21. Gün: Puerto Montt

21. Gün: Puerto Montt

Saat 7:30’da bizi Puerto Montt’a götürecek otobüsümüze (Via Bariloche) atladık. Elveda Arjantin…

Seyahatimiz yaklaşık 7 saat sürdü. Semi-cama denen bu otobüslerde koltuklar yaklaşık 45 derece yatabiliyor. Biraz soğuk olmakla birlikte konforlu bir yolculuktu.
Arjantin sınır kapısındaki çıkış işlemleri yalnızca 15-20 dakika sürdü. Şili’ye girişte ise tüm valizler ve sırt çantaları x-ray cihazlarının yanı sıra köpekli aramadan da geçti. Pasaport işlemleri için kuyrukta beklerken köpekler bizi de şöyle bir kokladı. Sıra bize geldiğinde ise polis Funda’nın pasaportu evirdi çevirdi bir iki tur attı tüm sayfaları. En sonunda “isterseniz yardımcı olabilirim” diye sordum. Polis ise nazik bir şekilde benim pasaportu istedi. Benim pasaportta istediğini bulmuş olacak ki gülümseyerek, Funda’nın pasaportunda Arjantin’den çıkış damgası bulunmadığını belirtti. Ben kendi pasaportumu kontrol etmiştim ama Funda biraz rahat davranmıştı. Neyse ki bir şey olmadı ve Şili’ye giriş damgasını bastı. Ama bundan sonra daha dikkatli olmamız gerektiğini anladık!
Yolun kalanı ise 3 kızı ve yeğeni ile Şili turuna çıkmış olan Uruguay’lı veteriner ve kızları ile sohbet ile geçti. Onlar ingilizcelerini biz ispanyolcalarımızı geliştirmek istediğimizden, biz ispanyolca onlar ingilizce konuşarak yolun kalan 3 saatinin nasıl geçtiğini anlayamadık. Öyle ki elime çalışmak için almış olduğum LP’yi hiç okuyamadım.
Puerto Montt’da kalacak yer de ayarlamadığımız için Uruguay’lı ailenin kaldığı ve tavsiye ettiği otele gittik. Pazarlıkla iki gün için 56.000 peso fiyat çekilen oteli 46.000’e indirmeyi başardık. Fiyatlar eskiden Türkiye’de olduğu gibi bol sıfırlı. Bir de sembol olarak $ kullanılınca ilginç bir manzara çıkıyor ortaya. Örneğin markete gittiğinizde su 400 $, Peynir 3000$ gibi… 1 ABD doları = 535 Şili pesosu ediyor. Dolar bazında düşünmek içinse iki sıfır at 5’e böl taktiği biraz vakit alıyor…
Odamızda Hollanda-Uruguay (3-2) yarı final maçını (Uruguay’ı tutarak) izledikten sonra şehir merkezinde kısa bir tur atıp (uzun tur atacak kadar yer yok zaten) birer Churrasco (ekmek arası biftekli hamburger denebilir) alıp Şili’deki ilk günümüzü tamamladık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir