hiçbir şey olmadan plaja giden vatandaşları görünce durumun burada çok popüler olduğunu fark ettim ama iş işten geçmişti tabii ki.

Bari gidip güzel bir yemek yiyelim de moralimiz düzelsin dedik. Bu açıdan Arzum Döner (Metin Kasapoğlu cad.) sağolsun keyfimizi yerine getirdi. Mekanın klasiği döner gerçekten çok başarılıydı. Et belli ki Ankara’da ortalama bir mekanda yediklerimizden oldukça üst seviyedeydi.

P1130718 (1280x960)

Tatlı olarak gelen arap kadayıfı da hem bizden geçer not aldı hem de akşam yürüyüşümüz için iyi bir enerji kaynağı oldu. Bu sefer yemeklere dalmadan fotoğraflarını çekmeyi başarabildik:) 2 döner, 1 ayran, 1 yoğurt, 2 su, 1 arap kadayıfına toplam 52TL ödedik.P1130720 (1280x960)

Yemekten sonra siz değerli okuyularımız için özenle belirlediğim yürüyüş turunu gerçekleştirmek için şehir merkezine geldik. Yeme içme mekanlarının, park yerlerinin ve görülmesi gereken yerleri içeren aşağıdaki haritayı daha net görmek için resmi bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.Antalya_Kaleici_Yuruyus_TuruAracımızı merkeze yakın bir yere park ettikten sonra Recep Peker caddesi üzerinde yürüken ertesi gün sabahtan gelmek istediğimiz ve bir iş merkezinin içinde bulunan Börekçi Tevfik’in yerini tespit ettikten sonra yürüyüşümüzün başlangıç noktası olan Hadrian Kapısı’na ulaştık.

P1130722 (1280x960)

Hadrian kapısından kale içine girdikten sonra sağa doğru ilerleyerek saat kulesinin olduğu noktaya ulaştık. Burada Cumhuriyet Meydanı ve Yivli Minareyi gördükten sonra Uzun Çarşı sokaktan hediyelik eşya satıcılarının arasından geçerek Mermerli sokağa ulaştık.P1130728 (1280x960)

Eğer Antalya Limanı manzarası eşliğinde birşeyler yiyip içmek isterseniz Mermerli sokaktan sola döndükten sonra sağınızda kalan Kale Restorant/Bar güzel bir alternatif olabilir. Mermerli sokaktan aşağıya doğru ilerleyince Mermerli Banyo sokak ile kesiştiği noktada sağa dönünce limana inebilirsiniz. Buradaki çay bahçesi de manzaranın tadını çıkarmak için iyi bir alternatif.P1130734 (1280x960)

Yukarıdaki Antalya limanı manzaralarından sonra Mermerli Banyo sokaktan tekrar geri dönüp Mermerli sokağın uzantısı olan Ömer Efendi sokaktan kıvrılarak yukarı doğru kısa bir tırmanışın ardından minik bir parka ve seyir tepesine ulaştık.P1130740 (1280x960)

Parkın ardından Hıdırlık sokaktan rotamıza devam ettik ve Hıdırlık Kulesi’nin tam karşısında bulunan bir cafede mola verip taze portakal sularımız eşliğinde manzaranın tadını çıkardık.

P1130749 (1280x960)

Dinlenip tazelendikten sonra Karaalioğlu Park’a yürüdük ve Yenikapı sokağa dönüp kale içinin en canlı sokaklarından bir tanesi olan Hesapçı sokağa geldik. Hesapçı sokak boyunca tekrar Hadrian kapısına yürüdükten sonra turumuzu ve gecemizi tamamladık.P1130756 (1280x960)

3 thoughts on “Likya Yolu temalı Akdeniz gezisi (Dinlenme Etabı): Antalya Merkez

  1. Dönerler ağız sulandırıcı kıvamında 🙂 babacım yediğin içtiğin senin olsun bize gördüklerini anlat 🙂

  2. Arzum Döner’e nadiren gittiğimde hâlâ çocukluğumdaki samimiyetini ve lezzetini aradığım için olsa gerek hep bir hayal kırıklığı yaşıyorum ama yine de Antalya’nın en iyilerinden. Bir daha rotanızı bu civarlara çevirirseniz Şişçi Ramazan’a da gitmenizi tavsiye ederim, özellikle de meşhur Antalya piyazının tadına bakmak için. Ayrıca Konyaaltı plajının herhangi bir noktasından sabah erken saatlerde denize girmek varken, Lara plajı mı? 🙂 … Kaleminize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir