46. Gün: Guayaquil

46. Gün: Guayaquil

Guayaquil Ekvator’un ikinci büyük şehri. Nüfusu yaklaşık 2,5 milyon ve hızla artıyor. Bu kadar çok hamile gördüğüm başka bir yer daha hatırlamıyorum. Guayaquil eskiden ziyaretçilere sıkıntıdan başka birşey vermeyen bir şehir iken 1990’ların sonunda başlayan ıslah çalışmaları sonucu güvenli bir şehire dönüşmüş.

Şehrin merkezi Av. 9 de Octubre. Kaybettiğimiz fotoğraf makinesinin yerine yeni bir tane almak için güney amerikada bundan iyi bir yer bulamazdık herhalde. Yeni makine için sabahtan başladık mevcut marka ve modelleri araştırmaya. Böylece Av. 9 de Octubre’nin yarısını gezmiş olduk. Caddedeki Parque del Centenario oldukça popüler bir dinlenme mekanı. Otururken boyacı, fotoğrafçı, kola satıcısı gibi çeşitli hizmetler ayağınıza kadar geliyor. Ekvator’un para birimi USD. O yüzden adapte olmakta hiç güçlük çekmedik. Elbette fiyatlar ABD’dekine göre çok daha düşük. Tabii bunu fotoğraf makinesi gibi ithal ürünler için söylemek mümkün değil. Fotoğraf makinelerinde fiyatlar ABD’nin %30-40 üzerinde.
Fiyat araştırmasının ardından Rio Guayas’ın kenarına kurulan Malecon2000’e gittik. Burası sanırım 2000 yılında hayata geçirilmiş bir proje. Güneydeki Zanaatkarlar Çarşı’sından kuzeydeki Santa Ana tepesine kadar yaklaşık 2,5 km lik bir rekresyon alanı yaratılmış. Nehir boyunca banklar, dondurmacılar, kafeteryalar, bir hayvanat bahçesi ve bir IMAX sinema yerleştirilmiş. Türkiye’de Algida olarak bildiğimiz dondurma burada Pengüino olmuş (Brezilya’da Kibon idi) ve çok popüler.
Malecon2000’de birşeyler yedikten sonra aldığımız kameraların özelliklerini ve fiyatlarını karşılaştırmak üzere otele döndük. Yaptığımız değerlendirme sonucunda fiyatı ABD fiyatına oldukça yakın olan ve bir daha kaybedersek üzülmeyeceğimiz Samsung ES70’i satın aldık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir