45. Gün: Guayaquil

45. Gün: Guayaquil

Trujillo’dan sonra Peru’nun Ekvator’a yakın kentlerinden biri olan Tumbes’e de uğramayı düşünüyorduk ancak biraz detaylı araştırmanın ardından Tumbes’de durmanın pek anlamlı olmayacağına karar verdik. Ormeno adlı otobüs firmasının Trujillo-Guayaquil arasında direkt çalıştığını öğrenince 16 saat süreceği söylenen yolculuk için biletlerimiz aldık (k/b 60 USD).

Bu sefer ki yolculuk oldukça konforluydu, ayaklarımızı 180 derece uzatabildiğimiz için gece iyi bir uyku çektik. Gündüz ise Pasifik kenarında uzanan yoldaki manzaraları izleyerek yol almak güzeldi.
Otobüs Tumbes’de durdu ve pasaportlarımıza çıkış damgalarımızı bastırdık. Otobüsümüz Ekvator’un Huaquillas şehrine oldukça kalabalık bir pazar yerinin içinden geçerek girdikten sonra yaklaşık yarım saat yol aldı ve ondan sonra Ekvator’a giriş işlemlerimizi tamamladık. Burada da giriş işlemleri gönüllülük esasına dayanıyor. İsterseniz hiç pasaport işlemi yapmadan Peru gibi Ekvator’a girebilirsiniz.
Peru sınırından Guayaquil’e kadar yolun iki yanı kesintisiz olarak muz ağaçlarıyla dolu. Türkiye’de çokça yediğim Dole muzlarının tarlalarını da görümüş olduk bu vesile ile. Diğer firmalardan hiç bir farkı yok… tarlalar kilometrelerce uzayıp gidiyor.
Guayaquil’e vardığımızda saat 17:00’a geliyordu. Otelimize geldiğimizde ise expedia.com dan yaptığımız rezervasyonun geçersiz olduğunu söylediler. Bir an için ne olacak derken, otelde yer olduğunu söylediler. Fiyat ise bizim rezervasyon yaptırdığımız ücretin tam yarısı. Bundan iyisi şamda kayısı deyip yerleştik “Hotel Versailles”e.
Otelin çevresindeki market, fırın gibi önemli noktaları tespit edip erzakları toparlayıp otelde dinlenmeye çekildik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir