27. Gün: Vina del Mar

27. Gün: Vina del Mar

Bugün Valparaiso’dan günü birlik Vina del Mar’a gidelim dedik. Nasıl gideriz diye sorduğumuzda “metro var” cevabını alınca biraz şaşırdık. Bu kadar yakın olduğunu bilmiyorduk. Metro durağını ararken yanımıza üstü başı kir pas içinde yaşlıca bir adam yaklaştı ve ingilizce olarak nereli olduğumuzu sordu. Türküz deyince ikinci soru Türkiye-İsrail ilişkileri nasıl diye sordu. Biz de yaşanan son yardım gemisine saldırı olayından sonra ilişkilerin kötü olduğunu söyledik. İlginç bir şahıs idi. 3 köpeğine Pinochet, Yaser Arafat ve Stalin ismini vermiş. Amcayla vedalaşıp metro durağına vardık.
Valparaiso’dan Vina del Mar’a ulaşmak metro ile yaklaşık 15 dakika sürüyor. Öncelikle şehrin ana caddesi olan Av. Valparaiso’nın sonuna kadar yürüdük. Oradan Flower Clock’u geçip sahile indik.

  

Vina del Mar Valparaiso’dan daha şirin bir yer. En azından sahil boyunca yürüyüş yapma imkanı var. Sahilden kuzeye doğru yürürken şehri ikiye ayıran Estero Marga Marga nehrini geçmiştik ki gözümüze faytonlar ilişti.

Martı dinlenme tesisleri

 

Binelim mi diye düşünürken faytoncular etrafımızı sardı. Tarife 20.000 peso. Neyse yürüyelim dedik. Birkaç adım atmıştık ki fiyat 15.000’e düştü. “Muy carro para mi” dediğimde ise bir faytoncu 8.000 pesoya indi. Biraz pazarlıkla 6.000’e anlaştık 30 dk lık tur için. Güzel bir deneyimdi. İnsanın modu değişiyor faytonda. Adeta lord gibi hissettik kendimizi. Bu arada kaç senedir hiç faytona binmediğimi farkettim. En son 7-8 yaşlarında iken Çanakkale’de binmiştim sanırım…

Fayton sefasından sonra sahil boyunca yürüyüşümüzü tamamladık ve bahçelerin şehri ya da kısaca Vina olarak adlandırılan bu şehrin en ünlü bahçelerinden bir tanesi olan Sausolito’ya doğru yürümeye başladık. Yol üzerinde bir esnaf lokantasında rosto, taze fasulye, pilav, patates püresi, salata, kola ve jöleli tatlı’dan oluşan menüye k/b 2.700 peso ödedik. ABD’de yaşayan Türklerin deyimiyle “iyi bir deal yakaladık”.

Sausolito’da biraz oturup vakit geçirdikten sonra tekrar şehir merkezine döndük ve metro ile Valparaiso’ya geri geldik.

Lago Sausolito

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir