51. Gün: Galapagos

51. Gün: Galapagos

Genovesa’daki ilk durağımız Darwin’s Bay. Burası yırtıcılardan uzak ve kuşların istediği her şeye sahip olduğu için adeta bir kuş cenneti görünümünde. Bizi ilk karşılayan kuşlar gözlerinin çevresindeki kırmızı halkalar ile ilgi çeken “swallow-tailed gull”.

Bu kuşlar hep eşleriyle geziyolar, oldukça romantikler. İlerledikçe karşımıza türlü türlü kuşlar çıktı.

nazca booby

İyi kamuflaj değil mi? “heron”

Tosuncuk (nazca booby yavrusu)

frigatebird (dişi)

red-footed booby ve yavrusu

deniz aslanlarıyla plaj keyfi

Ada yürüyüşünün ardından sıra şnorkele geldi. Burada köpekbalıklarını, özellikle de çekiç kafalı köpekbalığını görmek mümkünmüş. Ama yalnızca bir tane küçük köpek balığı “whiletip reef shark” ve yunusları görebildik. Diğer balıklar ise “leather bass”, “moorish idol”, “sheepshead mickey”, “bumphead parrotfish”, “blue striped snapper”.

Öğle yemeğinden sonra Genovesa Adası’nın Prince Philip’s Steps denen kısmına gittik. Burası özellikle nazca boobylerinin üreme alanı imiş. Adanın bu kısmı adeta hastanelerin “yeni doğan” ünitesi gibi. Yumurtalarından yeni çıkmış küçücük boobyler çok sevimli ve korumasız duruyor.

Etrafta neyse ki kartal, şahin gibi yırtıcılar yok ancak küçük sevimli bir kuş gibi görünen “hood mockingbird” bu yumurtaları gagası ile delip yemeği çok seviyormuş. Doğanın kendi içerisinde kurduğu denge inanılmaz.

4 thoughts on “51. Gün: Galapagos

  1. merhaba, ne güzel bir site, Galapagos tekne turunu, turdan ne kadar önce aldınız, önceden rez yaptırmak mı daha ucuz son dakika almak mı? teşekkür ederim,

    1. teşekkürler. yanılmıyorsam 2 ay kadar evvelinden yapmıştık. Eğer orada bekleyebilecek vaktiniz varsa son dakikaları takip edebilirsiniz ucuz imkanlar için. tabii biraz şans.

      1. Merhabalar arkadaşlar, son dakika turu ayarladık ve 2 gün sonra Galapagos’a gidiyoruz. Yazılarınız ve tecrübeleriniz çok işimize yarayacak. Quito’dan sevgiler… Ayfer & Onur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir