7.-8. Gün: Foz do Iguaçu

7.-8. Gün: Foz do Iguaçu

Hoşçakal Salvador ve oradaki dostlar…

Bu sefer uçaklarımızda herhangi bir sorun olmadı ve saat 15:00 sularında Foz do Iguaçu’ya (Iguassu Falls, portekizcede “ç” ler “s” gibi okunuyor) vardık. Saat geç olduğu için kısa bir şehir turu yaptık ve dolaşırken gözümüze çarpan açık büfe çorbacılardan birinde akşam yemeğimizi yedik. 10 çeşit çorba, çeşitli ekmekler, tatlı ve meyveden oluşan menü kişibaşı 15 BRL.

  Goiaba

Iguaçu’da şelalelerin hem Brezilya hem Arjantin tarafının da görülmesi öneriliyor. Brezilya tarafından genel görünüm izlenebilirken, Arjantin tarafından şelalelerin altına kadar gidilebiliyormuş. Ayrıca kişi başı 100-150 BRL’ye bot ya da rafting turlarına katılmak mümkün. Biz ise yalnızca 1 tam günümüz olduğundan ve bütçemizin önemli bir bölümünü Galapagos için kullanmış olduğumuzdan Iguaçu’daki ikinci günümüzü şelalelerin Brezilya tarafına gitmek ve Iguaçu milli parkının 500m ilerisindeki Parque das Aves’i (Kuş Parkı) gezmek şeklinde planladık.

Iguaçu’da milli parka ve havaalanına ulaşım çok kolay 12o numaralı otobüs ile kişibaşı 2.40 BRL ödeyerek şelalelere ya da havaalanına kolayca gidilebiliyor. Otelimizdeki (Pousada Caroline) Türk kahvaltılarına benzer (tropik meyvelerin ev yapımı reçellerine bayıldım) kahvaltının ardından otobüse atlayıp saat 10:30 civarında Iguaçu milli parkına vardık. Giriş 20 USD ya da 36 BRL. Real ya da USD olarak ödemek mümkün.

Şelaleler ve milli park tam anlamıyla muhteşem. Negatif iyonların insana mutluluk ve huzur verdiği sanırım gerçek. Şelaleler başrolde; tırtıllar, kelebekler ve çeşitli tropik canlılar da yardımcı oyuncular olarak harika bir bütünlük sergiliyor. Guarani efsanesine göre kıskanç orman tanrısı bir kıza platonik aşıkmış ancak birgün bir savaşçı çıkagelmiş ve kızla beraber Iguaçu nehrinden kaçmaya başlamışlar. Buna sinirlenen orman tanrısı onlar kaçarken nehri bir anda aşağı indirermiş. Savaşçı şelalelerin tepesinde aşağıya bakan bir ağaca dönüşürken, sevdiği kız nehrin sularında kaybolup gitmiş. Coğrafik hikaye ise şelaleleri volkanik bir patlamının oluşturduğunu söylüyor.

Dünyada mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi kesinlikle, öyle ki Eleanor Roosevelt bile Iguaçu’yu gördükten sonra ağzından “poor Niagara” sözcükleri çıkıvermiş.
ABD’de iken sipariş ettiğim ancak internet şirketinin bir türlü kargoya vermemesi nedeniyle elime ulaşmayan geniş açılı fotoğraf makinesinin yokluğu bir kez daha beni üzdü. Fotoğrafların kelimelerden daha etkili olduğu bir an daha…

    
Bunlar papillon için…

Milli parkın içinde şelale manzaralı bir otel (Hotel das Cataratas) de mevcut. Arzu edenler geceliği 400-600USD arasında olan bu otelde kalıp 18:30’da park ziyaretçilere kapandıktan sonra da etrafta dolaşma ve şelale sesiyle uykuya dalma şansını yakalayabilir.

Yardımcı oyuncular…

  Karıncayiyen

Tatlı bir hayvancık gibi görünse de şelalelerden sonra biraz dinlenmek için Iguaçu nehrinin kenarında oturduğumuzda çantamızdaki yiyeceklerin kokusunu almış olacak ki çantamıza korkusuzca saldırdı ve küçük bir yarık açmayı başardı. Pençelerinde yaklaşık 3-4 cm lik tırnakları vardı.

Artık negatif iyon etkisi mi başka birşey mi bilmiyorum milli parkta geçirdiğimiz 4-5 saatin ardından yüzümüzden gülücük eksik olmuyordu. Milli parkın hediyelik eşya bölümünden bir iki hatıra aldıktan sonra hemen karşıdaki Parque das Aves’in yolunu tuttuk. Giriş 12 USD ya da 22 BRL.

Iguaçu’ya yolu düşenlerin kaçırmaması gereken bir park bence. İçeride her çeşit kuş tropikal kuşun yanı sıra timsah, anaconda, iguana, maymun (Rio’da doğal ortamında beslediğimiz maymunların ta kendisi!!!) ve kaplumbağa gibi hayvanlar da var. 4-5 saatte ancak gezilebilecek kadar büyük. Bazı kuşların bulunduğu kafeslere “mesuliyet kendinizde olmak üzere” girmek de serbest. Arıkuşları ve el büyüklüğünde kelebeklerin bulunduğu kafes ise insana “Alice Harikalar Diyarında” izlenimi veriyor adeta. Maalesef fotoğraf makinemizin şarjı dayanmadığı için buraların fotoğrafını çekmek mümkün olmadı.

      
Çılgın Brezilya taraftarları
 
Elveda bayrağında “Progress and Order” yazan ama onlarla pek ilgisi olmayan çılgın insanların güzel ülkesi…

One thought on “7.-8. Gün: Foz do Iguaçu

  1. Merhaba, Bogotá çevresinde yapacak çok fazla şey var -yourcolombia com size çok sayıda informasiya verecek. Biz Kolombiya’nın başkenti etrafında turlar düzenlemektedyiz. Internet uzerinden rezervasyon yaparsaniz size indirimlerimiz olucak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir