54.-55. Gün: Bogota

54.-55. Gün: Bogota

Artık macera sona erdi. Bu satırları Santa Cruz, CA’dan yazıyorum. Colombia’nın başkenti Bogota gezimizin son durağı idi. Burada da 2 gün geçirdik. Bogota ve Colombia güvenlik açısından pek iyi bir üne sahip olmadığı için herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmamak için tüm dikkatimizi toplayarak gezdik. Ancak eski sıkıntılar artırılan polis sayısı sayesinde çözülmüş gibi görünüyor. Otomatik silahlı polis ve askerler her yerde kendinizi güvende hissetmenizi sağlıyorlar. Hava karardığında ortalıkta dolaşmama prensibimize burada da uyarak herhangi bir sıkıntı yaşamadan Colombia’da gezebildik.
Bogota El Dorado havaalanına vardığımızda yaklaşık 150 metrelik bir pasaport kontrolü kuyruğu ile karşılaştık. 20 kontrol gişesinin tamamı açık olmasına ve işlemler kısa sürmesine rağmen havaalanı trafiği şaşırtıcıydı. Hostelimize (Hostal Destino Nomada) gitmek için havaalanının taksisine bindik. Fiyatlar yine bol sıfırlı. Taksi ücreti 20.900 Kolombiya pesosu (1 USD = 1.870 COP). Hostelimize giderken yol üzerinde Bogota’nın sıkıntı yaşanması garanti olan bölgelerinden geçtik. Taksici tedirgin olduğumuzu anlamış olacak ki “sizin hostel de buraya çok yakın” diye bize şaka yaptı. Neyse ki öyle değilmiş. Güvenilir diye bindiğimiz havaalanı taksisi 50.000 COP’un üstünü valizler için ayrıca 2000 COP ödememiz gerektiğini söyleyerek eksik verdi. Böyle bir uygulama olmadığını bildiğimi söylesem de adam para üzerini vermeden arabasına atlayıp gitti. Plakasını ve adını almış olmama rağmen miktar önemsiz olduğu için uğraşmadım.
Bogota’daki ilk durağımız “Museo del Oro” yani Altın Müzesi. Müzede tarihi çağlardan kalma en nadide altın eserleri görmek mümkün.

 

Plaza de Bolivar ve Catedral Primada gerçekten ihtişamlı.

 

Bogota parkları ve plazaları ile gezmesi kolay bir şehir. İkinci gün rehberimizdeki yürüyüş rotasını takip ederek Carrera 7 boyunca yürüyüp Mirador Torre Calpatria’ya çıkmak istedik ancak kule yalnızca haftasonları ziyaretçilere açık olduğu için şehri yukarıdan seyretmek mümkün olmadı. Kolombiya mutfağından tattığımız Ajiaco(patateş lapasının içerisinde mısır koçanı ve kremalı tavuk) ve Churrasco ise lezzetliydi.

 

not: Quito havaalanında k/b 40,80 USD’lik vergi ödemek gerekiyor. Güney amerika fiyatlarına göre çok yüksek bir rakam. Adeta dolarize ekonominin nasıl ayakta kaldığının göstergesi gibi…

2 thoughts on “54.-55. Gün: Bogota

  1. merhaba, sormak istediğim bir kaç önemli soru var yardımcı olursanız gerçekten cok mutlu olurum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir