53. Gün: Galapagos – Quito

53. Gün: Galapagos – Quito

Galapagos’daki son günümüzde Santa Cruz’daki (ne meşhur yermiş bu Santa Cruz be) Darwin Research Center’ı ve Galapagos National Park’ı ziyaret ettik. Buranın en önemli özelliği içerisindeki dev kaplumbağalar. Ayrıca adaların korunması için nasıl tedbirler alındığını da burada öğrendik.

Rehberimiz keçilerin plastik dahil birçok şeyi yiyebildiği için, doğal döngünün bozulmaması amacıyla bazı adalardan alındıklarından tutun da dev kaplumbağaların soyunun tükenmemesi için nasıl özenle çalışıldığını anlattı.

Geleceğin Devleri

 

Bu çalışmalarda en önemli isim ise “Diego”. Araştırma merkezi 1999 yılında kurulduğunda önemli bir sorunla karşılaşmış. Kaplumbağalar bir türlü çiftleşmiyormuş. Bunun üzerine yetkililer ümitsizce dünyadaki hayvanat bahçelerine ellerinde dev kaplumbağa olup olmadığını sormuşlar ve ABD’deki San Diego hayvanat bahçesinde (oraya nasıl gittiği bilinmiyor) bir tane erkek dev kaplumbağa olduğunu öğrenmişler. Bunun üzerine “Diego” adı verilen kaplumbağayı Galapagos’a getirmişler. Diego gurbette geçen yılların acısını fena çıkartmış ve merkezdeki dişi kaplumbağaların neredeyse tamamıyla çiftleşmiş. Bunu gören diğer erkekler de nasıl çiftleşileceğini Diego Baba’dan öğrenip çiftleşmeye başlamışlar ve dev kaplumbağaların yok olmasının önüne geçilmiş.

Diego

 

Diego’dan sonra Pinta adasında 1971 yılında bulunan ve türünün tek örneği Lonesome George ile tanıştık. Yalnız George başka türden kaplumbağalarla çiftleştirilmeye çalışılmış, yumurta oluşmasına rağmen yavru çıkmamış.


Lonesome George
Bu muhteşem varlıkları gördükten sonra adeta başka bir dünya olan Galapagos’a hoşçakal dedik. Baltra Havaalanı, önünde sıra sıra dizilmiş hediyelik eşya satıcıları ve camları olmaması ile ilginç bir havaalanıydı.
Guayaquil aktarmalı uçağımız yaklaşık 3 saatlik bir seyahatin ardından yaklaşık 17:00 civarında dünyanın ortasına yani “el mitad del mundo” ya vardı. Ekvator 2 Ağustos 1810’da bağımsızlığını kazanmış. Bağımsızlık günü kutlamaları ise cumartesi günü yapılıyormuş. Bu nedenle her meydanda ayrı bir aktivite vardı. Şehir konserler, tiyatro gösterileri, dans gösterileri ve yemek fuarları ile adeta bir kültür başkenti görünümündeydi.

Plaza San Francisco

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir