31. Gün: La Paz

31. Gün: La Paz

03:45’de uyandık ve saat 5:15 gibi Santiago havaalanına vardık. Uçak önce Antofagasta sonra Arica’ya indi. Arica’da uçaktan inip pasaport kontrolünden geçtikten sonra tekrar aynı uçağa dış hatlardan binip 30 dakikalık bir seyahatten sonra nihayet güneşe en yakın başkente indik. Bolivya’nın politik başkenti Sucre ancak La Paz gerçek başkentmiş.

İniş oldukça kısa sürdü, uçağın bulutların altına inmesiyle piste inmesi bir oldu neredeyse. 3700 metre yükseklikteki La Paz’a inerken bayağı sarsıldık doğrusu. Meydana gelen basınç değişimi ve sarsılmalar Funda’nın iptal olmasına neden oldu.

Bolivya gerçekten ucuz bir yer. Sırtçantalı gezgin diye kendimce Türkçeleştirdiğim “backpacker”lar için bir cennet adeta. La Paz’da otel ayarlamadığımız için havaalanındaki bir iki kişiyle kısa bir sohbetin ardından San Francisco meydanının etrafında uygun oteller bulabileceğimizi öğrendim. Her ne kadar pasaport kontrolündeki polisin ağzından çıkan ilk söz “ne yapmaya geldin Bolivya’ya” olsa da Bolivya insanları oldukça yardımsever ve sıcakkanlı. Sağolsunlar bizi dolmuş durağına kadar götürüp şoföre nerede ineceğimizi tarif ettiler. Bagajları minibüsün tepesine atıp yaklaşık yarım saatlik bir yolculuktan sonra şehir merkezine vardık. Ücret kişibaşı 4 boliviano (1 USD = 7 Boliviano). Havaalanından şehir merkezine gelirken tüm şehri yukarıdan görme imkanına kavuşuyorsunuz. La Paz tam bir çanak şeklinde. Şehrin rengi de kiremit rengi, zira burada boyalı evler çok nadir. Rio de Janeiro’da şehrin bazı bölümlerinde favelalar vardı, La Paz’ın neredeyse tamamı favela görünümünde ama favela gibi tehlikeli değil.

La Paz’da oteller ucuz. Gecelik oda fiyatı yaklaşık 60-70 boliviano, hostellerde 30-40 bolivianoya oda bulmak da mümkün. Şili’deki ısınma sıkıntısından sonra Bolivya’da daha dikkatliyiz tabii. Meğer ısınma ne büyük lüksmüş buralarda. Geceleri eksi 5-6 derecelere düşmesine rağmen otellerin çogunda ısıtma sistemi diye birşey yok. İlle de ısınacaz dediğimiz için pazarlıkla 150 bolivianoya Hotel Berlina’ya yerleştik. Ne güzel şeymiş ısınmak. Otele yerleştikten sonra birşeyler yeyip La Paz sokaklarında dolaştık.

Farkında olmadan şehrin en popüler meydanı olan Plaza Murillo’ya ulaşmışız. Plaza Murillo Adalet Sarayı, Hükümet Konağı ve kilisesiyle hoş bir meydan. Halk meydanda oturmuş güvercinleri besliyor.

  

Yaklaşık 1 saatlik uykuyla durduğum içim ve yükseklik damarlarımızı karıncalandırmaya başladığından otele döndük. Yol üzerinde iki yaşlı karı-kocanın çaldığı müzik gerçekten yüreğimizi acıttı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir