50. Gün: Galapagos

50. Gün: Galapagos

Gece uyurken teknemiz Santa Fe (Barrington) adasına gelmişti. Sabah 06:30’da rehberimizin tatlı anonsuyla uyandık. Zodiac bot ile Santa Fe’ye sahilden “wet landing” (çıplak ayakla bottan diz seviyesi kadar olan bir derinliğe atlama) yaptık. Santa Fe’de “lava lizard”, “land iguana”, “Galapagos dove”, “yellow warbler”, “Galapagos hood mockingbird” ve “painted locust” adanın yerlilerinden.

Lava lizard

Land Iguana

Painted Locust

Galapagos dove

Yellow warbler

Galapagos hood mockingbird
Gezintinin ardıntan şnorkel dalışı yaptık. Su altında rengarenk balıkları (king angelfish, scythe-marked butterflyfish, panamic sergeant major, cornetfish) seyretmek muhteşemdi. Bir balığı yakalayıp yiyen deniz aslanını su altında canlı izlerken adeta National Geographic Wild izliyormuş gibi oldum. Yüzerken üzerimizden birde “Galapgos hawk” geçti. Rehberimizin söylediğine göre şahinleri görmek gerçekten ender yaşanan bir durummuş. Burada olmalarının yalnızca iki nedeni olabilirmiş. Ya yuvaları buraya yuva yapıyorlarmış ya da avlanıyorlarmış.

Saat 10:00’da teknemiz bugünkü ikinci ve son durağımız olan Santa Cruz (Indefatigable) adasına hareket etti. Santa Cruz’daki durağımız ise Caleta Tortuga Negra. Buraya iniş yapmadık sadece botla gezdik. Bölgenin göklerdeki hakimi “Brown Pelican”.

Dalıp dalıp balıkları mideye indiriyorlar. Suda ise köpek balığı (biraz ufaklık da olsa), vatos ve deniz kaplumbağaları mevcut. Burada “bull” ve “white” köpekbalıkları bulunuduğu için şnorkel yapmak tehlikeli ve yasakmış. Kuş sesleri ve deniz aslanlarının bağırıtılarından başka sesin duyulmadığı bu yerler adeta farklı bir dünya.

Günümüzde milyonlarca nüfusa sahip kentlerin bir zamanlar böyle yerler olduğunu hayal etmek bile ilginç. Teknemize geri dönerken “white heron” adlı kuşların sürü halinde adadan adaya konup kalmaları objektifimize hoş manzaralar sundu.

Akşam yemeğinin ardından teknenin kütüphanesinden aldığım Galapagos kitaplarıyla biraz vakit geçirdikten sonra saat 23:30’da teknemiz Isla Genovesa’ya (Tower) doğru hareket etmeye başlamadan uyumaya çalıştık…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir