7.Gün – Barselona

7.Gün – Barselona

(11 Ekim 2008)
Barselona ve İspanya’daki son günümüze şehrin güney kıyısında yer alan Montjuic’i ziyaret ederek başladık. Montjuic, Yahudi Dağı anlamına geliyor ve bir zamanlar buralarda Yahudi yerleşimlerinin olduğu söyleniyor. Şehri tepeden gören bu ormanlık bölgeden teleferikle sahile inmek de mümkün. 1992 olimpiyatlarının düzenlendiği olimpiyat stadı da bölgede yer alıyor.
(Montjuic’den Barselona Limanı)
(1992 Olimpiyat Stadı-Montjuic)
Montjuic’in ardından Zafer Takı’nı görmek için Plaça Tetuan’a geldik ve bir benzeri Paris’te bulunan ancak Barselona’da İslam motiflerinin etkisinde kalınarak inşa edilmiş Arc de Triomf’u görme şansına nail olduk.
(Arc de Triomf)
Arc de Triomf’un ardından ise yakınlardaki çikolata müzesine uğramadan geçemedik. Museu de la Xocolata (kişi başı 4 €) hem çocuklar hem büyükler için oldukça çekici bir yer. Giriş bileti müzede yapılan çikolatalardan küçük bir paket. İçeride hemen mideye indiriliyor. Müzede kakaonun tarihinden, çikolata yapımında kullanılan en ilkel aletlere kadar birçok bilgi, araç ve gereç var. Ayrıca, çocuklara çikolata yaptırılan bir bölüm de mevcut. Çocuklarıyla Barselona’ya gidecek olanlar kaçırmamalı.
(Museu de la Xocolata)
(Museu de la Xocolata)
Çikolata müzesininde şansımıza Barselona futbol kulübünün müzesinin de bir kısmı sergilenmekteydi. Böylece, ünlü Barcelona FC’nin İspanya ve Avrupa’da kazanmış olduğu kupaların bazılarını yakından görme ve elleme fırsatımız oldu.
(Museu de la Xocolata’da Barselona FC’nin müzesiden getirilen kupalardan biri)
Barselona’daki son akşamımızda ise Avrupa’nın en büyük akvaryumu olduğu söylenen L’aquarium (kişi başı 16€) u ziyaret etmeye ayırdık. Sahilde yer alan ve bazı bölümlerinde deniz suyu kullanılan akvaryum gerçekten çok büyük. Hakkını vererek gezmek isteyenlere en az 2,5 saat ayırmasını tavsiye ederim. Burası da çocuklar için oldukça eğlenceli olabilecek bir yer. Kocaman vatosların ve köpekbalıklarının üstünüzden geçişini seyretmek oldukça heyecan verici. Ayrıca küçük havuzlarda çok değişik deniz canlılarını görme fırsatını yakalayabilirsiniz.

(L’aquarium)
(L’aquarium)

(L’aquarium)
İspanya’daki maceramızın sonunda, akşam yemeği için otelimize 15 dakika yürüme mesafesinde olan ve önceki gece gözümüze kestirdiğimiz Poble Sec bölgesindeki La Bodegueta adlı şarap evine gittik. İlk önce gelen garson kız bize İspanyolca bir şeyler söyledi ve birazcık da sinirli biçimde içeri gitti. Ardından şarapevinin sahibi yaşlıca bir adam masamıza geldi ve kibarca mutfağın kapanmak üzere olduğunu bu yüzden yemek siparişi alamayacağını söyledi. Durumu anlayınca biz de şarap, peynir ve gazpaco (ezmeli ekmek benzeri bir yiyecek) ısmarladık. Yalnızca şarap içeceğimize memnun olan şarapevi sahibi bize Castel Del Remei – Gotim Bru 2005 adlı şarabını tatmamızı önerdi. Şarapevi sahibinin önerisini dinlediğimize çok memnun olduk ve gazpaco, peynir ve zeytinin yanında enfes şarabımızı yudumlayarak İspanya’daki son gecemizi noktaladık.
Barcelona’ya 2011 yılında çıkartma yapan Sez ve Papillon’un eklemelerine şuradan ulaşabilirsiniz http://dunyayigezmek.com/?p=4475
(La Bodegueta Del Poble Sec)

(La Bodegueta Del Poble Sec)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir