14. Gün: Sürpriz Şehir Ushuaia

14. Gün: Sürpriz Şehir Ushuaia

Seyahatimizin ikinci haftasının sonunda Perito Moreno buzulunu görmek amacıyla Buenos Aires’den El Calafate’ye gitmek üzere havaalanına yollandık. Check-in işlemlerimizi tamamladıktan sonra uçağın kalkacağı kapıya yönelecektik ki o da nesi; biniş kartında kapı numarası yazmıyor. Hemen görevliye sorduk durumu “ekranları takip edin” dedi. Bueno deyip ekranları izlemeye başladık ancak boarding zamanı gelmiş olmasına rağmen hala kapı numarası yazmıyordu. Danışmada da kimse olmayınca kontrolden geçip 1-10 arasında bir numara seçip o kapıya yöneldik. Neyse ki orada bir görevliye sorabildik “ekrana bakmaya devam” dedi. Bueno deyip ekranları izlemeye devam ettik. O sırada 9 no lu kapı yazdı ekranda. Hemen koştuk oraya. Tam sıraya girdik ki bi anons yapıldı. İspanyolcamızla anladığımız kadarıyla 7 numaralı kapıya gidin dedi ama tam da güvenemiyor insan kendine. O anda 9 numaralı kapıdan 7 numaralı kapıya bir akın olunca doğru anlamışız deyip biz de 7 numaraya yöneldik. Bi yandan da yengeç gibi yan yan bakıp ekrandan kontrol ettik tabii. Bu arada Aerolineas Argentinas low-cost havayolu falan değil adından anlaşılacağı üzere Arjantin’in THYsi. Bu minik heyecandan sonra Aerolineas Argentinas uçağı yaklaşık 1,5 saat gecikme ile havalandı.
Güzel güzel El Calafate’ye inmeyi planlarken bir anons “El Calafate’deki kötü hava koşulları nedeni ile Rio Gallegos’a iniş yapacağız”. Haydaaaa. Bu da nereden çıktı deyip hemen LP’in Rio Gallegos sayfalarından bir aksiyon planı yapmaya koyuldum ama hostes hanım sadece 1 saat civarı Rio Gallegos’da kalacağımızı söyleyince plan yapmaktan vazgeçtim. Uçak Rio Gallegos’a indi. Orada El Calafate’deki hava şartlarının düzelmesini bekledik. İhtiyaçlarımızı giderip 1 su,1 tosta 25 peso verip rahatladıktan sonra Paraguay-Japonya maçının penaltılarını izleyerek bekleme salonunda takılırken birden insanlar uçağa doğru hareketlendi. Bu ne iştir hani anons olacaktı derken anladık ki bizim uçak kalkıyor. Anam anam diyerekten hemen hesabı ödeyip koşa koşa uçağa bindik.
Bize denene göre uçak önce Ushuaia’ya ardından da El Calafate’ye gidecekti. Bir haydaaa daha. Neyse en azından El Calafate’ye varacağız dedik. Uçak Ushuaia’ya indiğinde önce “El Calafate yolcuları uçakta kalsın” anonsu yapıldı. Sonra “herkes ön kapıdan insin” anonsu yapıldı. Ardından “herkes arka kapıdan insin” anonsu. “Yauv ne yapacağız” derken tüm yolcular arka kapıdan indi.
Ushuaia havaalanında neler olduğunu anlamaya çalışırken El Calafate yolcuları’nın dombili yer hizmetleri yetkilisinin etrafında toplanması istendi. Yarmagül abla İspanyolca bişeyler anlattı ama pek anlamadık açıkçası. Allah’tan çat pat İngilizce bilen bir kızcağız vardı da o bize neler olduğunu anlattı.
İki seçeneğimiz varmış. El Calafate havaalanı tamamen kapandığı için ya Ushuaia’da kalıp ertesi gün saat 12:30’da El Calafate gitmeyi tekrar denemek ya da Buenos Aires’e geri dönüp ertesi gün saat 9:30’daki El Calafate uçağına binmek. Herşey şirketten tabii ki. Gerek 3,5 saatlik yolu git-gel yapmamak gerekse BA’de zaten 5 gün geçirdiğimiz için Ushuaia’da kalmayı tercih ettik.
Aerolineas Argentinas her ne kadar bizi maymuna çevirse de El Calafate’de yaptırdığımız rezervasyonun yanmamasını ve El Calafate-Bariloche uçuşumuzun tarihini değiştirmeyi sağladı. Ayrıca bizi 4 yıldızlı bir otele yerleştirdi. Bu sayede “ağanın eli tutulmaz” diyerekten seyahatimizin en kral akşam yemeğini yeme şansını da yakaladık. Yemeğin ardından şehrin sokaklarında bir gezinti yaptık.
DSC08030 DSC08031 DSC08048 DSC08039
Ushuaia’nın şehir merkezinin dünyanın en güneyindeki yerleşim yeri olması haricinde pek bir numarası yok. Antartika’ya giden turların başlangıç noktası burası. Ancak turlar çok pahalı (kişi başı 4.000 USD den başlayan fiyatlar). Günler oldukça kısa. Güneş saat 10:00 gibi doğuyor saat 17:30 gibi batıyor. Issızlığı derinden hissedebiliyorsunuz. Otelde tanıştığımız diğer gezginler ertesi gün bot turuna katılıp şehrin her yerinde tabelaları olan deniz fenerini görmeye gitmişler ancak biz  saat 12:30’da ayrılacağımız için herhangi bir tura katılamadık yalnızca şehir merkezinde dolaştık…

DSC08060 DSC08075 DSC08049 DSC08053

Şehir turunun ardından otele dönüp valizlerimizi aldık ve otelin otobüsüyle havaalanına vardık. Havaalanının etrafında da oldukça güzel manzaralar var.

DSC08093 DSC08090 DSC08091 DSC08092 (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir