52. Gün: Galapagos

52. Gün: Galapagos

Teknemiz sabah Isla Santiago (James)’ya varmış. Galapagos takımadalarının tamamı volkanik oluşum. Bugün bu oluşumları yakından inceledik. Magmanın nasıl yeryüzüne çıkıp yavaş yavaş aktığını ve soğuduğunda ortaya çıkan şekilleri görmek ilginçti.

Ancak coğrafya her ne kadar alışılandan farklı olsa da 1 saatten fazla geçirince biraz sıkıldık doğrusu. Neyseki hemen yandaki plajda tanınan serbest zaman tüm sıkıntımızı alıp götürdü.
Yine birçok tropikal balık gördük. Marine iguanalarını sualtında beslenirken görmek için büyük çaba serfetsemde göremedim. Ben okyanustan çıktıktan bir kaç dakika sonra bir iguana karnını doyurmuş biçimde sahile çıktı. Bu hayvanın yavaş yavaş denizden sahile çıkışını izlemek sanki korku filmlerindeki garip bir yaratığı izliyormuşsunuz hissi veriyor. Kamaramıza geri döndüğümüzde gördüğümüz geminin sarı pencere sembolü ise hiç yabancı değildi.

Yemeğin ardından yaklaşık 1,5 saatlik yolculuk sonrasında belki de Galapagos’un en güzel adalarından biri olan Isla Bartolome (Bartholonew)’ye vardık.

300 küsür basamak tırmananrak çıktığımız tepeden görünen manzara nefisti.

Aşağı indiğimizde ise bir deniz aslanı yavrusunu emziriyordu.
Penguenleri ilk defa burada gördük ancak çok hızlı hareket ettikleri için fotoğraflamak mümkün olmadı. Plaja çıktığımızda hemen şnorkel için okyanusa attık kendimizi. Kocaman balıklar, dev deniz yıldızları güzeldi ancak devasa müreni görünce kıyıya nasıl yüzdüğümü bilemedim. Kıyıda ise sevimli bir aslancık güneş ve okyanus keyfi yapıyordu.

Köpekbalığı görmek için adanın diğer tarafına yürüdük ancak şansımız yokmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir