15.Gün: El Calafate

15.Gün: El Calafate

Aerolineas Argentinas’ın bize tahsis etmiş olduğu Hotel Canal Beagle’da Türkiye’dekilere benzer zengin kahvaltının ardından Ushuaia sokaklarında biraz dolaştık. Ardından saat 12:30’daki uçağımızla 1 saatlik uçuş sonrasında nihayet El Calafate’ye gelebildik.

El Calafate Arjantin’in Santa Cruz bölgesinde

El Calafate’ın en büyük caddesi Av. Libertador
Planladığımız üzere ilk iş olarak otelimize yerleştik (20 kmlik havaalanı-otel arasında taksi 80 peso, shuttle servisi 26 peso) ve hemen tur seçeneklerini araştırmaya koyulduk. Asıl yapmak istediğimiz buzul üzerinde yürüyüşü de içeren “minitrekking” turuydu ancak bu turu sadece 1 firma (Hielo y Aventura) yapıyormuş (park ile sadece onun anlaşması varmış, tekel yani) ve o da kış döneminde (düşük sezon) dükkanı kapatıyormuş.
Geriye 3 seçenek kalıyordu. Parque Nacional Los Glaciares’ e gidip 8km’lik yürüyüş yollarından (balkonlardan) Perito Moreno buzulunu karşıdan seyretmek, 3 buzulu görme imkanı olan 3-4 saatlik tekne turuna katılmak ve Perito Moreno buzulunun güneyini de görme imkanı veren 1 saatlik tekne turuna katılmak.
Park, El Calafate’ye 80 km uzaklıkta olduğu için önce ulaşım problemini halletmemiz gerekiyordu. Otelimiz bir firmanın kişibaşı 80 pesoya bizi otelimizden alıp parka götürüp getirebileceğini söyledi. Küçükcük bir kasaba olan El Calafate’de hemen hemen tüm tur şirketlerini dolaşmamız yaklaşık 1 saatimizi aldı. Sonunda otelimize 5 dk yürüme mesafesindeki otobüs terminalinden kalkan bir minibüs için 60 pesoya anlaştık. Tur seçeneklerinden ise 3 buzullu seçenek çok pahalı (335 + 75 = 410 peso) olduğundan Parktaki balkonlardan (giriş 75 peso) Perito Moreno’yu görmek ve ardından 1 saatlik tekne turuna katılmak üzere bugünü de noktaladık.
El Calafate sokaklarında dolaşırken peşinize böyle köpekler takılıyor, bir süre peşinizden geldikten sonra gidiyorlar. Bir an için sanki kendi köpeğiniz zannediyorsunuz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir