9. Gün:Buenos Aires

9. Gün:Buenos Aires

Birkaç gündür geceleri gezimizin kalan kısmını ayarlamaya ayırdığım için yazılara ara vermek zorunda kalmıştım. Bu satırları da Buenos Aires – El Calafate uçak yolculuğunda yazıyorum. Kaldığımız yerden devam….

Iguaçu’dan sonraki durağımız Buenos Aires (BA). Şelalelerin Brezilya kısmından BA’ya gitmek ile Arjantin kısmından BA’ya gitmek arasında kişi başı 50 USD fark olduğu için seyahatimizi Arjantin tarafından yapmaya karar vermiştik. Nitekim otelin 100 BRL fiyat çektiği otel-havaalanı (Puerto Iguazu-ARG) transferi için taksicilerle yaptığımız pazarlık sonucu 60 BRL’ye anlaştık (1 USD=1,8BRL).

Ülke değiştirirken herhangi bir aksaklık yaşamamak adına 13:00’daki uçağımız için saat 9:00’da yola çıktık. Çünkü oteldeki görevliler sınırı geçmenin 2-3 saati bulduğunu söylemişlerdi. Ancak sınırı geçmek çok kolay oldu ve saat 9:40’da Puerto Iguazu havaalanındaydık. Hemen valizlerimizi vermek için check-in bankosuna yanaştık. Puerto Iguazu havaalanı’da Brezilya havaalanı gibi oldukça küçük, yalnızca 2 kapısı (gate) var.

Burada bizi bir iyi bir de kötü haber bekliyordu. Biletlerimizi alırken Arjantin vatandaşları ile yabancılar için farklı tarifeler uygulandığını fark etmiştim. Bunun üzerine ben de biletleri internette sadece İspanyolca ve vatandaşlık konusunda herhangi bir uyarı bulunmayan bir acentanın web sitesinden neredeyse yarı fiyata almıştım. Fakat Aerolineas Argentinas bankosuna yanaştığımızda görevli hanım fark ödememiz gerektiğini söyledi. Birazcık “bu da nereden çıktı, biz biletleri alırken Türk vatandaşı olduğumuzu belirtmiştik, böyle rezalet olmaz” gibisinden şansımızı denesek de, görevli bayan yemedi. Böylece Arjantin’deki toplam 3 uçuşumuz için kişi başı 90USD fark ödemek durumunda kaldık. Biletler yine de baştaki yabancı vatandaş fiyatından ucuza geldi fakat Güney Amerika seyahatinin tamamı için öngördüğüm 1000USD’lik öngörülemeyen harcamalar kalemi 180USD’lik bir darbe almış oldu.

İyi haber ise saat 11:00’da BA’ya bir uçak daha vardı ve bu uçağa binebileceğimiz söylendi. Biz de “como no”(of course) deyip uçağa atladık. Böylece “vakit nakittir” gibi bişey oldu…

Otelimizi bulmak biraz zor olsa saat 15:00 civarında otelimize (Spot Buenos Aires) vardık. Önce rezervasyonumuzun konfirme olmadığını söyleseler de sonradan sıkıntı olmadığını belirtip bizi odamıza aldılar. Fazla vakit kaybetmeden eşyalarımızı bırakıp Buenos Aires sokaklarında dolaşmaya başladık.

Otelin bulunduğu Apasto bölgesinden Avenida Rivadavia’ya çıkıp şehrin merkezi olan Centro’ya kadar yürüdük. Yol üzerinde Plaza del Congreso ve Congreso binasi ilgi çekiciydi. Anladığım kadarıyla ABD Washington DC’deki meclis binası Capitol Building model alınarak inşa edilmiş(ya da tam tersi).

Av. Rivadavia’nın sonunda ise Plaza 25 de Mayo ve Casa Rosada (Pembe Köşk) güzel bir görüntü sergiliyordu.

   

Şehir merkezinde biraz dolanıp, sokakta eserlerini sergileyen zanaatkarlardan bir iki hatıra aldıktan sonra bir esnaf lokantasında meşhur arjantin bifteklerinin tadına bakma fırsatını yakaladık. Tabii ki İspanya’da keşfetmiş olduğumuz “menu del dia” dan. Ana yemek, salata, tatlı ve içecekten oluşan menü kişibaşı 25 peso (1 USD=3,9 peso). Ben carne asada (rosto) yerken Funda parrilla(ızgara) tercih etti. Etler güzeldi. Tatlı olarak aldığım “flan casero”de (krem karamel) ise yumurta kokusu çok yoğundu ve bir numarası yoktu. Funda’nın aldığı “dulce y queso” (karamel kalıbı ve peynir) gayet iyiydi.

3 thoughts on “9. Gün:Buenos Aires

  1. Hocam ilgiyle yazdıklarını okumaya devam ediyorum boşluk buldukça. Belki sonunda yazmışsındır ama dayanamadım yazmaya başladım: Güney Amerika Seyahatiniz boyunca yaptığınız her bir uçuş için havaalanları-havayolu şirketi-uçuş süresi-maliyet-tarih-websitesi bilgilerini istesem çok şey mi istemiş olurum?

  2. Merhabalar. Öncelikle anılarımızın size hayaller kurdurabilmesine sevindim. Şu anda evli misiniz bilemiyorum ancak şimdiden mutluluklar dilerim. Balayı için eğer güney amerikayı düşünüyorsanız San Carlos de Bariloche alternatif bir balayı mekanı olabilir.
    Fiyat ile ilgili sorunuzun yanıtı çok uzun olduğu için seyahat esnasında tuttuğum excel dosyasını güney amerika yazılarının sonuna linkledim. Oradan bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

  3. Hayır henüz evlenmedik. Patagonya'da sanırım San Carlos de Bariloche, not alıyorum. Sabit bir tatilden çok, mümkün olduğu kadar çok yer görmeyi planlıyoruz. Şu dosyaya bir bakayım da, size sorarım ondan sonra 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir