37. Gün: Cusco

37. Gün: Cusco

Yarınki Machu Picchu turunu dün ayarladığımız için bugünü Cusco’yu gezmeye ayırdık. Cusco’nun merkezi Plaza de Armas. Bu mevsimde dahi gündüzleri sıcaklık 20 derecenin üzerine çıktığı için turistler sere serpe meydana yayılmış güneşleniyor. Burada’da katedral, hükümet konağı gibi binalar bulunuyor. Artık şehirler Avrupa’daki gibi birbirine benzemeye başladı. Cusco’nun arnavut kaldırımı yollarında yürümek keyifli.

Plaza de Armas

Biraz gezintinin ardından öğle yemeği için randevulaştığımız Miguel ve Cintia ile buluştuk. Biraz da arkadaşlarımızı kırmamak adına yine günün menüsü ve yine tavuk yedik. Tavuk Peru’nun vazgeçilmezi adeta. Yerellerin gittiği yerleri bulursanız da hayat sudan ucuz adeta. Çorba, tavuk ve içecek k/b 4 soles.

Miguel ve Cintia çok canayakın ve yardımsever insanlar. Normalde Puno’da “Titicaca Lake Peru Travel and Adventures” (www.titicacalakeperu.com) adlı turizm firmasını işletiyorlar. Cusco’ya da bazı bağlantılar yapmaya gelmişler. Puno ile ilgili merak ettiğim bazı noktaların özünü onlardan öğrenme fırsatını buldum. Örneğin, yüzen adalardaki yerlilerin kıyafetleri ve tekneleri gıcır gıcırdı “bu nasıl oluyor” diye sorduğumda onların turistler için hazırlanmış olduğunu söylediler. Asıl yerliler de benzer şekilde hayatlarını sürdürüyorlarmış ancak onlar turislerden hoşlanmıyorlarmış bu nedenle Miguel ve Cintia’nın acentesi turistleri gerçek yerlilerin olduğu adalara da götürüyor ancak adalara indirmeyip yalnızca önünden geçiriyorlarmış. Benzer şekilde Taquile adasındakiler de turistlere özel giyinip kuşanıyorlarmış. Normal zamanlarda kot gömlekle dolaşıyorlarmış. Hayatlarını geleneksel olarak sürdürenler ise turistlerin götürülmediği adanın diğer kısmında yoksulluk içinde yaşam sürüyorlarmış. Yani buraları ziyaret etmek isteyenlerin bu hususları da iyi araştırması gerekiyor. Miguel, Puno’yu ziyaret etmek isteyen arkadaşlara yardımcı olmaktan keyif duyacağını belirtti. İsteyenler web sayfalarını ziyaret edip beni referans göstererek temasa geçebilirler…

Öğle yemeğinin ardından biraz da iş deyip önce anlaştığımız acentenin yolunu tutup Machu Picchu’dan saat kaçta döneceğimizi teyit edelim dedik. Acentedeki çocuğa 2 kere ispanyolca 1 kere de ingilizce olarak kaçta döneceğimizi sorduğumuzda normalde 19:00 maksimum 20:00 cevabını verdi. Biz de bunun üzerine terminalin yolunu tutup 2 gün sonrası için Lima’ya otobüs araştırmaya başladık. Malum önceden yaptırmış olduğumuz rezervasyonu biletlemeyi unuttuğumuz için 105 USD’lik Lima uçak bileti 250 USD’ye çıkmıştı. Çok da büyük olmayan Cusco terminalindeki bütün firmalara sorduktan sonra en geç saat 20:30 için bulabildiğimiz otobüs biletini k/b 160 solese satın aldık ve turizm acentesine ödemeyi yapmak üzere Plaza de Armas’a geri döndük.

 

Machu Picchu’ya giden en kısa yol yaklaşık 4 saatlik tren yolculuğu ancak bu mevsim yağış almayan sezon olduğu için en kalabalık dönemmiş. Bu nedenle tren biletleri tükenmiş gidiş-dönüş en ucuz 70 USD civarında olan biletlerden alabilmek için epey bir zaman önceden rezervasyon yapmak gerekiyormuş. Bize söylenen ve www.perurail.com dan da teyit ettiğimiz fiyat ise gidiş-dönüş k/b 460 USD idi. Diğer alternatif ise yaklaşık 9 saatlik otobüs yolculuğunun ardından Hydro Electrica’ya oradan da trenle Machu Picchu’ya en yakın yerleşim yeri olan Aguas Calientes’e gitmek ve Aguas Calientes’de 1 gece geçirdikten sonra ertesi sabah saat 06:00’da Machu Picchu’yu ziyaret ve saat 11:00’da dönüşe geçmek. Yani maksimum 5 saatlik Machu Picchu ziyareti için neredeyse 2 tam gün vermek gerekiyor. Yine’de bu alternatif elimizde ucuz tren bileti olmadığı için bizim için tek çareydi. Miguel ve Cintia’nın da yardımları ile iki kişi için toplam 220 USD’ye anlaşmıştık.

Acenteye geri döndüğümüzde parayı ödeyecek birini bulabilmek için neredeyse 2 saate yakın bekledik. Yetkiliye diğer arkadaşın bize verdiği bilgiye dayanarak otobüs biletlerimizi de aldığımızı söylediğimizde aldığımız yanıt Cusco’ya saat 22:00’den önce dönmemizin mümkün olmadığıydı. Bu durum oldukça canımızı sıkmıştı. Çünkü aynı gün yola çıkamazsak Cusco’da toplam 6 gün geçirmemiz gerekecekti ve programımız oldukça sıkışacaktı (3 Ağustostaki Guayaquil – Galapagos uçağını riske atamazdık). Bir de turizm acentesinin durumu düzeltmek için hiçbir çözüm üretmemesi iyice asabımızı bozdu. Bu yüzden üzülerek Machu Picchu’yu iptal ettik. Aldığımız bileti bir gün önceye kaydırıp kaydıramayacağımızı düşünerek otelin yolunu tuttuk.

One thought on “37. Gün: Cusco

  1. Peru’nun gastronomik cehennem olduğunu daha önce duymuştum. Fakat bu kadar tahmin edtmemiştim.Tavuk,tavuk ya da kızarmış hamster Peru da bulunduğum tüm zamanlar ve Lima dahil en unutulmaz yemeğimi Agua Calientes de bulunan bir Fransız aşçı’ın işlettiği küçücük bir lokantada yedim,o lezzeti hala unutumam. Bu arada bloğunuz müthiş sizi tebrik ediyorum.Takip edeceğim. Benim bloğumu incelemek isrteseniz:dnyaninetrafinda180gn.blogspot.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir