11.Gün: Buenos Aires

11.Gün: Buenos Aires

Bugün hava kötü. Dışarıda pek gezilecek gibi değil. Spot Buenos Aires’de son kahvaltımızı ettikten sonra bize sunulan yeni otele yerleştik. “Bed and Baires” Palermo bölgesinde lüks bir villa. Sahibinin buzlu badem bir hayatı var sanırım. Türkiye’yi falan gezmiş görmüş. Bu evini de otel olarak işletiyor ve zaman geçiriyor.Ne hayatlar var!
Palermo’yu önceki gün gezdiğimiz için otelin bu bölgede olmasına sevindik. Çevrede bir çok kafe, bar ve restaurant var.
Hava yağışlı ve rüzgarlı olmasına rağmen San Telmo ve BA’nın en fakir semtlerinden La Boca bölgelerini gezmek üzere metroya atladık.La Boca’nın temel özelliği Cenevizli göçmenlerce oluşturulmuş olması. En önemli özelliği ise rengarenk motifli teneke evler. BA oldukça güvenli olsa da bu bölgede pek fazla fotoğraf çekmek istemiyor insan! Birde sahile çıkalım derken içine girdiğimiz sokaklar aklımıza yusufçuk böceğini getirdi bir anda.

La Boca 

San Telmo ise Plaza Dorrago’daki zanaatkar pazarıyla ünlü. Gerçekten harika el işleri var. Çantamız şimdiden birçok şeyle dolduğu için birşey almamaya çalışsak da chivato ağacından yapılmış ve İguasu şelaleleri kökenli bu garip marakas benzeri şeyi almadan geçemedik.

Ansızın başlayan yağmur bizi rastgele bir cafeye sığınmaya zorladı. Birşeyler atıştırdıktan sonra herkesin elinde gördüğümüz ve nasıl birşeymiş bu “mate” diye merak ettiğimiz içeceği tatma fırsatına kavuştuk. Yeşilçay benzeri bir içecek ama biraz daha farklı, sanki son içimde ağızda dumanımsı bir tat bırakıyor. Özel bir kamışla içiliyor. Bizim çay için de güzel olabilir. Kamış çayı süzüyor ve soğutuyor, böylece diliniz damağınız yanmadan içebiliyorsunuz. Farklı aromaları da güzel olabilir.
Dulce de leche…Arjantinliler gibi biz de dulce de leche nin hastası olduk. Krem peynirle yeyince daha da bir nefis oluyor bu meret…çok tehlikeli birşey.

Yağışlar nedeniyle eve erken döndük. Ayrıca yapmayı planladığımız günübirlik Uruguay turundan da aldığımız görüşler, havadurumu ve kişibaşı 75 USD’yi bulan maliyet nedeniyle vazgeçtik.

DSC07909 DSC07910

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir